Zobacz wideo: Duże zmiany w prawie drogowym od czerwca 2021 roku!
Wczoraj w południe, na barkę w Porcie Gdańsk załadowano kontenery z ładunkiem ważącym około 150 ton. Po g. 14 rozpoczął się rejs w stronę Grudziądza i Chełmna. Wczoraj zestaw dopłynął Wisłą w okolice Tczewa i tam zatrzymał się na noc.
Towary do nas przypłyną. Także w drogę powrotną barka zabierze pełne kontenery
Dziś rano kontenery z okolic Tczewa ruszyły w stronę Grudziądza. Postoju w Grudziądzu nie było. Około godziny 17 barka dopłynąć ma do Chełmna, po drodze w Świeciu zabierając na pokład Piotra Całbeckiego, marszałka województwa.
Na czwartkowy ranek w Chełmnie planowane jest rozładowanie kontenerów. Wypełnione są one materiałami do produkcji importowanymi przez Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO). Z barki zostaną one przeładowane na ciężarówki.
Natomiast na barkę załadowane zostaną kontenery z gotowymi wyrobami TZMO oraz wykonanymi na potrzeby sieci Ikea. Popłyną one w stronę Gdańska. Rejs powrotny ma trwać tylko jeden dzień.
- To tak naprawdę pierwszy w historii rejs kontenerowy dolną Wisłą. Cały projekt został tak przemyślany, aby droga wodna realnie została ujęta w łańcuchu dostaw i stanowiła alternatywę dla transportu drogowego, przede wszystkim na dłuższych odcinkach - mówi Rafał Modrzewski z departamentu współpracy międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. I dodaje: - Jest to pilotaż, który przetrze szlak dystrybucji towarów z wykorzystaniem drogi wodnej i mam nadzieję spowoduje biznesowe już zainteresowanie tego typu operacjami na dolnej Wiśle.
Organizatorem rejsu jest samorząd województwa. Jego operatorem - wybranym w przetargu - jest warszawska firma VAN Cargo.
Specjaliści sprawdzają oznakowanie nawigacyjne na Wiśle
- Przedsięwzięcie ma również aspekt badawczy i wdrożeniowy. Trasą barki popłynie łódź Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, z pracownikiem naukowym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i studentem tej uczelni na pokładzie. Akademicy sprawdzą oznakowanie nawigacyjne szlaku, jego przepustowość oraz lokalizację trudnych żeglugowo miejsc. Rejs powinien też pozwolić określić warunki brzegowe dla opłacalności i konkurencyjności tego modelu transportu - informuje Beata Krzemińska, rzeczniczka urzędu marszałkowskiego.
Marszałek Piotr Całbecki mówi: - Położenie geograficzne naszego regionu, w którym krzyżują się dwie międzynarodowe drogi wodne, daje duże możliwości do rozwoju, dlatego jako województwo jesteśmy zainteresowani działaniami zmierzającymi do rewitalizacji Dolnej Wisły i uruchomieniu jej potencjału gospodarczego przy poszanowaniu środowiska naturalnego. Mam nadzieję, że ten pierwszy komercyjny rejs, będzie dowodem na to, jak sprawnie i efektywnie można wykorzystać alternatywne gałęzi transportu.
Przypomnijmy, że w 2017 r. samorząd województwa zorganizował rejs promocyjno-badawczy, którego celem było sprawdzenie, czy transport towarów Wisłą jest możliwy.
Zdjęcia barki płynącej Wisłą na wysokości Grudziądza zobacz w naszej galerii:
Przez Grudziądz przepłynęła barka z towarami. Kiedyś normaln...
Rejs jest na bieżąco relacjonowany na Facebooku, na profilu "Kujawsko-Pomorskie Forum Wodne"
Polecamy także:
- Chełmińska policja potwierdza, kto zginął w wypadku Malankowie. Zdjęcia
- Pożar budynku w Szembruku niedaleko Grudziądza. W akcji siedem zastępów straży
- Kontenery z portu w Gdańsku ruszyły. Przypłyną do Chełmna [zdjęcia, wideo]
- Grudziądz. Dawid Schoenwald oraz Jakub Gromadziński odebrali stypendia kulturalne
