Prace nad utworzeniem w Grudziądzu państwowej uczelni trwały od kilku lat. Zabiegały o to władze miasta, politycy oraz przedstawiciele Wojskowych Zakładów Uzbrojenia, jednego z najważniejszych pracodawców w mieście. W końcu, w dużej mierze dzięki staraniom dr hab. inż. Wojciecha Sawczuka, prof. Politechniki Poznańskiej, minister edukacji podpisał rozporządzenie sankcjonujące utworzenie w Grudziądzu Publicznej Uczelni Zawodowej.
W tej chwili trwa rekrutacja pierwszego rocznika, który w październiku rozpocznie naukę na pierwszym w Grudziądzu całkowicie bezpłatnym kierunku inżynierskim – mechatronice.
- Na rok akademicki 2024/2025 w PUZ w Grudziądzu zaplanowano 50 miejsc dla studentów. W pierwszej kolejności naszą ofertę kierujemy do maturzystów z grudziądzkich szkół, ale rekrutujemy też osoby już pracujące, które chciałby poszerzyć swą wiedzę i umiejętności. Nasz oferta jest również skierowana do osób z najbliższej okolicy Grudziądza. Już teraz zresztą mamy kandydatów z Brodnicy, Wąbrzeźna czy Kwidzyna - mówią przedstawiciele uczelni.
Kierunek daje gwarancję zatrudnienia po ukończonych studiach, bo specjaliści z takim wykształceniem są dziś bardzo pożądani na grudziądzkim rynku pracy. PUZ już teraz ma podpisane umowy o współpracy z kilkunastoma zakładami pracy z Grudziądza i okolic, które pilnie poszukują inżynierów mechatroniki. Oprócz Wojskowych Zakładów Uzbrojenia są to m.in. Rychiger, Jabil czy Kitron.
Inżynier mechatroniki znajdzie pracę w takich zawodach jak:
konstruktor automatyk
specjalista utrzymania ruchu
programista systemów automatyki
projektant systemów wbudowanych
inżynier ds. testów i walidacji
- Są to zawody przyszłości, w których dziś brakuje specjalistów. Pracodawcy sami do nas dzwonią, bo chcieliby jak najszybciej rozpocząć współpracę - podkreślają na uczelni.
Gwarancja zatrudnienia to oczywiście niejedyny atut PUZ. Jest to uczelnia państwowa, a nie prywatna, co oznacza, że nauka w Publicznej Uczelni Zawodowej odbywa się całkowicie za darmo. Dla maturzystów z Grudziądza i okolic możliwość studiowania w miejscu zamieszkania przekłada się więc na niższe koszty utrzymania, brak czasochłonnych dojazdów oraz możliwość planowania życia w rodzinnym mieście bez obaw, że trzeba będzie je opuszczać w celach zarobkowych.
Nauka w PUZ będzie się odbywać z wykorzystaniem pomieszczeń i wyposażenia Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. Czarnieckiego 5/7 oraz Zespołu Szkół Technicznych im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich przy ul. Hoffmanna 1-7. Z myślą o studentach, którzy już wkrótce rozpoczną tam rok akademicki wyposażono sale w nowoczesny sprzęt dydaktyczny, a ponadto dzięki zapleczu Branżowego Centrum Umiejętności będzie można zaoferować studentom całą gamę bezpłatnych kursów, m.in. z projektowania robotów czy modelowania 3D.
W planach PUZ są już kolejne kierunki:
systemy obronności państwa
bezpieczeństwo i logistyka
pielęgniarstwo
inżynieria medyczna
Więcej informacji na temat rekrutacji można znaleźć na stronie: www.puzg.pl