Zmiana nazwy ulicy jest związana z ustawą z 1 kwietnia 2016r., która zakazuje propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.
Gmina zrobiła ankietę wśród mieszkańców czy widzą nazwy, które naruszają ustawę i propagują komunizm. Swoje zdanie wyraziło 200 osób. Nikt nie widział konieczność dokonywania zmian w nazwach.
- Pomimo wielu zabiegów samorządu nie udało się zatrzymać dotychczasowej nazwy. Przypomnę, że w marcowych konsultacjach nikt nie widział potrzeby zmiany. Ponadto Radni podczas posiedzeń komisji na podstawie zebranych opinii przeanalizowali kwestie związane z wejściem w życie ustawy i zadecydowali, że nie widzą potrzeby zmiany żadnej z nazw ulic, informując o tym wojewodę. Niestety Wojewoda poinformował, że w przypadku niewykonania obowiązku związanego z wejściem w życie ustawy wyda zarządzenie zastępcze, w którym sam nada nazwę – mówi burmistrz Andrzej Grabowski.
W tej sytuacji gmina zdecydowała, że sama dokona zmiany. W lipcu ogłoszono kolejne konsultacje, w których zbierano propozycje nowej nazwy. Mieszkańcy ul. 23-Stycznia podkreślali, że mieszkają „na stycznia” ichcą, by ten miesiąc w nazwie pozostał. Gmina zaproponowała dwie nazwy: 1 stycznia jako Światowy Dzień Pokoju oraz 6 stycznia jako Święto Trzech Króli. Wpłynęły też dwie propozycje: 19 stycznia i Ks. Ksawerego Franciszka Okroya - Honorowego Obywatela Kowalewa). Wszystkie propozycje zyskały pozytywną opinię IPN z zastrzeżeniem dopisania do nazwy „19 stycznia” roku 1920.
- W dyskusji stwierdzono, że dopisanie do nazwy roku, a później jeszcze dopisanie numeru budynku i często numeru mieszkania doprowadzi do powstania w adresie mieszkańca ośmiocyfrowego numeru, co spowoduje zamieszanie w życiu codziennym. Radni wzięli również pod uwagę ankiety wypełnione przez mieszkańców. Największą ilość głosów otrzymała ul. 1 stycznia. Nawet wśród mieszkańców obecnego 23 stycznia (2/3 głosujących). Wiem, że nawet wśród radnych były skrajne stanowiska, od zupełnie innych nazw aż do nie podejmowania uchwały. Cieszę się, że ostatecznie wybrano nazwę 1 stycznia. Mam nadzieje, że zmiana nazwy ulicy zostanie wprowadzona jak najmniej odczuwalnie dla mieszkańców – dodaje burmistrz.
Czytaj na plus.pomorska.pl:
Strażacy ochotnicy: - Nowe zasady finansowania, to działania polityczne
Meblarzom w regionie nie płacą. To i oni przestają! [infografika]
Tajni agenci demonstracyjnie filmowali protesty KOD. Także w regionie
Info z Polski - 31 sierpnia.