MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyszłość zasilana wiatrem. Będą zatrudniać w morskiej energetyce wiatrowej

red
Tak ma wyglądać Terminal Instalacyjny dla Farm Wiatrowych w Świnoujściu
Tak ma wyglądać Terminal Instalacyjny dla Farm Wiatrowych w Świnoujściu Orlen Neptun
Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2024 jakie miały miejsce w Gdańsku 5 i 6 marca to największe w Polsce wydarzenie promujące edukację w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. W ciągu najbliższych lat morska energetyka wiatrowa w Polsce będzie potrzebować nawet 60 tys. wykwalifikowanych specjalistów.

Jakie kierunki studiów i zajęć praktycznych będą miały znaczenie dla rozwoju polskiej nauki i naszego bezpieczeństwa energetycznego? O perspektywach pracy w branży offshore wind dyskutowali uczestnicy panelu ORLEN Neptun podczas gdańskich Edukacyjnych Targów Kariery Edu Offshore Wind, 2024.

Targi były dwudniowym wydarzeniem, poprzedzonym wielomiesięcznym programem edukacyjnym realizowanym w ponad 125 szkołach ponadpodstawowych województwa pomorskiego.

Na zaproszenie ORLEN Neptun w panelu pt. "Przyszłość zasilana wiatrem – kształcenie kadr dla polskiej energetyki morskiej" wzięli udział przedstawiciele środowiska dydaktycznego z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Windhunter Academy oraz Vulcan Training & Consultancy.

– Pierwsza polska farma wiatrowa Baltic Power już w 2026 roku będzie kluczowym dostawcą czystej energii o mocy blisko 1,2 GW. Dodatkowo Grupa ORLEN uzyskała zgodę Ministerstwa Infrastruktury na pięć nowych lokalizacji farm wiatrowych, które wygenerują około 5,2 GW, co pozwoli produkować czystą energię wystarczającą na zasilenie ok. 8 milionów gospodarstw domowych - mówił Karol Lewandowski – Kierownik w Dziale ds. Projektowania i Pozwoleń ORLEN Neptun. I dodawał - Przedsięwzięcia te znacząco przyspieszą rozwój sektora OZE i wygenerują nowe miejsca pracy. Realizacja tych projektów wykracza daleko poza budowę farm wiatrowych, turbin i rozbudowę infrastruktury. Stwarza to zapotrzebowanie na specjalistów o różnorodnych umiejętnościach, począwszy od inżynierów i techników, a skończywszy na specjalistach ds. zarządzania projektami.

Do wypowiedzi Karola Lewandowskiego nawiązywali także Artur Ambrożewicz z Windhunter Academy i Magdalena Kryszewska Vulcan Training & Consultancy. Ambrożewicz zauważył, że przemysł offshore jest złożonym procesem wymagającym zaangażowania szerokiego grona ekspertów – od techników turbin wiatrowych, przez specjalistów w zakresie doradztwa, projektowania, logistyki, prawa a nawet marketingu. Podkreślił również rosnące znaczenie elektryfikacji w branży, zapowiadając nowe możliwości dla elektryków, inżynierów automatyki czy mechatroników.

Magdalena Kryszewska z Windhunter Academy podkreśliła z kolei wzrost udziału kobiet w branży energetyki wiatrowej, który wynosi obecnie blisko 30%. Kobiety pełnią w branży równoprawne funkcje, odpowiadając m.in. za nadzór BHP, logistykę lub pracując w charakterze techników bezpośrednio przy turbinach wiatrowych.

Artur Ambrożewicz i Magdalena Kryszewska podkreślili, że niezależnie od poziomu wykształcenia, praca na morzu wymaga akredytowanych szkoleń kwalifikacyjnych m.in. z zakresu bezpieczeństwa pracy na wysokości, ochrony przeciwpożarowej, pierwszej pomocy czy przetrwania na morzu.

Zdaniem dr hab. Sambora Guze, prodziekana Uniwersytetu Morskiego w Gdyni branża offshore wind to przyszłość polskiej energetyki, która z jednej strony daje szansę rozwoju, ale również wymaga stałego doskonalenia i dostosowywania się do potrzeb zmieniającego się pod względem technologicznym rynku.

– Nasza uczelnia posiada kompleksową ofertę programów edukacyjnych, organizuje także wizyty studyjne na farmach wiatrowych, które umożliwiają zdobycie praktycznej wiedzy i doświadczenia na międzynarodowym poziomie – zauważył dr Guze.

  • ORLEN Neptun jest zaangażowany w rozwój kompetencji w branży offshore wind zarówno na poziomie akademickim jak i szkół ponadpodstawowych. Współpracuje z Akademią Morską w Gdyni oraz Politechniką Morską w Szczecinie. Spółka uruchomiła też w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu i Zespole Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie pierwsze w Polsce specjalistyczne szkolenia dla osób zainteresowanych pracą na terminalach instalacyjnych morskich farm wiatrowych. Po ich zakończeniu, najlepsi uczniowie zostaną zatrudni przez ORLEN Neptun do pracy na terminalu offshore wind w Świnoujściu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przyszłość zasilana wiatrem. Będą zatrudniać w morskiej energetyce wiatrowej - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska