Na początku sierpnia "Radojewiczanie" prezentowali się na VII Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych - IX Folkloriadzie Jurajskiej w Poraju koło Częstochowy (woj. śląskie). Tak jak podczas innych tegorocznych występów, przedstawili słuchaczom wiązankę starych, XIX-wiecznych ludowych pieśni kujawskich, opartych na tekstach zawartych w dziełach Oskara Kolberga. Archaiczny zestaw i wykonanie utworów docenili jurorzy, honorując nasz zespół trzecią nagroda w kategorii zespołów śpiewaczych. To niemały sukces, ale bez wątpienia ranga następnego jest dużo większa.
W ubiegłym tygodniu "Radojewiczanie" po raz pierwszy wystąpili na "Sabajowych Bajaniach", czyli 49. edycji Festiwalu Folkloru Polskiego w Bukowinie Tatrzańskiej, jednej z najważniejszych imprez folklorystycznych w Polsce. To konkurs gawędziarzy, instrumentalistów i śpiewaków. Odmienność kujawskiego zespołu, wyróżniającego się na tle innych wykonawców zarówno strojami, jak i muzyczną stylistyką, została mocno zauważona.
- Byliśmy serdecznie przyjęci przez organizatorów, festiwalową publiczność i mieszkańców Bukowiny. Chyba po raz pierwszy grupa z Kujaw pokazała nasz folklor, stąd takie zainteresowanie zespołem - mówi Ewa Kowalczyk, kierownik "Radojewiczan".
Bukowińskie jury - któremu przewodniczyła etnomuzykolog Aleksandra Bogucka, wielki autorytet w dziedzinie rodzimego folkloru - także podkreśliło to, co najcenniejsze w występach zespołu - autentyzm i wierność tradycji oraz urok kujawskiej gwary.
"Radojewiczanie" zajęli trzecie miejsce w konkursie śpiewu grupowego i otrzymali nagrodę.
- Jesteśmy bardzo szczęśliwi z sukcesu i pobytu w Bukowinie. To wspaniała impreza, a udział w niej daje niezapomniane przeżycia. Parady zespołów, wspólne śpiewanie, kontakty z innymi zespołami, góralska watra, cudowne widoki na Tatry - tego nie da się opisać - dodaje E. Kowalczyk.
Za miesiąc zespół wybiera się na Spotkania Artystyczne Seniorów w Międzyzdrojach.