Jedyneczka - tak do czasu nadania placówce imienia mówiono o przedszkolu. Od dziesięciu lat to przedszkole im. Ewy Szelburg - Zarembiny. W pięknie prowadzonych kronikach znajduje się niemal cała historia placówki.
- O to, by każde wydarzenie znalazło się w księdze, dba Bożena Grębocka. Teraz stare kroniki zostały odkurzone, bo nauczyciele zbierają ciekawostki z życia placówki - powiedziała Iwona Małkiewicz, od 25 lat dyrektor skępskiego przedszkola.- Nasza historia i talenty dzieci zostaną pokazane podczas uroczystości 19 kwietnia.
Mają, co świętować, bo w tym roku obchodzą 10-lecie nadania imienia oraz 30-lecie istnienia przedszkola przy ul. Dworcowej, bo historia placówki jest znacznie dłuższa. Pierwszym przedszkolem powstałym w Skępem w okresie międzywojennym (około roku 1925), była „ochronka”, która mieściła się w budynku przy ulicy Rynek 16. Niewielki budynek liczył trzy izby, w jednej mieszkała opiekunka pani Petronela, w drugiej była kuchnia, a w kolejnej sala zajęć. Lekcje z dziećmi prowadziła siostra zakonna. Rano przedszkolaki przynosiły ze sobą bułeczki, suchą herbatkę i cukier, z czego pani Petronela przygotowywała śniadanie. Siostra opowiadała i czytała bajki, prowadziła zajęcia ruchowe, uczyła. Przedszkole odwiedzał ksiądz proboszcz i dziedziczka- pani Maria Zielińska, która pomagała „ochronce” finansowo. Dzieci wówczas recytowały wierszyki, śpiewały i tańczyły, a w nagrodę otrzymywały słodycze. Codziennie zajęcia kończono obiadem.
Druga placówka przedszkolna w Skępem również zwana „ochronką” powstała w 1938 roku w budynku Ośrodka Zdrowia przy ulicy Rybackiej, a później przy Rynku nr 20 (dziś pomieszczenie to zajmuje apteka). W budynku nie było sanitariatów z bieżącą wodą, obok brakowało placu zabaw i piaskownicy.
Kolejny oddział przedszkolny powstał w 1950 r. Umieszczony był w parterowej karczmie miejskiej w centrum rynku w Skępem. W budynku tym istniał zarówno Urząd Gminy, jak i klasy szkoły powszechnej. W 1988 roku na strychu budynku wybuchł pożar. Budynek postanowiono rozebrać. - Wtedy podjęto decyzję o adaptacji budynku przy ulicy Dworcowej, gdzie obecnie mieści się nasze przedszkole - tłumaczy Iwona Małkiewicz.
Dekadę temu rodzice i nauczyciele chcieli, by przedszkole otrzymało imię autorki wielu książek dla dzieci, mieszkanki Wymyślina, Ewy Szelburg-Zarembiny. - Wspólnie z dziećmi i rodzicami wymyśliliśmy logo. Dziewczynka to mała Renia z powieści naszej patronki - dodała pani dyrektor.
Nowe przedszkole w gminie Lipno?
W 2003 roku do placówki znów trafiła figurka Jezusa, którą w 1947 zakupili rodzice.
Uroczystości odbędą się 19 kwietnia. O godz. 11 msza święta w klasztorze, a o godz. 12 w Zajeździe Kama uroczysta gala, wtedy też wręczony zostanie sztandar. - Liczymy, że licznie przybędą nasi absolwenci - powiedziała pani dyrektor.
Do zobaczenia - nasze serialowe propozycje na wiosnę.