Spis treści
Prestiżowe nagrody architektoniczne "Europe Under 40 Awards” wręczono 8 grudnia w siedzibie European Centre for Architecture Art Design&Urban Studies w Atenach. Przyznaje się je najbardziej perspektywicznym architektom w Europie, którzy nie ukończyli 40-roku życia.
Ateny - nagroda za tunel osłonowy dla skoków narciarskich
Przemek Gawęda został nagrodzony za koncepcję tunelu osłonowego dla skoków narciarskich, o czym „Pomorska” pisała kilka razy.
- Jest mi bardzo miło, że mogłem odebrać to wyróżnienie, a jest ono podsumowaniem kilkuletniej pracy w zawodzie, a bycie wśród osób, które są uznawane za najlepsze w Europie to czysta przyjemność i duża radość dla mnie! - powiedział zdolny, bydgoski architekt. - Chciałbym przy okazji podziękować moim wspólnikom Marcinowi Sajdakowi, Darkowi Wituckiemu oraz wszystkich, którzy tworzą z nami projekty.

Dodajmy, że tę nagrodę otrzymało niewielu Polaków, a razem z Przemkiem Gawędą odebrał ją Bartosz Dendura z Krakowa.
Te dwa projekty Przemka najlepsze na świecie!
Natomiast na początku grudnia Gawęda uzyskał też tytuł „Architect of The Year Awards 2023” najlepszym architektom na świecie. Amerykański „The Architecture Community” przyznał nagrodę Polakowi w dwóch kategoriach - za projekt „Wielofunkcyjnego Stadionu Biathlonowego na Kubalonce / Polska” w kategorii „Architekt roku 2023” oraz za „Inteligentny tunel na rozbiegu skoczni narciarskiej Wielka Krokiew” w kategorii „Obiekt sportowy i rekreacyjny roku 2023”.
- Dziękuję w pierwszej kolejności Marcinowi Sajdakowi, Darkowi Wituckiemu, Kubie Kajdaszowi oraz Jankowi Kowalowi. Projektowanie dziś to składowa interdyscyplinarnych zagadnień, w której wartością i siłą zawsze jest zespół ludzi. Tematy, które realizujemy, wynikają z naszych zainteresowań, co jest atutem, ale także wartością samą w sobie. Architektura, którą tworzymy, nie powstaje w wyniku plebiscytów czy sondaży. Jest wyrazem naszych poglądów i przekonań, gdyż w tej pracy nie szukamy i nie idziemy na kompromisy. Architektura jest albo dobra, albo zła. Nie ma też nic dobrego pomiędzy - uważa Przemek Gawęda.

Dodajmy, że latem 2021 roku w Zakopanem otwarto kompleks nowych skoczni, które zaprojektowała właśnie firma Archigeum.
Archigeum - zaprojektowali skocznie w Zakopanem
- Naszym zadaniem, jako architektów, było opracowanie projektu polegającego na przebudowie kompleksu „Średnia krokiew”, w skład której wchodzi pięć skoczni: 85-metrowa, 65-metrowa, 35-metrowa, 25-metrowa, 15- metrowa oraz infrastruktura - opowiadał nam Gawęda. - Całkowicie przebudowano cztery skocznie - K-95, K-65, K-37 i K-15, a od podstaw powstała K-23.
Udział w przedsięwzięciu wzięli m.in. Adam Małysz i Kamil Stoch.
