"Powiedzcie gdy wrócicie na Ukrainę, że myśmy spełnili swój obowiązek i dla jej życia zginęli" to zdanie z płyty cmentarnej umieszczonej na alek-sandrowskim Ukraińskim Cmentarzu Wojskowym mogłoby przyświecać sobotniej uroczystości ekumenicznej. Po raz piętnasty kapłani różnych wyznań modlili się wspólnie za pochowanych tu żołnierzy ukraińskich.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ambasady i konsulatu Ukrainy z ambasadorem Oleksandrem Motsy-kiem na czele, duchowni katoliccy, prawosławni, grekokatoliccy, wojskowi polscy i ukraińscy, przedstawiciele środowisk ukraińskich, samorządowcy, przedstawiciele stowarzyszeń. Nabożeństwo ekumeniczne przy Kozackiej Mogile poprowadzili: ks. Bronisław Dembowski, biskup - senior diecezji włocławskiej, ks. pułkownik prof. Marian Bendza, kanclerz kurii prawosławnej ordynariatu wojskowego, ks. dziekan bydgoskiego okręgu prawosławnego i proboszcz Bydgoszczy Jarosław Dmitruk, ks. płk Mikołaj Hajduczenia, dziekan Pomorskiego Okręgu Wojskowego i proboszcz wojskowej parafii prawosławnej w Ciechocinku i Toruniu oraz ks. ppłk Piotr Szczec - Nadworny, reprezentant kościoła grekokatolickiego.
Początki cmentarza ukraińskiego w Aleksandrowie sięgają 1921 roku, gdy grupa oficerów ukraińskich za zebrane pieniądze uporządkowała cmentarz internowanych tu żołnierzy ukraińskich. Wówczas to na środku usypano kurhan, na którym stanął zaporoski krzyż. Po 1945 roku cmentarz opuszczono. Z biegiem czasu niszczał. Dopiero w 1991 roku z inicjatywy, obecnie profesora, Emiliana Wiszki, rozpoczęto prace przygotowawcze do odbudowy nekropolii. Poświęcono ją 12 czerwca 1993 roku. Od tego czasu w pierwszą sobotę czerwca dla upamiętnienia tej uroczystości przy cmentarzu odprawiane jest nabożeństwo ekumeniczne. - Aleksandrowską nekropolię odrestaurowano na rok przed podpisaniem oficjalnej polsko-ukraińskiej umowy o ochronie miejsc pamięci ofiar wojny i represji - mówił podczas uroczystości burmistrz Andrzej Cieśla. - Gdy Europa się jednoczy, kozacka mogiła staje się symbolem tej integracji.
Podczas nabożeństwa ks. płk Marian Bendza poświęcił ikonę ufundowaną na tę okazję przez stowarzyszenie Centrum Ukraina.