Pustostanów w Chełmnie prawie nie ma. Ale szukali marznących...

  Pustostanów w Chełmnie prawie nie ma. Ale szukali marznących ludzi

  Monika Smól

  Gazeta Pomorska

  Z powodu znacznych spadków temperatury, które zagrażać mogą życiu i zdrowiu bezdomnych, policjanci nasilili działania w ramach akcji „Zima”. O los bezdomnych troszczyli się też strażacy i MOPS.
  Policjanci nasilili działania w ramach akcji „Zima”. Kontrolują opuszczone budynki, kanały ciepłownicze i inne miejsca, w których mogą przebywać osoby

  Policjanci nasilili działania w ramach akcji „Zima”. Kontrolują opuszczone budynki, kanały ciepłownicze i inne miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy

  Policjanci większą uwagę poświęcają teraz kontroli miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Pustostany, działkowe altanki i klatki schodowe to punkty, które najczęściej odwiedzają mundurowi.

  Półtora miliona złotych wydadzą na roboty publiczne w Chełmnie

  - Kontrolowaliśmy opuszczone budynki, kanały ciepłownicze oraz inne miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy - relacjonuje mł.asp. Anita Zielińska, p.o. oficera prasowego KPP Chełmno.

  Mężczyzna poprosił o pomoc  Niskie temperatury stwarzają zagrożenie nie tylko dla życia i zdrowia osób bezdomnych, ale również samotnych i w podeszłym wieku.

  - Zagrożenie dotyczy także osób nietrzeźwych, przebywających na wolnym powietrzu, bądź w nieogrzewanych budynkach - dodaje Anita Zielińska. - Szczególnie w tym okresie bezcenne są informacje przekazywane przez przypadkowych przechodniów, sąsiadów, czy znajomych. Apelujemy więc do każdego, kto ma informacje o osobach pozostających w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu, o kontakt z wyspecjalizowanymi instytucjami lub policją. Można to zrobić również za pomocą aplikacji internetowej Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i zareagować na zagrożenia związane z bezdomnością.

  Kontrole miejsc, w których przebywają osoby bezdomne od kilku miesięcy przeprowadzają również strażnicy miejscy.
  - Co roku powtarzamy kontrole, głównie na działkach, wspólnie z przedstawicielem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - informuje Zbigniew Świdlikiewicz, komendant Straży Miejskiej w Chełmnie. 
- Gdy zaczęły się wielkie mrozy obchodziliśmy te miejsca, zaglądaliśmy i pytaliśmy, czy ktoś chciałby udać się do schroniska. Nie było zainteresowanych. Typowych bezdomnych w Chełm-nie nie ma. Są osoby, które nie mają domów, ale przygarniają ich znajomi. Zgłosił się także znany nam mężczyzna, który w końcu stycznia poprosił o pomoc w znalezieniu ciepłego schronienia. W MOSP-ie załatwili mu pobyt w schronisku w Grudziądzu, a my go tam odwieźliśmy. Ale podobno już wrócił do Chełmna.

  Według komendanta, w mieście nie ma wielu pustostanów.

  - Wiemy, gdzie ktoś mógłby przebywać i tam zaglądamy - podkreśla Zbigniew Świdlikie-wicz. - Kiedyś ktoś rozpoczął budowę domu, ale zrobił tylko piwnicę i zostawił - i tam przebywała para. Pani trafiła do ośrodka w Łodzi, pan znalazł sobie miejsce u znajomych. W pustostanie natknęliśmy się na chłopaka, który pokłócił się z ciotką, nie miał dokąd iść. Ale pogodzili się i wrócił do niej. Była również dwójka, która dogrzewała się w piwnicach szpitala. Po interwencji, przy następnej kontroli, już ich tam nie było. U nas mieszkańcy bezdomnymi stają się na krótko, np. gdy pokłócą się z żoną. Wracają szybko i już nie są bezdomni.

  Bądźmy wrażliwi na los innych


  Mundurowi proszą o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur.
  - Nie bądźmy obojętni i zwracajmy szczególną uwagę na osoby starsze, bezdomne, nietrzeźwe - apeluje policjantka. - Od naszej wrażliwości często zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze, dzwoniąc pod telefony alarmowe 112.


  Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [22.02.2018]  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018