Obejrzyj: Odkrywamy Toruń. Spacerkiem po Chełmińskim i Mokrem

Uroczystości upamiętniające polskich bohaterów rozpoczęły się w sobotę o godz. 12 Mszą św. sprawowaną w intencji rodaków ratujących Żydów z narażeniem życia. Eucharystii przewodniczy ks. bp Andrzej Suski, biskup senior diecezji toruńskiej.
Kolejnym punktem uroczystości jest odsłonięcie kolejnych tablic z nazwiskami osób, które ratowały swoich żydowskich sąsiadów.
Ratowali narażając własne życie
Przewodniczący rady Instytutu „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, Andrzej Jaworski, wskazuje, że uroczystości mają ogromne znaczenie w obliczu prób zakłamywania prawdy historycznej:
– W obecnych czasach mnożą się ataki ze strony środowisk liberalnych oraz mediów posiadających zagraniczne aktywa, że Polacy różnie się zachowywali w czasie II wojny światowej. Uroczystość ma przypominać, jaka jest prawda. Pokażemy dziesiątki tysięcy Polaków, którzy nie bali się tego, że ich oraz ich najbliższych czeka zagłada za ratowanie Żydów. Ważne jest, abyśmy przypominali, jaka jest prawda – powiedział Andrzej Jaworski.
- Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest obchodzony 24 marca. Tego dnia przypada rocznica śmierci rodziny Ulmów rozstrzelanej przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów.
- Wydarzenie organizowane jest Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Instytut Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.