Wczoraj w restauracji Stylowa w Świeciu osoby niewidome i niedowidzące świętowały 65-lecie Polskiego Związku Niewidomych. - Zebranie założycielskie koła w Świeciu odbyło się 15 grudnia 1951 roku - przypomniała Alicja Frank, która kieruje nim od 17 lat.
Prezes dziękowała osobom wspierającym organizację niewidomych, m.in. Leszkowi Żurkowi, sekretarzowi gminy Świecie, który zaangażował się w remont siedziby PZN w dawnym budynku biblioteki. - Dziękuję też Mieczysławowi Pikule, wójtowi gminy Jeżewo, któremu zawdzięczamy wyposażenie naszego biura - dodała.
Wyrazy wdzięczności skierowała też do Franciszka Koszow-skiego, starosty świeckiego. - Pierwszy raz starostwo dołożyło się do naszej rehabilitacji - wyjaśniła. Słowa podziękowania przyjął również Henryk Mollus, za „zawsze otwartą kieszeń”.
Iwona Karolewska, sekretarz powiatu, w imieniu starosty zadeklarowała, że pomoc w rehabilitacji członków PZN w Świe-ciu będzie przez starostwo kontynuowana. - Szkoda, że nie wszystkie samorządy z naszego powiatu widzą wasze potrzeby (robią to Świecie, Jeżewo, Lniano i Dragacz - przyp. red.) - komentował Jerzy Wójcik, przewodniczący radnych w Świeciu. - Liczę, że to się zmieni.
Uroczystość obfitowała w wyróżnienia dla najbardziej zaangażowanych członków PZN w Świeciu. Dyplomy odebrali Danuta Schmidt, Krystyna Fic oraz Józef Wawroń. Za wieloletnie zaangażowanie podziękowała Alicji Frank Helena Ratka-Feitko: - Potrafi podzielić swoje życie na pół, jak bukiet polnych kwiatów i podarować je innym.
Uroczystość uświetniły obecnością władze okręgu PZN i ks. Piotr Buczkowski, opiekun niewidomych z Bydgoszczy, a umilił ją występ Andrzeja Mularczyka z Gruczna.