Więcej informacji z Torunia znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/torun
Sympozjum rozpocznie się w najbliższy poniedziałek o godz. 11 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Referaty przybliżające postać i zasługi Henryka Strobanda wygłoszą naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zaplanowano wystąpienia m.in. prof. Krzysztof Mikulskiego, dr. Michała Targowskiego oraz dr. Piotra Bireckiego z wydziału sztuk pięknych UMK. Przedstawią oni burmistrza jako reformatora, mecenasa sztuki oraz współtwórcę Gimnazjum Akademickiego w Toruniu. Przypomną też o Toruniu w czasach Strobanda i jego rodzinie.
Poza tym uczestnicy zapoznają się z planami upamiętnienia w naszym mieście tej wybitnej postaci. O tym, co zamierza zrobić w tym kierunku magistrat, opowie Andrzej Szmak, dyrektor biura Toruńskiego Centrum Miasta. Jednym z akcentów ma być zdrój uliczny, który stanie w pobliżu budynku Poczty Polskiej na Rynku Staromiejskim. Zostanie on odsłonięty w czerwcu 2010 r. - podczas Święta Torunia.
Organizatorami konferencji z okazji 400-lecia śmieci wybitnego torunianina, która przypadła 20 listopada, są Towarzystwo Miłośników Torunia i Muzeum Okręgowe w Toruniu.
Stroband żył na przełomie XVI i XVII w. Początkowo był ławnikiem staromiejskim, przez rok zasiadał w Radzie Miasta, a następnie został wybrany na burmistrza. Pełnił tę funkcję sześciokrotnie aż do swojej śmierci. Za jego rządów zostały przebudowane budynki po klasztorze franciszkańskim, które zajęło Gimnazjum Akademickie. Rozbudował także Ratusz Staromiejski. Wówczas powstały też nowoczesne fortyfikacje bastionowe i zbrojownia miejska.