Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa u dzikich mew w siedmiu powiatach Kujaw i Pomorza! "Należy zachować spokój"

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Martwe ptaki z jezior w powiecie chełmińskim oraz Sztumie (na zdjęciu) wyławiali pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku wraz ze strażakami
Martwe ptaki z jezior w powiecie chełmińskim oraz Sztumie (na zdjęciu) wyławiali pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku wraz ze strażakami RZGW w Gdańsku
W siedmiu powiatach województwa kujawsko-pomorskiego potwierdzono przypadki śmierci dzikich ptaków z powodu ptasiej grypy. - Według wyników naszych badań to wirus H5N1, który nie jest groźny dla ludzi - mówi "Pomorskiej" lek. wet. Wojciech Młynarek, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Bydgoszczy.

Ptasia grypa w województwie kujawsko-pomorskim

W ostatnich dniach martwe ptaki - głównie mewy śmieszki - znaleziono nad zbiornikami wodnymi w siedmiu powiatach województwa kujawsko-pomorskiego:

  • włocławskiego,
  • inowrocławskiego,
  • chełmińskiego,
  • rypińskiego,
  • brodnickiego,
  • lipnowskiego,
  • a także w Grudziądzu.

Pobrane próbki zostały przebadane w laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego we Włocławku. We wszystkich przypadkach wyniki tych badań potwierdziły, że przyczyną śmierci ptaków jest ptasia grupa. Aby to ostatecznie potwierdzić, próbki zostaną ponownie zbadane w Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

- Według wyników naszych badań to wirus H5N1, który nie jest groźny dla ludzi - mówi "Gazecie Pomorskiej" lek. wet. Wojciech Młynarek, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii.

Najwcześniej martwe mewy znaleziono w miejscowości Dąb Mały w powiecie włocławskim. Te próbki zostały już powtórnie przebadane w Puławach i potwierdziły wysoce zjadliwą grypę ptaków podtypu H5N1.

Pisaliśmy:
W powiecie włocławskim wykryto ptasią grypę! To piąte ognisko grypy w Kujawsko-Pomorskiem w 2023 roku
To już pewne: ptasia grypa zabiła ptaki nad Rudnikiem w Grudziądzu [nowe informacje]

Jeśli powtórzone badania potwierdzą obecność wirusa H5N1 to na terenie powiatów, gdzie znaleziono zakażone martwe mewy, inspektoraty weterynaryjne wprowadzą obostrzenia i zakazy dotyczące głównie ptaków hodowlanych.

Jak powinniśmy się zachowywać nad jeziorami, gdzie znaleziono martwe ptaki?

Dyrektor Młynarek w rozmowie z "Pomorską" podkreśla, że problem - jak na razie - dotyczy tylko dzikich ptaków. Wszystko wskazuje na to, że wirus przenoszą migrujące mewy śmieszki. Jedna z tych, które znaleziono we Włocławku była zaobrączkowana w Polsce w 2021 roku. W roku 2022 i jeszcze w lutym 2023 odnotowano jej pobyt w Hiszpanii, po czym powróciła do Polski.

- Należy zachować spokój i rozsądek. Jeśli zobaczymy martwe ptaki, nie należy ich dotykać, czy przenosić. Najlepiej poinformować powiatowy inspektorat weterynarii - radzi dyrektor Młynarek.

Ptasia grypa zaatakowała nie tylko Kujawy i Pomorze

- Niestety, mamy problem nie tylko w kujawsko-pomorskim, ale na całym naszym terenie. Ofiarami wirusa padają przede wszystkim migrujące mewy, ale także gołębie - mówi Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

O pomoc w usuwaniu martwych ptaków pracownicy RZGW najczęściej proszą strażaków. Sami natomiast wyławiali martwe mewy z jeziora Czyste w gminie Stolno oraz w Sztumie. W Sztumie - gdzie obecność wirusa H5N1 została potwierdzona w drugim badaniu - teren plaży miejskiej i wokół jeziora został ogrodzony taśmą i ustawiono tablice ostrzegawcze.

Po potwierdzeniu wystąpienia ptasiej grypy w powiecie włocławskim, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii wydał następujące zalecenia:

  • utrzymywania drobiu w izolacji od dzikich ptaków;
  • zgłaszania swoich hodowli do powiatowych lekarzy weterynarii (obowiązuje wszystkich posiadaczy drobiu i innych ptaków niezależnie od ilości posiadanych sztuk);
  • przechowywania paszy i ściółki w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem, gryzoniami i ich odchodami;
  • karmienia i pojenia drobiu w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie;
  • stosowania w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami mycia rąk wodą z mydłem;
  • stosowania mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
  • powiadamiania organów Inspekcji Weterynaryjnej o wystąpieniu objawów chorobowych lub padnięć u drobiu i ptaków
  • Nieprzestrzeganie przepisów będzie skutkować nakładaniem kar administracyjnych.
Martwe ptaki znaleziono w Jeziorze Rudnickim Wielkim oraz na jego brzegu

Kilkanaście martwych ptaków znaleziono w grudziądzkim Rudnik...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska