https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pułapki w ubezpieczeniach. Nie zapłacili, bo tata za długo żył

Agnieszka Domka-Rybka [email protected]
Pułapek w ubezpieczeniach jest bywa dużo, czasami aż tyle, że warto w ogóle zastanowić się czy wykupić polisę
Pułapek w ubezpieczeniach jest bywa dużo, czasami aż tyle, że warto w ogóle zastanowić się czy wykupić polisę SXC
Mieszkanka Inowrocławia od trzech lat walczy o odszkodowanie po zmarłym ojcu.

Jednak szans na nie, niestety, nie ma. Bo jej tata w chwili śmierci miał 81 lat. Dostałaby pieniądze, gdyby miał maksymalnie 80 - tak kontrowersyjny zapis znalazł się w umowie ubezpieczenia grupowego, którą podpisała pani Elżbieta.

Był podany drobnym druczkiem, więc dał się odkryć dopiero po śmierci jej ojca.

Pułapki w ubezpieczeniach - tym razem Polisa-Życie

- Tata zmarł trzy lata temu - wspomina. - Zwróciłam się wtedy do firmy Polisa-Życie, w której miałam wykupione ubezpieczenie, o odszkodowanie, które należy się po zmarłych rodzicach. Jakże wielkie było moje zdziwienie, gdy usłyszałam, że go nie dostanę. Należy się bowiem tylko w przypadku, gdy zgon nastąpi do 80 roku życia. Ojciec miał 81 lat. Nie chciałam uwierzyć w ten absurd! Żałuję, że w ogóle płaciłam składki. Pieniądze poszły w błoto!
 
- Zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia odszkodowanie nie mogło być w tym przypadku przyznane - wyjaśnia Tomasz Borowski, rzecznik prasowy Vienna Insurance Group Polska (właściciel Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Polisa-Życie). - Taka decyzja została podjęta na podstawie obowiązującej obie strony umowy, którą klientka podpisała 30 stycznia 2008 roku. Zaakceptowała warunki, na postawie których odpowiedzialność towarzystwa wobec współubezpieczonego wygasa w dniu ukończenia przez niego 80 roku życia.

Borowski sugeruje, że, gdyby pani Elżbieta wybrała poszerzony, droższy pakiet, mogłaby wynegocjować dodatkową ochronę. Zdecydowała się jednak na tańszą wersję podstawową.

W razie wątpliwości warto  skorzystać z pomocy Rzecznika Ubezpieczonych: www.rzu.gov.pl, dyżury ekspertów: tel. 22 333 73 28, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-15.00. Skargę składamy na piśmie na dres: Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, Al. Jerozolimskie 87, 02-001 Warszawa.

 

- Polisy na życie można by nazwać ubezpieczeniami na wypadek śmierci dlatego, że to śmierć współmałżonka, rodzica czy dziecka, uprawniają do wypłaty odszkodowania - informuje Joanna Owczarek, ekspert Biura Rzecznika Ubezpieczonych. - Jednak warunki umowy określają granice ochrony.

Niestety, podpisując umowę z towarzystwem, często nie czytamy ogólnych warunków ubezpieczenia, a to jej istotna część. Dokument jest obszerny, napisany drobnym druczkiem i trudnym językiem. Jednak to właśnie w nim zawarte są najważniejsze informacje, m.in. kiedy i z jakich powodów firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania.

Zawał i po pieniądzach

To ograniczenie wieku w chwili śmierci było warunkiem przyznania odszkodowania w umowie podpisanej przez mieszkankę Inowrocławia. Dlatego Komisja Nadzoru Finansowego oraz nawet Rzecznik Ubezpieczonych, do których zwróciła się o pomoc, nie uznali jej argumentów.

Pułapek w ubezpieczeniach jest więcej, czasami aż tyle, że warto w ogóle zastanowić się czy taka polisa ma sens. Oto najczęstszy powód odmowy wypłaty odszkodowania: śmierć spowodowała chorobą, na którą klient chorował przed zawarciem umowy, choć mógł wcale o niej nie wiedzieć. Firma nie wypłaci odszkodowanie także wtedy, jeżeli zgon lub inwalidztwo ubezpieczonego nastąpiły w wyniku zawału serca, wylewu krwi czy innych nagłych chorób.

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
malgosia

WITAM,

jestem agentem ubezpieczeniowym i wiem jakie polisy potrafią dzisiaj być najczęściej sprzedawane.

najważniejsza jest cena

następnie oferta z zakresem ubezpieczenia

i na końcu szczegółowe informacje zawarte w ubezpieczeniu

sprzedawałam produkty POLISY ŻYCIE i polisy takie jakie posiadamy w zakładach pracy (grupowe)

każdemu klientowi tłumaczyłam najważniejsze i najczęstsze kwestie dotyczące wypłaty świadczenia i dobrze pamietam reakcje klientów na wypłaty świadczen z tytułu zgonu rodziców/teściów:

albo bardzo dobrze rozumieli i zgadzali się świadomie na zakres ubezpieczeniowy

albo wybierali nową polisę

albo zmieniali agenta ( niestety )

osobiście nie miałam przypadku ze zmarłym rodzicem/teściem po 80 r. życia ale zdaję sobie sprawę, że na te kilkadziesiąt sprzedanych polis mogę jeszcze taki przypadek mieć i naprawdę nie wiem czy klient będzie pamiętać naszą rozmowę z ok 2010 roku.

natomiast zgadzam się w 100%, że najważniejsze informacje powinny być napisane na polisie ubezpieczeniowej.

niestety dzisiaj jest coraz mniej przejrzyście informowanie klienta o ukrytych opcjach w sprzedawanych usługach i nie tylko w tej branży ale w każdej innej również.

pragnę dodać, że dodatkowo moi klienci nie moga już być obsługiwani przez moje biuro, ponieważ mam rozwiązaną umowę ( brak odpowiedniej ilości podpisanych umów w okreslonym przez firmę czasie- dodaję, że uczciwie informuję o ubezpieczeniach więc klient wybiera generalnie inną opcję) co dodatkowo zniechęca klienta do Agenta i do Firmy ubezpieczeniowej.

mnie jako agenta również zniechęca do Firmy

niestety

pozdrawiam

K
Karol.S

TRAGEDIA W 100% NIE POLECAM !!!

REZYGNUJĘ Z TEJ UBEZPIECZALNI !!!!

W Przy popisywania umowy jest miło z poinformowaniem kiedy i jakie będą wypłacane świadczenia  na ich druku.

FAKTY

Posiadają warunki które nie ujawniają – „szufladowe szczegółowe znane tylko im”.

Okazuje się w ich nie ujawnionych warunkach że :

1.       Ubezpieczający się musi być w 100% zdrowy i nie wypłacą odszkodowania za nagłe  zachorowanie – zawał serca ( żal że jeszcze nie zagwarantowali sobie żeby ubezpieczony żył co najmniej 100 lat w całkowitym zdrowiu ).

2.       Nie wypłacają za pobyt w szpitalu  bo warunkują powód tego powodu w swoich nie ujawnianych przepisach

 
P
Płać głupi płać..?
Firmy wykupowały Ubezpieczenia Zbiorowe dla swoich pracowników, którym po przejściu na emeryturę PZU zmieniało warunki i podwyższało składki. Ktoś w firmie "wziął w łapę" za ilość polis i nie zależało mu na negocjowanie warunków na korzyść pracowników. Ubezpieczyciel dobrze żyje na koszt płacących składki wiedząc, że i tak nic im nie wypłaci bo który ubezpieczony umrze zdrowy i to przed osiemdziesiątką??? Jak powiedziano nam w PZU; jesteście państwo w grupie podwyższonego ryzyka" więc składki muszą być wyższe..A czy i ile wypłacą, to wiedzą tylko w PZU.
W
Wojtek k.
Brali pinądzę bo ktoś płacił, ja też płaciłem zmarł tęściu okazało się, że nie otrzymam piniedzy bo żył za długo. To jest chyba jedyna firma w Polsce która bierze piniądzę, a nic w zamian nie daje drugi ambergold. 
C
Carrie
Czasem żal jacy chami i prostacy tu piszą. Może ubezpieczenie było na tą Panią, ale to nadal nie zmienia faktu, że ubezpieczyła się z myślą o zarobku na śmierci swojego ojca.
W
Wojtek k.
Brali pinądzę bo ktoś płacił, ja też płaciłem zmarł tęściu okazało się, że nie otrzymam piniedzy bo żył za długo. To jest chyba jedyna firma w Polsce która bierze piniądzę, a nic w zamian nie daje drugi ambergold. 
d
dino
Żadnych polis na życie nie płacę. Kiedyś płaciłem 2 lata. Jak zobaczyłem ile wynosi koszt obsługi to zrezygnowałem. To jest kpina. Nic nie ma za darmo. Każdy z nas kiedyś umrze. Więc niby jakim cudem mieliby nam dać wszystkim górę forsy. To bzdura. Lepiej oszczędzać na starość w formie jakiegoś IKE. Tam przynajmniej kwota rośnie.
z
zolo
Trzeba zawsze powtarzac sobie pewna formułę i wszystko bedzie jasne. "Towarzystwo ubezpieczeniowe powstało w celu generowania zysku dla akcjonariuszy". Wtedy jest wszystko czytelne i jasne.. każdy dokument i warunki ubezpieczenia
 
a
antni zalewski
BARDZO MNIE PORUSZYŁ ARTYKUŁ ŻE Polisa zycie nie wypłaca po 80 roku zycia w OTWRTYM UBEZPIECZENIU SUPERGRUPA GDY UMRZE WSPÓUBEZPIECZONY PO 80 TTYM ROKU ŻYCIA.,
WSZYTKIM KLIETOM I AGETOM TŁUMACZYMY TEN KAZUS.................... NIE MA TAKIEJ OPCJI ŻE NIE PŁACIMY TYLKO TRZEBA TYCH  KLIENTÓW Z , PO ROKU 2008 PRZEPOLISOWAĆ( CZYLI PRZENIEŚĆ ZE STARYCH DO NOWYCH  BY OCHRONę PO 80 TYM ROKU DLA WSPÓŁPUBEZPIECZONYCH BYŁA NALEŻNA .aNTONI zALEWSKI
E
Ewa89
Jaka szkoda, że do elementarnej wiedzy nie liczy się znajomość pisowni i ortografii ojczystego języka.
C
Carrie
Jeśli zaczynasz pisać jakieś zdanie to zawsze zaczynaj od dużej litery, ta sama zasada tyczy się pisania imion, też niestety trzeba użyć dużej litery, a przed "a" wypadałoby postawić przecinek, tak jak przed "ale" etc.
Ale po co to piszę, podobno nie jesteś analfabetą.
 
c
cin
ludzie, wy nie macie elementarnej wiedzy, nic dziwnego, że większość ludzi nie rozumie wieczornych wiadomośći
c
cin
czasem żal jacy analfabeci tu piszą, ubezpieczona była pani ela a nie ojciec, ubezpieczenie grupowe obejmuje między innymi śmierć rodzica ale też np. pobyt w szpitalu ubezpieczonego, uszczerbek na zdrowiu, urodzenie dziecka itp.
O
OLA
Moi rodzice płacili składki przez 30 pare lat, po ostatnim gradobiciu w gminie jedlinsk za szkody które wyrządzilo pan z ubezpieczenia naliczył aż 1,500złoty i jeszcze powiedział aby się nie odwoływać bo nic nie dostanę nawet pracownika nie znajdę do zdjęca eternitu za te pieniądze? a gdzie remąt i matejały? składka roczna wynosi ok 800zł razy 30 samo mówi za siebie?? już nie będziemy się ubezpieczać załorzyłam konto w banku i tam będę wpłacać, a wrazie czego to pieniądze wycofam bez zbędnych formalności, I NIE BĘDĘ  PŁACIŁA NA TYCH ZŁODZIEJI KTÓRZY BAWIĄ SIĘ NA KARAJBACH ZA LUDZKĄ KRZYWDĘ....      LUDZIE NIE UBEZPIECZAĆ SIĘ???? U TYCH ZŁODZIEJI w polsce nie ma porządnej firmy zresztą tak wygląda cała polska? RUJNA, DZICZ.
Z
ZIGI
TO SĄ ZŁODZIEJE BANDA I GRANDA SZULERY K....WA
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska