Szkołę w Brukach Unisławskich prowadzi Stowarzyszenie Inicjatyw Wiejskich "Mała Ojczyzna". Do szkoły, do klas od zero do ósmej, uczęszcza 70 uczniów. Najmniej liczna klasa liczy dwoje uczniów najliczniejsza - 13. To w zdecydowanej większości uczniowie z Bruków Unisławskich i Błota.
- Na dzisiejsze spotkanie, które odbyło się około godz. 18, zaprosiłem mieszkańców - mówi Rafał Cieślak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Brukach Unisławskich. - Mogli przyjść i porozmawiać z gośćmi, którym pokazałem szkołę i powiedziałem o tym, co robimy. Wszyscy goście zwiedzili szkołę, dla której wizyta szefa MEN to wydarzenie wyjątkowe. I zaskakujące, ale bardzo mile, także dla mnie. Szkoła wewnątrz się spodobała, gorzej z budynkiem z zewnątrz.
Dyrektor unisławskiej szkoły podkreśla, że ma nadzieję, że wkrótce w szkole uda się zrobić jeszcze więcej i poprawić szatę zewnętrzną budynku. Złożył w tym celu wniosek na zrealizowanie projektu w ramach programu "Inwestycje w oświacie". Wniosek uzyskał pozytywną opinię, przeszedł pozytywnie ocenę formalną. Za kilka dni ogłoszenie wyników konkursu.
- Wniosek dotyczy termomodernizacji szkoły, montaż instalacji fotowoltaicznej, a także pomp ciepła. To działanie proekologiczne, a także zapewniające wymierne oszczędności - podkreśla Rafał Cieślak. - Zawnioskowaliśmy o 670 tys. złotych, z czego nasz wkład własny wyniesie 20 procent. Jako Stowarzyszenie nie posiadamy takiej kwoty, ale z władzami gminy jestem "po słowie" i dla dobra uczniów dostaniemy wsparcie na wkład własny do tego zadania.
O czym mówili ministrowie?
Minister Przemysław Czarnek mówił m.in. o planach dotyczących oświaty, o tym, że w szkołach realizowane będą nowe programy - jak choćby ten dotyczący poznawania lokalnej historii. Nie będą to obowiązkowe zajęcia, ale w ramach kółek pozalekcyjnych. Dzięki takim zajęciom rozwinie się w dzieciach lokalny patriotyzm i poznają swoje małe ojczyzny od strony historycznej.
Ministrowie mówili też o tym, że w 2012 roku podstawówka w Brukach Unisławskich miała zostać zamknięta, a jednak nauczyciele, rodzice uczniów i mieszkańcy ją obronili. Podkreślali, że było to duże wyzwanie.
- Zawiązaliśmy Stowarzyszenie w 2011 roku i w 2012 roku przejęliśmy szkołę, jako niepubliczną - podkreśla dyrektor. - Stworzyliśmy tę szkołę od nowa. Było to wtedy dla nas coś nowego, niesamorządowego, z różnym finansowaniem. Musieliśmy uczyć się, jak to zrobić. Byliśmy m.in. w Sokołowie koło Golubia-Dobrzynia, gdzie działała już pierwsza taka szkoła niepubliczna.
Ministrom towarzyszyli m.in. wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau i Piotr Siębor, radny Rady Powiatu Chełmińskiego.
Zobaczcie zdjęcia minstrów Czarnka i Szczuckiego w szkole w Brukach Unisławskich
