Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przybędą 3 nowe elektrociepłownie w regionie. To oznacza mniej spalanego węgla

Oprac. AGW
Szubin, Nakło i Osowa Góra w Bydgoszczy - to tu mają powstać elektrociepłownie i wpłynąć na poprawę jakości powietrza w tych miejscach.

Trzy elektrociepłownie na terenie Metropolii Bydgoszcz wybuduje Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. "Pierwsza instalacja powstanie w Szubinie (2019r.), a kolejne zespoły kogeneracyjne powstaną w Nakle nad Notecią(2020r.) oraz Osowej Górze w Bydgoszczy (2022r.)", zapowiada bydgoski urząd miasta. Przewidziany koszt to ponad 29 mln zł.

Co to oznacza w praktyce?

  • wyłączenie ciepłowni węglowych poza sezonem grzewczym, gdyż elektrociepłownie gazowe mają wystarczającą moc do zaspokojenia odbiorców w ciepło na potrzeby ciepłej wody użytkowej,
  • wzajemne wspomaganie w sezonie grzewczym ciepłowni węglowych i elektrociepłowni gazowych, co pozwoli zmniejszyć zużycie węgla,
  • wytwarzanie energii elektrycznej na potrzeby własne Spółki, a docelowo także sprzedaży ewentualnej nadwyżki energii elektrycznej.

Inwestycja budowy elektrociepłowni znacząco obniży zużycie energii pochodzącej z węgla kamiennego, co wpłynie na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów do atmosfery, znacznie poprawi jakość powietrza i będzie istotnym narzędziem do walki ze smogiem, wpisując się tym samym w realizację programu KPEC „Ciepło bez smogu”.

Spółka KPEC dostarcza w Bydgoszczy ciepło do około 50% budynków. Z takiego ogrzewania korzysta budownictwo jedno- i wielorodzinne, zakłady przemysłowe, firmy oraz instytucje użyteczności publicznej.

W ciepłowniach spalany jest węgiel wysokoenergetyczny o obniżonej zawartości siarki i popiołu, a to przekłada się na mniejszą emisję zanieczyszczeń. "Nowoczesne rozwiązania technologiczne (np. wyposażenie kotłów w tzw. baterie cyklonów lub filtry workowe - pozwoliło obniżyć emisję pyłów do powietrza oraz zredukować emisję gazów cieplarnianych (przede wszystkim dwutlenku węgla)", przekonuje KPEC i miasto.

Spółka inwestuje teraz w budowę elektrociepłowni zasilanych gazem ziemnym, co ma zmniejszyć zużycie energii pierwotnej pochodzącej z miału węgla kamiennego. "Inwestycja realizowana na Osowej Górze, w Nakle nad Notecią oraz Szubinie pozwoli na wyprodukowanie ekologicznego ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Projekt zakłada budowę silników gazowych, które podczas spalania w procesie tzw. kogeneracji wytwarzają jednocześnie energię cieplną oraz energię mechaniczną, która zamieniana jest na energię elektryczną".

Inwestycje mają być współfinansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Źródło: bydgoszcz.pl

Przybędą 3 nowe elektrociepłownie w regionie. To oznacza mniej spalanego węgla
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska