Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemek Gawęda z Bydgoszczy z prestiżową nagrodą! To jeden z najlepszych architektów przed czterdziestką na świecie!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Przemysław Gawęda jest jednym z nielicznych Polaków, którzy otrzymują tak prestiżowe nagrody architektoniczne na świecie. Wziąwszy pod uwagę, że nie ma jeszcze 40 lat, zapewne wiele sukcesów jeszcze przed nim.
Przemysław Gawęda jest jednym z nielicznych Polaków, którzy otrzymują tak prestiżowe nagrody architektoniczne na świecie. Wziąwszy pod uwagę, że nie ma jeszcze 40 lat, zapewne wiele sukcesów jeszcze przed nim. Nadesłane/Przemek Gawęda
Przemek Gawęda z pracowni Archigeum w Bydgoszczy odebrał w Atenach najbardziej prestiżową nagrodę w Europie, przyznawaną wyjątkowym architektom przed czterdziestką. Zaś niedawno dwa projekty bydgoszczanina uznano za najlepsze na świecie.

Spis treści

Prestiżowe nagrody architektoniczne "Europe Under 40 Awards” wręczono 8 grudnia w siedzibie European Centre for Architecture Art Design&Urban Studies w Atenach. Przyznaje się je najbardziej perspektywicznym architektom w Europie, którzy nie ukończyli 40-roku życia.

Ateny - nagroda za tunel osłonowy dla skoków narciarskich

Przemek Gawęda został nagrodzony za koncepcję tunelu osłonowego dla skoków narciarskich, o czym „Pomorska” pisała kilka razy.

- Jest mi bardzo miło, że mogłem odebrać to wyróżnienie, a jest ono podsumowaniem kilkuletniej pracy w zawodzie, a bycie wśród osób, które są uznawane za najlepsze w Europie to czysta przyjemność i duża radość dla mnie! - powiedział zdolny, bydgoski architekt. - Chciałbym przy okazji podziękować moim wspólnikom Marcinowi Sajdakowi, Darkowi Wituckiemu oraz wszystkich, którzy tworzą z nami projekty.

Dodajmy, że tę nagrodę "Europe Under 40 Awards”  otrzymało niewielu Polaków, a razem z Przemkiem Gawędą  odebrał ją w Atenach Bartosz Dendura
Dodajmy, że tę nagrodę "Europe Under 40 Awards” otrzymało niewielu Polaków, a razem z Przemkiem Gawędą odebrał ją w Atenach Bartosz Dendura z Krakowa. Nadesłane/Przemek Gawęda

Dodajmy, że tę nagrodę otrzymało niewielu Polaków, a razem z Przemkiem Gawędą odebrał ją Bartosz Dendura z Krakowa.

Te dwa projekty Przemka najlepsze na świecie!

Natomiast na początku grudnia Gawęda uzyskał też tytuł „Architect of The Year Awards 2023” najlepszym architektom na świecie. Amerykański „The Architecture Community” przyznał nagrodę Polakowi w dwóch kategoriach - za projekt „Wielofunkcyjnego Stadionu Biathlonowego na Kubalonce / Polska” w kategorii „Architekt roku 2023” oraz za „Inteligentny tunel na rozbiegu skoczni narciarskiej Wielka Krokiew” w kategorii „Obiekt sportowy i rekreacyjny roku 2023”.

- Dziękuję w pierwszej kolejności Marcinowi Sajdakowi, Darkowi Wituckiemu, Kubie Kajdaszowi oraz Jankowi Kowalowi. Projektowanie dziś to składowa interdyscyplinarnych zagadnień, w której wartością i siłą zawsze jest zespół ludzi. Tematy, które realizujemy, wynikają z naszych zainteresowań, co jest atutem, ale także wartością samą w sobie. Architektura, którą tworzymy, nie powstaje w wyniku plebiscytów czy sondaży. Jest wyrazem naszych poglądów i przekonań, gdyż w tej pracy nie szukamy i nie idziemy na kompromisy. Architektura jest albo dobra, albo zła. Nie ma też nic dobrego pomiędzy - uważa Przemek Gawęda.

Architektura jest albo dobra, albo zła. Nie ma też nic dobrego pomiędzy -  uważa Przemek Gawęda.
Architektura jest albo dobra, albo zła. Nie ma też nic dobrego pomiędzy - uważa Przemek Gawęda. Nadesłane/Przemek Gawęda

Dodajmy, że latem 2021 roku w Zakopanem otwarto kompleks nowych skoczni, które zaprojektowała właśnie firma Archigeum.

Archigeum - zaprojektowali skocznie w Zakopanem

- Naszym zadaniem, jako architektów, było opracowanie projektu polegającego na przebudowie kompleksu „Średnia krokiew”, w skład której wchodzi pięć skoczni: 85-metrowa, 65-metrowa, 35-metrowa, 25-metrowa, 15- metrowa oraz infrastruktura - opowiadał nam Gawęda. - Całkowicie przebudowano cztery skocznie - K-95, K-65, K-37 i K-15, a od podstaw powstała K-23.

Udział w przedsięwzięciu wzięli m.in. Adam Małysz i Kamil Stoch.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska