Liczbę i stan osobowy komisji określa statut powiatu. W nim zawarta jest informacja, jaka jest minimalna i ewentualnie maksymalna liczba w poszczególnych komisjach.
Najwięcej emocji wzbudziło ustalanie składu Komisji Rewizyjnej. Na sześć miejsc było siedmiu kandydatów. Sposób głosowania dość długo konsultowany był z radcą prawnym BogusławemOstatecznie głosowano nad każdą z kandydatur. W ten sposób wyłoniono Stefana Firszta (później wybrano go również przewodniczącym tej komisji) Pawła Koperskiego (wiceprzewodniczącego), Mirosława Chmiela (sekretarza) oraz Roberta Luchowskiego, Stanisława Pogla i Grzegorza Smytrego. Do komisji nie wszedł natomiast Henryk Tokarz. Przeciw tej kandydaturze głosowało 7 radnych, kolejnych 7 się wstrzymało, 5 było za.
Komisja rewizyjna - jako organ "wewnętrznej kontroli"rady jest uznawana za najważniejszą z komisji. Zgodnie uznano, że najlepiej jej pracą pokieruje Stefan Firszt. Szefem tej komisji był zresztą za poprzedniej kadencji.
- Mam przykre doświadczenia z kierowania tą komisją. W poprzedniej kadencji wskazywaliśmy wiele nieprawidłowości i postulowaliśmy o ich wyjaśnienie.na polecenie starosty radni to wszystko uchylali. Szkoda. Bo można było uniknąć wielu afer - choćby związanych ze szpitalem. Jeśli również w tej kadencji tak miałaby wyglądać praca Rady Powiatu - nie wiem, czy powinienem godzić się na przewodnictwo. Widząc jednak takie poparcie - wyrażam zgodę.
Skoro inni nie chcą...
Kolejne nieporozumienia wystąpiły przy kompletowaniu Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego. Na jej przewodniczącego zaproponowano Mirosława Grochowal-skiego. - Dobrze, by w tej komisji nie było członków zarządu, bo ci pilnują tylko swoich interesów, a nie komisji - zasugerował jeden z opozycyjnych radnych.
Nie zgodził się z tym starosta Jaszczuk: - przecież to optymalny układ.
O ile udało się szybko skompletować skład tej komisji - o tyle sporo kłopotów nastręczyło znalezienie radnego, który chciałby pełnić funkcję wiceprzewodniczącego. Padło na Jerzego Sinieckiego. - Skoro nikt inny nie chce...
Równie trudno było skompletować Komisję Zdrowia, Opiekiłecznej i Spraw Socjalnych. Chęć uczestnictwa w jej pracach zadeklarowali jedynie Wanda Usowska (przewodniczącą) oraz Jan Bartos. Stanowczo odmówiły natomiast Grażyna Janicka i Beata Gaik, Ostatecznie znów dał przekonać się Jerzy Siniecki. Na stanowisko wiceprzewodni-czącej powołano Zofię Kozłowską.
Do Komisji Gospodarkii Infrastruktury weszli: Stanisław Pogiel - przewodniczący, Stanisława Ciesielska, Zofia Kozłowska, Józefa Błajet i Maria Błońska.
Komisji Ochrony Środowiska przewodniczyć będzie Alicja Przybyło-wicz. Weszli do niej też: Stanisław Pogiel, Zofia Kozłowska i Grażyna Janicka.
Komisję Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki tworzą: Robert Luchowski - przewodniczący, Mirosław Chmiel, Beata Gaik i Grażyna Janicka.
Żaden z radnych nie wyraził natomiast chęci przewodniczenia Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Spraw Samorządowych. Grzegorz Smytry odmówił, twierdząc, że będzie musiał podjąć pracę poza granicami województwa - nie będzie więc mógł skutecznie kierować pracami.przewodniczącą została Stanisława Ciesielska. Do komisji weszli: Henryk Tokarz, Beata Gaik i Józefa Błajet. - Dziwię się, że rządzący w ogóle dają jakieś funkcje opozycji - znaczy, za słabi jesteście - nie mógł powstrzymać się od komentarza Henryk Tokarz.
Komisję Promocji Powiatu tworzą: Mirosław Chmiel - przewodniczący, Beata Gaik, Zbigniew Jaszczuk i Paweł Koperski.
Ostatnia komisja rady zajmie się etyką radnych. Jej przewodniczącym został Paweł Koperski. Znaleźli się w niej również: Stanisława Ciesielska, Wanda Usowska, Piotr Luchowski, Józefa Błajet oraz Jan Bartos.
Celebra na inaugurację
Mimo iż wszystkie samorządy - zarówno rada Powiatu, jak również rady miast i gmin zainaugurowały już swe kadencje - podjęto decyzję o odprawieniu wspólnej mszy św. w intencji pomyślnej działalności samorządów. Nabożeństwo, na które przewodnicząca Rady Powiatu zaprasza samorządowców z rodzinami i wszystkich chętnych mieszkańców powiatu będzie celebrowane w najbliższą niedzielę, 10 grudnia, w kościele pw. św. Floriana w Żninie. Początek o godz. 10.30.