Sytuacja w przyrodzie stale się zmienia.To powód, dla którego pszczelarze muszą się nieustannie uczyć. Szczęśliwie, Pomorsko-Kujawski Związek Pszczelarzy co rok organizuje spotkania z fachowcami, którzy pomagają rozszerzyć wiedzę pszczelarzy.
W Świeciu gościł Paweł Chrobiński, profesor nadzwyczajny Katedry Epizootologii z Katedrą Ptaków i Zwierząt Egzotycznych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Na jego wykład, który odbył się 8 marca w domu kultury "Stokrotka", przybyło 80 osób.
Specjalista mówił o chorobach pasożytniczych, bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych pszczół. Sporo uwagi poświęcił też żukowi ulowemu, który jest nowym zagrożeniem dla polskich pasiek. Pisaliśmy o tym dwa tygodnie temu - szkodnik pojawił się na południu Włoch i tylko patrzeć, jak pokaże się nad Wisłą.
Przeczytaj też: Pszczelarz Roku w Przysieku. Rozmawiano także o zagrożeniach w pasiekach
- On żeruje na bananach, czyli może przedostać się do Polski praktycznie z dnia na dzień - mówi Jacek Paul, prezes Pomorsko-Kujawskiego Związku Pszczelarzy. - Profesor powiadomił nas o istnieniu leku, który zwalcza żuka i warrozę. Jest on dopuszczony w Argentynie, a produkowany w Bułgarii. Wystąpiliśmy do ministra rolnictwa o dopuszczenie tego leku na dwa lata. Zobaczymy czy nas posłucha.
Kolejne szkolenie dla pszczelarzy odbędzie się 22 marca w Tucholi. Poprowadzi je dr Krystyna Podhorecka z Zakładu Chorób Pszczół Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Zapisało się na nie 90 pszczelarzy.
Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
- Więcej niż powinniśmy przyjąć, dlatego nie możemy poszerzyć tej listy - uprzedza Jacek Paul. - Ale w przyszłym roku będą nowe szkolenia, dzięki naszemu urzędowi marszałkowskiemu i Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Dziękuję przy tym gminie Świecie, z Jerzym Wójcikiem na czele, za wsparcie w organizacji szkolenia w Świeciu. Wypadło wspaniale!
Czytaj e-wydanie »