Nasza Czytelniczka (dane do wiadomości redakcji) jest właścicielką salonu urody w Bydgoszczy.
publiczne odtwarzanie utworów
Oznacza odtworzenie utworu z płyty lub kasety lub innego nośnika za pomocą odtwarzacza płyt, kaset, płyt DVD i innych urządzeń technicznych i w ten sposób poszerzenie grona odbiorców utworu.
Do publicznego odtworzenia dochodzi najczęściej w przypadku odtwarzania muzyki w dyskotekach, klubach, restauracjach, zakładach usługowych (fryzjerskich, kosmetycznych), sklepach, a także przy okazji różnego rodzaju imprez publicznych - rozrywkowych czy sportowych. Także publiczny odbiór utworów nadawanych przez radio lub telewizję stanowi formę publicznego odtworzenia utworów.Obowiązek uiszczania opłat z tego tytułu jest niezależny od opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego.
Z informacji ministerstwa kultury
- Otrzymałam pismo od Związku Stowarzyszeń Artystów Wykonawców STOART - opowiada. - STOART informuje w nim, że "jest powołany do zawierania umów/licencji uprawniających do publicznego odtwarzania wykonań muzycznych i słowno-muzycznych". Do pisma dołączony jest formularz licencji, który należy odesłać do STOART-u. Jeśli ktoś nie zamierza zawrzeć umowy, ma poinformować o tym STOART.
dla kogo wynagrodzenie
W przypadku utworu muzycznego wynagrodzenie przysługuje zarówno twórcy muzyki, jak i tekstu, a także wykonawcy - piosenkarzowi, muzykowi -instrumentaliście oraz producentowi.
- Straszą kontrolą...
Właścicielka salonu nie odpowiedziała od razu na wezwanie STOART-u. - Chciałam najpierw sprawdzić, co to za firma, bo nigdy o niej nie słyszałam - opowiada. - Niestety, nie udało mi się zdobyć żadnych informacji. Nie wiem teraz, co dalej robić. STOART w swoim piśmie zapowiada, że brak odpowiedzi "spowoduje dalszą realizację procedury upominawczej". Pani, która zadzwoniła ze STOART-u postraszyła mnie przysłaniem kontroli. Zastanawiam się też, czy muszę tłumaczyć się STOART-owi z kim zawarłam wcześniej umowę, a taki punkt jest w ankiecie. Po co im takie informacje?
Umowy do podpisania
W biurze prasowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego informują, że w przypadku publicznego odtwarzania utworu wynagrodzenie przysługuje autorom tekstu i muzyki, wykonawcom, producentom.
Ich interesy reprezentują różne stowarzyszenia (muszą posiadać zezwolenie ministra kultury).
Dla osób, które mają, na przykład zakłady fryzjerskie oznacza to więc konieczność podpisania kilku umów.
REPREZENTUJĄ INTERESY:
- autorów tekstów i kompozytorów - ZAIKS
- artystów wykonawców - SAWP
- artystów wykonawców, także artystów ludowych -STOART
- producentów - ZPAV
- Rzeczywiście wysyłamy wezwania do uiszczenia takiej opłaty - potwierdza Włodzimierz Wiśniewski, dyrektor biura zarządu STOART-u. - Jeśli druga strona nie reaguje na pisma, kierujemy sprawę do sądu. Najpierw staramy się porozumieć i wytłumaczyć, że zgodnie z prawem płacić trzeba, a utwór muzyczny jest w tym względzie takim samym towarem jak każdy inny. Inspektorzy sprawdzają, czy w danym lokalu jest odtwarzana muzyka i czy właściciel uiszcza z tego tytułu wymagane opłaty. Stawki ustalają same stowarzyszenia. Na przykład, STOART wysokość opłat uzależnił od powierzchni zakładu (zakłady usługowe i sklepy) oraz od liczby miejsc (lokale gastronomiczne).
Oni mają prawo
Stowarzyszenia, które posiadają zezwolenie ministra kultury na pobieranie opłat z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych:
- Stowarzyszenie Polski Rynek Oprogramowania PRO
- Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP
- Związek Polskich Artystów Plastyków SPAP
- Związek Artystów Scen Polskich ZASP
- Stowarzyszenia Autorów ZAIKS
- Stowarzyszenie Twórców Ludowych
- Związek Producentów Audio-Video SPAV
- Stowarzyszenie Filmowców Polskich
- Związek Polskich Artystów Fotografików
- Związek Stowarzyszeń Artystów Wykonawców STOART
- Stowarzyszenie Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych KOPIPOL
- Stowarzyszenie Niezależnych Autorów Radiowych i Telewizyjnychn Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP Stowarzyszenie Aktorów Filmowych i Telewizyjnych SAFTn Stowarzyszenie Autorów i Wydawców "Polska Książka"
Z Informacji ministerstwa kultury.
Jak wyjaśnia ministerstwo kultury, STOART nie ma natomiast prawa wymagać informacji o umowach zawartych z innymi stowarzyszeniami. - Nikogo do tego nie zmuszamy - zapewnia Włodzimierz Wiśniewski. - Jednak osoby, które wypełnią ten punkt, mogą liczyć na zniżki w opłatach.