Spis treści
- Tyle mieszkań na wynajem na czas nieoznaczony będzie przy ul. Celulozowej we Włocławku
- Tak przebiegają prace w ramach drugiego etapu projektu Celulozowa we Włocławku
- Mieszkania dla osób wykonujących zawody deficytowe, cieszą się popularnością wśród medyków
- Tyle wniosków złożyli włocławianie. O jedno mieszkanie stara się więcej osób, niż w pierwszym etapie!
Tyle mieszkań na wynajem na czas nieoznaczony będzie przy ul. Celulozowej we Włocławku
W ramach pierwszego etapu, przy ul. Celulozowej powstały cztery bloki z 288 mieszkaniami na wynajem na czas nieoznaczony. Pierwsi mieszkańcy wprowadzili się tam jesienią 2022 roku. Na budowę miasto otrzymało z Banku Gospodarstwa Krajowego dotację w wysokości 58 milionów złotych.
W ramach drugiego etapu powstaną dwa bloki ze 144 mieszkaniami. Za realizację zadania odpowiada Miejskie Budownictwo Mieszkaniowe. Na realizację II etapu Projektu Celulozowa Włocławek również pozyskał dofinansowanie - ponad 41 milionów złotych z Funduszu Dopłat. Wykonawcą zadania jest firma PEKABEX BET S.A, która jako jedyna złożyła ofertę w ogłoszonym jesienią 2022 roku przetargu. Prace wyceniła na 54 882 220,21 zł.
Tak przebiegają prace w ramach drugiego etapu projektu Celulozowa we Włocławku
Budowa dwóch kolejnych bloków przy ul. Celulozowej rozpoczęła się pod koniec 2022 roku. Co obecnie dzieje się na placu budowy?
- Ostatnie piętro mniejszego budynku już jest montowane, natomiast w większym budynku wykonawca jest na etapie montażu czwartego piętra. Do końca tego miesiąca (lipca – przypis redakcji) ten montaż powinien być zakończony – przekazał w rozmowie z nami Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka.
Na placu budowy wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, nie ma opóźnień.
- Wykonawca na wykonanie zadania ma termin do początku lutego 2024 roku, ale już na przełomie tego roku i następnego na pewno te budynki będące zrealizowane. Nie ma żadnych opóźnień – zapewnia Krzysztof Kukucki i dodaje, że rozmawiał niedawno z kierownikiem budowy. - Nie zgłaszał żadnych trudnych tematów, także wszystko idzie na bieżąco - idzie tak, jak powinno iść.
Mieszkania dla osób wykonujących zawody deficytowe, cieszą się popularnością wśród medyków
Przypomnijmy, że w ramach pierwszego etapu, część mieszkań przeznaczono dla osób wykonujących zawody deficytowe, m. in. dla lekarzy. W ramach etapu drugiego takie mieszkania również będą.
- Kilkanaście mieszkań będzie przeznaczonych na mieszkania służbowe – tak je nazywamy – dla zawodów deficytowych. Z barometru zawodów wynika, które zawody kwalifikują się do naszego programu. Jeżeli taki zawód jest uwzględniony w barometrze zawodów, który prowadzi Powiatowy Urząd Pracy, to pracodawca może wystąpić do prezydenta miasta o zawarcie umowy, wówczas ta umowa jest zawierana. To też jest ciekawostka – umowa jest zawierana nie pomiędzy najemcą a miastem, lecz pomiędzy pracodawcą a miastem – wyjaśnia Krzysztof Kukucki.
Zastępca prezydenta Włocławka zaznacza, że mieszkania cieszą się dużym zainteresowaniem wśród medyków, szczególnie rezydentów. Mieszkają już w blokach, które powstały w ramach pierwszego etapu.
- Umowy zostały zawarte. Myślę, że to jest z pożytkiem dla naszej społeczności lokalnej, dlatego, że mamy lepsze zabezpieczenie w szpitalu wojewódzkim, a także dla tych medyków, którzy są świeżo po studiach i i dopiero są na początku swojej kariery – dodaje Krzysztof Kukucki.
Tyle wniosków złożyli włocławianie. O jedno mieszkanie stara się więcej osób, niż w pierwszym etapie!
Przypomnijmy, że zainteresowanie włocławian lokalami, które powstały w ramach pierwszego etapu projektu Celulozowa, było bardzo duże. Mieszkańcy złożyli 1069 wniosków (o jeden lokal starały się prawie cztery osoby). Nabór wniosków w ramach drugiego etapu rozpoczął się 3 kwietnia i trwał do piątku 2 czerwca 2023. Projekt listy wnioskodawców ma być gotowy do 4 września, natomiast ostateczna lista najemców ma być znana do 1 grudnia 2023 roku.
Krzysztof Kukucki przekazał nam, że w ramach drugiego etapu wpłynęło ponad 800 wniosków. Aktualnie są one weryfikowane przez Społeczną Komisję Mieszkaniową. Okazuje się, że zainteresowanie mieszkaniami jest jeszcze większe, niż w przypadku pierwszego etapu! Wtedy o jedno mieszkanie starły się prawie cztery osoby. Obecnie, licząc jedynie 800 wniosków – a wiemy, że jest ich więcej – jest to ponad 5,5 osoby na miejsce!
