Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza, Łukasz Kowarowski przerwał sesję. Powód?

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Sesja Rady Miejskiej Grudziądza 27 maja odbywała się w systemie zdalnym. Koszt zakupu systemu do obsługi e-sesji to 798 zł. Jest to tzw. miesięczny abonament.
Sesja Rady Miejskiej Grudziądza 27 maja odbywała się w systemie zdalnym. Koszt zakupu systemu do obsługi e-sesji to 798 zł. Jest to tzw. miesięczny abonament. Aleksandra Pasis
Powodem przerwania sesji w środę, 27 maja było to, że zabrakło chętnych radnych do uzupełnienia składu osobowego komisji rewizyjnej, po tym jak z jej szeregów odeszło 4 radnych z PiS-u - radnych opozycji.

Uzupełnienie składu osobowego radnych do komisji rewizyjnej, a następnie wybór jej przewodniczącego były jednymi z ostatnich punktów porządku obrad.

Łukasz Kowarowski, szef rady miejskiej skwitował: - Kontaktowałem się z szefami klubów, którzy mieli wskazać radnych do tej komisji, ale nie możemy jej powołać ponieważ nie zgłoszono kandydatów. Przerywam obrady do 3 czerwca.

Na przerwanie w tym momencie nie chciał zgodzić się Sławomir Szymański, radny PiS-u który sygnalizował że chciałby wygłosić oświadczenie swojego klubu w tej sprawie. Twierdził, że zgłaszał taką chęć na panelu elektronicznym zanim przewodniczący zdążył poinformować, że przerywa obrady. Z kolei Łukasz Kowarowski stał na stanowisku, że nie miał takiego zgłoszenia na swoim ekranie. - Mamy prawo wygłosić oświadczenie - nie ustępował Sławomir Szymański. "Piłeczkę odbijał" Łukasz Kowarowski: - To niczego nie zmieni. Sesja została przerwana, a nie zakończona.

PISALIŚMY: Komisja rewizyjna Rady Miejskiej Grudziądza bez opozycji. Z pracy w niej zrezygnowali wszyscy radni PiS

Po kilku wymianach zdań pomiędzy szefem klubu PiS, a szefem rady miejskiej poproszono o konsultację prawnika, Marcina Kuskowskiego. Ostatecznie Łukasz Kowarowski wykazał dobrą wolę i dopuścił do głosu Sławomira Szymańskiego.

Oto wybrane fragmenty oświadczenia: " (...) Istnienie i działalność komisji rewizyjnej ma sens jedynie wtedy, jeżeli ma ona możliwość realnego wglądu w stan najistotniejszych składników miejskiego majątku, często ulokowanego w spółkach komunalnych. W minionych kadencjach władza wykonawcza wielu samorządów uciekała spod kontroli rad miast wyprowadzając majątek komunalny do spółek z o.o. i zasłaniając się Kodeksem Spółek Handlowych. ( ...) Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej Grudziądza obecnej kadencji poważnie potraktowała swoje obowiązki kontrolne. To nowe podejście Komisja Rewizyjna wyraziła w przyjętym jednomyślnie stanowisku w sprawie jakości informacji, jakie powinni otrzymywać radni przy podejmowaniu decyzji w trakcie realizacji programu naprawczego.
Komisja Rewizyjna uznała, że każda decyzja radnych winna być oparta na rzetelnej wiedzy o stanie miasta, szpitala i o należących do miasta spółkach i że każda decyzja powinna być poprzedzona rzetelną analizą skutków, jakie za sobą pociąga. ( ...)
Zgodnie z tym stanowiskiem przygotowany został i przyjęty przez Komisję Rewizyjną plan pracy na rok 2020, który został przedstawiony do zatwierdzenia Radzie Miejskiej.
Rządząca większość rady miejskiej odrzuciła zaproponowany plan, opierając się na pojedynczej opinii prawnej obsługującego Urząd Miejski mecenasa Marcina Kuskowskiego. (...) Mecenas Marcin Kuskowski jest bowiem przewodniczącym Rady Nadzorczej jednej z najważniejszych spółek komunalnych (przyp. red. "Wodociągi"), wyposażonej przez miasto w wielosetmilionowy majątek i to takiej, której władze zaledwie kilka miesięcy temu zostały gwałtownie wymienione, a podjęte przez kierowaną przez mecenasa Kuskowskiego Radę Nadzorczą decyzje majątkowe są obecnie przedmiotem postępowania prokuratorskiego w kierunku działania na szkodę spółki przez jej organy. Ponadto zaakceptowana przez Radę Nadzorczą wycena na podstawie której dokonano kilkudziesięciomilionowej transakcji jest dziś przedmiotem postępowania przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej przy Ministrze Rozwoju.
Odrzucenie planu pracy i sparaliżowanie w ten sposób działalności Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Grudziądza na podstawie opinii nie spełniającej elementarnych standardów jest w ocenie naszego klubu niedopuszczalne. Uważamy, że w obecnej sytuacji Komisja Rewizyjna nie jest w stanie realizować swoich ustawowych obowiązków, a radni naszego klubu nie mogą legitymizować jej pozornej działalności. Skutkiem tego jest to, że Klub PiS nie zgłosi kandydatów do tej komisji. ( ...) "

WAŻNE: Zrezygnował z funkcji przewodniczącego komisji rewizyjnej. Bo większość radnych odrzuciła plan kontroli spółek komunalnych w Grudziądzu

Komisja rewizyjna bez opozycji to złamanie samorządowej tradycji

Z 6-osobowego składu dotychczasowej komisji rewizyjnej zostanie tylko dwoje radnych: Róża Lewandowska z prezydenckiego Sojuszu Obywatelski Grudziądz oraz Krzysztof Pokora z Koalicji Obywatelskiej. Komisja rewizyjna bez radnych opozycji, to złamanie samorządowej tradycji, a zdaniem niektórych prawników także ustawy o samorządzie.

Sesja ma zostać wznowiona 3 czerwca o godz. 16. Będzie odbywała się w systemie zdalnym.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska