Obszerny materiał związany z informacjami, zasadami i stanem prawnym opracowała Barbara Szmidt, inspektor ds. gospodarki nieruchomościami.
- Budynki będące niegdyś budynkami komunalnymi, po przekształceniu we wspólnoty mieszkaniowe, poddawane są różnym pracom poprawiającym ich funkcjonalność i estetykę. Jednakże w większości wypadków wspólnota mieszkaniowa nie może podejmować działań na terenie, który bezpośrednio przylega do budynku, ponieważ nie posiada tytułu prawnego do tego terenu - wyjaśnia Barbara Szmidt. - Wspólnota mieszkaniowa posiada więc tytuł prawny jedynie do działki znajdującej się bezpośrednio pod budynkiem, a teren przyległy pozostaje nadal terenem stanowiącym własność gminy.
Teraz sprawa ta jest już powoli porządkowana. Również będzie w Więcborku. Chodzi o to, by jak najwięcej wspólnot i mieszańców miało tytuł prawny do nieruchomości, czyli podwórka. - We współpracy ze wspólnotami mieszkaniowymi gmina Więcbork będzie dążyć do przekazania we władanie wspólnotom mieszkaniowym terenów przyległych. Preferowaną formą będzie jego nabycie na własność. Obecnie podwórka są w większości przedmiotem dzierżawy - objaśnia Szmidt.
Cały proces potrwa kilka lat, gdyż do sprzedaży potrzebne będą podziały geodezyjne i tym podobne procedury. Wspólnoty i właściciele będą mogli nabywać nieruchomości ze sporą bonifikatą. Od ceny nieruchomości, którą wykona rzeczoznawca, gmina naliczy 90 proc. bonifikaty od ceny nieruchomości przy sprzedaży gruntu na własność i 64 proc. bonifikaty od pierwszej opłaty i opłat rocznych ustalonych z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste. Bonifikaty nie będą przysługiwały, jeśli dana nieruchomość została wcześniej kompleksowo zmodernizowana lub wyremontowana ze środków gminy.