Zanim wybierzemy się do danego PSZOK-u, dobrze jest sprawdzić godziny otwarcia (nie są czynne całą dobę), można też zadzwonić. Godziny i numery telefonów podają jednostki zajmujące się zbiórką w danym mieście. Poza głównymi PSZOK-ami, można spotkać też wersje mini, jak na terenie Inowrocławia, gdzie ustawionych jest ponad 50 tzw. mini pszoków. Można tu wyrzucać odpady biodegradalne (np. trawy).
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej "Saniko" we Włocławku wyjaśnia, że do PSZOK nie będą przyjmowane odpady zawierające azbest, materiały izolacyjne, takie jak wełna mineralna i styropian, części samochodowe odpady płynne w nieszczelnych opakowaniach oraz odpady nieoznaczone bez możliwości ich identyfikacji.
Jakie odpady są przyjmowane w PSZOK? Sprawdzamy na stronie System Gospodarowania Odpadami Toruń:
- tworzywa sztuczne
- szkło
- papier i tektura
- opakowania wielomateriałowe
- odpady budowlane i rozbiórkowe (w ilości do 1m3/rok/gospodarstwo)
- odpady zielone
- metale
- zużyte opony
- meble i inne odpady wielkogabarytowe
- zużyte baterie i akumulatory
- przeterminowane leki
- chemikalia
- odpady biodegradowalne
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w regionie - kilka przykładów:
- PSZOK w Toruniu: ul. Dwernickiego 15-15a (lewobrzeże), ul. Kociewska 35 (prawobrzeże)
- PSZOK w Bydgoszczy: ul. Inwalidów 45, ul. Smoleńska 154, Podmiejska 4
- PSZOK we Włocławku: przy ul. Komunlanej 4
- PSZOK w Inowrocławiu: ul. Bagienna 77
- PSZOK w Grudziądzu: na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Składowej 21.
- PSZOK w Żninie przy ul. Jasnej 2a
- PSZOK w Brodnicy przy ul.Ustronie 20C
"Do PSZOK nie będą przyjmowane odpady pochodzące z nieruchomości niezamieszkałych, tj. firm, instytucji, ogrodów działkowych, itp.", zaznacza włocławskie przedsiębiorstwo. "Gdy masz wątpliwości - zadzwoń do PSZOK przed zawiezieniem odpadów", radzi Bydgoszcz.
Należy pamiętać, że chemikalia i przeterminowane leki powinny znajdować się w opakowaniach. Nie będą przyjmowane odpady w ilościach hurtowych, które mogły by wskazywać, że powstały poza gospodarstwami domowymi.
Odpady wielkogabarytowe (meble, łóżka, kanapy) nie muszą być rozmontowane, mogą zostać dostarczone w całości. Elektrośmieci nie powinny nosić śladów rozmontowywania lub wymontowywania części i powinny stanowić jedną całość. Duże gałęzie i inne odpady zielone powinny być rozdrobnione w sposób umożliwiający ich umieszczenie w pojemniku. Dostarczane odpady różnych rodzajów (np. wielkogabaryty i gruz) nie mogą być ze sobą zmieszane, tłumaczy Włocławek.
