Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pył znad Sahary pojawi się w weekend w Kujawsko-Pomorskiem. Może nawet uszkodzić karoserię auta

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Niby nic takiego, ale afrykański pył potrafi zmętnić atmosferę. Tak było 30 i 31 marca nad Bydgoszczą.
Niby nic takiego, ale afrykański pył potrafi zmętnić atmosferę. Tak było 30 i 31 marca nad Bydgoszczą. Marek Weckwerth
W weekend nad Polskę, w tym nad Kujawy i Pomorze, znów napłynie bardzo ciepłe powietrze, a wraz z nim saharyjski pył. Zmętni atmosferę i może wpłynąć na jej zanieczyszczenie.

- Pył znad Sahary ponownie pojawi się nad naszym regionem szczególnie w niedzielę, ale będzie mniej intensywny niż tydzień temu w czasie świąt wielkanocnych – przekonuje toruński synoptyk Rafał Maszewski, autor strony www.pogodawtoriuniu,pl.

To jak zanieczyszczenie z kominów

Niemniej – jak mówi dalej synoptyk – pył może wpłynąć na zmętnienie atmosfery i pewne ograniczenie widoczności, a także na zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy. Stacje monitorujące stan powietrza mogą wskazywać zanieczyszczenie pyłami PM 10, które w zwykłych okolicznościach pochodzą z działalności człowieka – emisji dymu czy spalin samochodowych.

Jeśli stężenie pyłów będzie spore (czego wykluczyć nie można) wtedy będą o tym informować sms-ami na telefony komórkowe centra zarządzania kryzysowego.

W takich przypadkach trzeba postępować tak jak w przypadku zwykłych zanieczyszczeń pyłami zawieszonymi, np. z domowych kominów. Osoby cierpiące na choroby sercowo- naczyniowe i układu oddechowego, a także osoby starsze, dzieci oraz kobiety w ciąży powinny ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu i najlepiej zostać w domach. Nie należy też wietrzyć pomieszczeń. Pogorszenie samopoczucia warto skonsultować z lekarzem.

- Afrykański pył może też nosić śladowe ilości napromieniowania jądrowego, ale niegroźne dla człowieka – uspokaja pan Rafał.

Zrobi się bardzo ciepło, jak latem

Ewentualne ostrzeżenia o nadciągającym pyle zapewne nie zrobią większego wrażenia na mieszkańcach Kujaw i Pomorza, bo właśnie w weekend, a szczególnie w niedzielę, nastanie prawdziwie letnia aura – tego dnia, przy dokładnie południowym wietrze, termometry wskażą 24 – 26 stopni Celsjusza w cieniu. W poniedziałek powieje z południowego zachodu i maksymalna temperatura osiągnie ok. 22 stopnie. Podobnie będzie we wtorek.

To też może Cię zainteresować

- Wegetacja, która jest przyśpieszona o około 3 tygodnie, jeszcze bardziej przyśpieszy. Nie zatrzyma jej kolejne ochłodzenie, które przyjdzie do nas w środę. W najcieplejszym momencie dnia powietrze ogrzeje się tylko do 14 stopni. Ale ochłodzenie będzie krótkie. Cały kwiecień może okazać się rekordowo ciepłym – dodaje Rafał Maszewski.

Ziarenka mogą uszkodzić karoserię auta

Na horyzoncie pojawia się także inne zagrożenie – dla właścicieli samochodów. Karoseria i szyby pokrywają się cienką warstwą pyłu.

Eksperci AAA AUTO zwracają uwagę, że nieumiejętne usuwanie pyłu z karoserii może spowodować uszkodzenie lakieru. Myjnie automatyczne i szczotki do mycia strumieniowego mogą pozostawiać drobne rysy na lakierze. Podobnie jak wycieranie ręczne szmatką.

Najlepszą metodą jest spłukanie pyłu wodą i w następnym kroku użycie specjalistycznej pianki do czyszczenia samochodu, ewentualnie ciepłej wody z mydłem. Piankę lub namydloną wodę należy nałożyć na całą powierzchnię samochodu i zostawić na kilka minut. Na koniec pozostanie nam spłukanie auta czystą wodą i osuszenie samochodu miękkim ręcznikiem z mikrofibry.

Zjawisko jest coraz częstsze

Jak wynika z badań naukowych pył znad Sahary dociera do Europy coraz częściej – informuje Centrum Modelowania Meteorologicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Powodem jest częstsza blokada cyrkulacji strefowej, co skutkuje większą liczbą wiatrów wiejących z Sahary w kierunku Europy. Badacze wiążą też intensywniejszy napływ pyłu z suszą w regionie Maghrebu w północno – zachodniej Afryce, co jeszcze bardziej zwiększa ilość materiału podnoszonego przez wiatr.

- Intensywniejszy napływ wiatrów ze strefy zwrotnikowej (chodzi o zwrotnik Raka) powoduje usadowienie się na Morzem Śródziemnym, często w jego zachodniej części, niżu. To on, bywa że we współpracy z wyżem na wschodzie, zaciąga powietrze w kierunku północno wschodnim – wyjaśnia Rafał Maszewski.

* Numeryczną prognozę napływu pyłu można śledzić w internecie pod adresem Centrum Regionalnego WMO SDS-WAS dla Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Europy z siedzibą w Barcelonie https://dust.aemet.es/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska