Oznacza to rewolucję w kwestii dyscyplinowania kierowców.
Prawo o ruchu drogowym w art. 130 przewiduje, że pojazd usunięty z drogi pozostaje na parkingu strzeżonym wyznaczonym przez starostę do czasu uiszczenia opłaty za jego usunięcie i parkowanie. Jest to niezgodne z konstytucją.
W uzasadnieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie stwierdzono, że taki sposób postępowania jest istotnym ograniczeniem prawa własności pojazdu poprzez ograniczenie możliwości dysponowania nim.
- Zdaniem Trybunału, jest to znaczne ograniczenie prawa własności, ponieważ ogranicza jedno z podstawowych uprawnień, jakie posiada właściciel rzeczy, tzn. prawo do jej dysponowania - zaznaczył w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Piotr Tuleja.
Autocentrum.pl dodaje, że według RPO uzyskanie opłaty od właściciela odholowanego samochodu może zostać osiągnięte innymi środkami, niekoniecznie ograniczającymi w tak drastycznym sposób jego prawo własności. Ponadto Rzecznik argumentował swój wniosek tym, że w wielu sytuacjach właściciel pojazdu może nie mieć przy sobie odpowiedniej ilości pieniędzy, może też nie dysponować np. kartą płatniczą, przez co nie może korzystać ze swojego auta.
Pomimo uznania powyższych przepisów za niekonstytucyjne, jeszcze przez dziewięć miesięcy (od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw) będą obowiązywać obecne regulacje.
Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?
Przeczytaj koniecznie:
Nowy Kodeks Pracy 2019. Niewykorzystany urlop przepadnie [ZASADY, NOWE PRZEPISY]
Nowy Kodeks Pracy 2019. Niewykorzystany urlop przepadnie [ZASADY, NOWE PRZEPISY]
Nowy Abonament RTV - rok 2019. Czy każdy musi go płacić? [KARY, ZWOLNIENIA]
Płaca Minimalna 2019. Co się wkrótce zmieni? [nowe stawki brutto i netto]
Emerytury 2019 - waloryzacja. Mamy tabelę i wyliczenia waloryzacji