Przyjeżdżajcie, idźcie w krzaki, oglądajcie sobie ptaki!

  Przyjeżdżajcie, idźcie w krzaki, oglądajcie sobie ptaki!

  Ramona Wieczorek ramona.wieczorek@pomorska.pl tel. 052 396 69 32

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Ryszard Osiński podsypywał teren wokół rzeźb, żeby lepiej się prezentowały na otwarciu Ptasiej Wioski

  Ryszard Osiński podsypywał teren wokół rzeźb, żeby lepiej się prezentowały na otwarciu Ptasiej Wioski ©fot. Daniel Frymark

  - Jeszcze dwa lata temu Adamkowa nie było na mapie powiatu, a teraz mówią o nas nawet w Teleekspresie - śmieje się Karol Gutsze. Dziś oficjalne otwarcie Ptasiej Wioski.
  Ryszard Osiński podsypywał teren wokół rzeźb, żeby lepiej się prezentowały na otwarciu Ptasiej Wioski

  Ryszard Osiński podsypywał teren wokół rzeźb, żeby lepiej się prezentowały na otwarciu Ptasiej Wioski ©fot. Daniel Frymark

  Wybierając się do Adamkowa, warto zabrać nawigację. Trasy nie wskaże bowiem drogowskaz. Z trasy Tuchola - Sępólno trzeba zjechać w piaszczystą drogę, remontowaną właśnie w ramach schetynówek. Jak śmieją się mieszkańcy, wieś to 12 domów, cztery lampy i kilka skrzynek na listy, a od XIII wieku niewiele się zmieniło.

  Uczyli się od hobbitów
  Pomysł stworzenia wioski tematycznej zakiełkował w głowie Renaty Gutsze, projektantki kobiecych ubrań - z duszą artystki, ale twardo stąpającej po ziemi. - Moda na takie miejscowości trwa już od kilku lat, zwłaszcza na Zachodzie. A nasza gmina leży przecież na żurawiowych włościach - mówi pani Renata.
  Razem z mężem wybrali się do wioski hobbitów, żeby zobaczyć, jak wszystko wygląda od kuchni. - Dużo nauczyliśmy się od pomysłodawcy tego miejsca. Przede wszystkim tego, żeby nie zabierać się za coś, czego się do końca nie czuje - tłumaczy Karol Gutsze, szef Stowarzyszenia na rzecz Pamiętowa i Adamkowa.

  W przedsięwzięciu wspierają ich bowiem mieszkańcy obu sąsiadujących ze sobą miejscowości i 17 członków stowarzyszenia.

  - No i żona poczuła bluesa - uśmiecha się Karol Gutsze.

  Powoli realizowali projekty związane z Ptasią Wioską, prowadząc jednocześnie niewielkie gospodarstwo agroturystyczne.

  Niedawno gościli u nich studenci krakowskiej ASP. Po plenerze rzeźbiarskim zostało pięć instalacji wykorzystujących złom, stare maszyny rolnicze i kamień. Razem z trzema rzeźbami artystów ludowych stanowią zaczątek ptasiego muzeum. - Mamy w planie coroczne plenery, o ile uda nam się po raz kolejny pozyskać na nie pieniądze - mówi pani Renata.

  Rzeźby dołączyły do stojącego już od ubiegłego roku "Żurawia "Jana Czupryniaka i "Sowy "Bartłomieja Kędzierskiego. Wszystkie stoją przy drodze, rozstawione na długości kilometra.

  Mieszkańcy początkowo patrzyli na konstrukcje podejrzliwie. - No bo każdy wyobrażał sobie, że to będzie naturalny ptak, a prawdę powiedziawszy, za ptakiem to nie wygląda. Najbardziej podoba mi się moja rakieta - mówi Ryszard Osiński z Adamkowa, który rzeźbie przed domem nadał nawet własną nazwę.

  Chodźmy w krzaki
  Hasło Adamkowa brzmi "Przyjeżdżajcie, idźcie w krzaki, oglądajcie sobie ptaki". W miejscowości jest 3,5-kilometrowa ornitologiczna ścieżka edukacyjna, opracowana przez toruńskiego profesora Andrzeja Przystalskiego. Na niej znajduje się m.in. aleja Wyczółkowskiego ze starymi drzewami.

  Jednak tłumy turystów miejscowości raczej nie grożą, bo żeby podglądać ptaki, trzeba ciszy i spokoju. Poza obserwowaniem przyrody przybysze mogą nacieszyć się urokami wsi: świeżym mlekiem, jajkami prosto od kur.

  - Sąsiedzi uważali Adamkowo za zacofane. Teraz mieszkańcy docenili swoją wieś i zauważyli, że tu jest fajnie - mówi pan Karol. - Włączyli się nawet do montażu rzeźb.

  - A sam temat budzi różne skojarzenia. Ptak daje dużo możliwości - dodaje Renata Gutsze.

  Ptasia Wioska nie jest pierwszą miejscowością tematyczną w powiecie tucholskim. Krzywogoniec jest znany jako Wioska Grzybowa, a Wielki Mędromierz jako Wioska Miodowa. - W ubiegłym roku więcej miejscowości wyraziło chęć stworzenia wsi tematycznej. Nie trzeba do tego żadnej rejestracji, wystarczy inicjatywa i pomysł - mówi Magdalena Kurpinowicz z wydziału promocji i rozwoju powiatu.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej