Jeśli nie stosowaliśmy szamponów z filtrami, a głowy nie chroniliśmy chustką czy kapeluszem, czas zadbać o włosy.
Czym myć?
Szampony powinny być odpowiednio dobrane do rodzaju włosów i z kompleksami witaminowymi. Na pewno pomogą. Najlepsze będą takie preparaty, które nie zawierają mydła. Fryzjerki podpowiadają, że najlepsze dla włosów są szampony rzadkie. Te gęste, perliste zawierają zazwyczaj zbyt dużo soli i innych zagęszczaczy, które wysuszają włosy. Trzeba też przyjrzeć się etykiecie szamponu i wybrać ten, który zawiera witaminę B6 i PP, prowitaminę B5. Witaminy z grupy B pobudzają włosy do wzrostu, a PP sprawia, że naczynia krwionośne w mieszkach włosowych wzmacniają się i włos lepiej trzyma się głowy.
Preparaty do układania
Latem włosom potrzeba lekkości. Trzeba wybierać tylko delikatnie utrwalające preparaty. Włosy są delikatne, więc lepiej zrezygnować z brylantyny, wosków czy mocno usztywniających żelów. Fryzjerzy zalecają lekkie pianki z ceramidami albo delikatne lotiony. Nie wolno spryskiwać włosów u nasady. Preparaty utrwalające nie powinny zatykać porów skóry głowy.
Fryzjer
Dopóki włosy nie wzmocnią się, lepiej zrezygnować z trwałej ondulacji i farbowania. Najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić, to rozjaśnić je. Nie wolno też suszyć włosów gorącym powietrzem, zakręcać na lokówce lub okrągłą szczotką. Jeśli już loczki na głowie, to zrobione tradycyjnie - nakręcone na wałki lub papiloty.
Jak się ratować?
Na pewno pomoże masaż skóry głowy, który pobudzi pracę naczyń krwionośnych skóry głowy. Wykonujemy go podczas mycia włosów i wcierania odżywek. Należy wykonywać go dokładnie masując całą skórę kolistymi, drobnymi ruchami.
Istnieje mnóstwo preparatów do wzmocnienia włosów. Od wody brzozowej do drogich zagranicznych specyfików. W aptece można kupić specjalne ampułki ze środkiem wzmacniającym. Są dość drogie, ale skuteczne. Można też skorzystać ze sposobu fryzjerów starszego pokolenia - kuracja witaminą C w ampułkach. Raz w tygodniu przed myciem głowy wcieramy dwie-trzy ampułki w skórę głowy. Odczekujemy około dwóch godzin i myjemy włosy delikatnym szamponem.
Test
Chwyć kosmyk
1. W dwa dni po umyciu włosów mocno pociągnij. Czy w ręku zostało ci kilka włosów?
2. Czy masz problemy z hormonami?
3. Jesteś w ciąży w okresie menopauzy, po porodzie, bierzesz pigułki antykoncepcyjne lub leczysz się na choroby tarczycy?
4. Żyjesz w stresie, łatwo wyprowadzić cię z równowagi?
5. Brakuje ci czasu, by dobrze się odżywiać?
6. Odchudzasz się?
7. Pijesz kawę lub palisz papierosy w nadmiarze?
Jeśli na pięć lub więcej razy odpowiedziałaś TAK - potrzebna ci intensywna kuracja wzmacniająca włosy. Zgłoś się do dermatologa lub zastosuj dietę na zdrowe włosy.
Dieta
Białka - znajdują się mięsie, rybach, pieczywie pełnoziarnistym warzywach (np. bób i fasolka)
Mikroelementy - jak najwięcej produktów bogatych w cynk, żelazo, wapń i magnez
Tłuszcze - najlepsze dla włosów są te zawarte w roślinach i rybach morskich.
Gdzie szukać witamin?
A - wątroba, masło, sery żółte, jajka
B - ryby, soja, warzywa
C - natka pietruszki, owoce cytrusowe, papryka, kiwi
D - ryby morskie, mleko
E - oleje zbożowe, orzechy, słonecznik
H - drożdże, mleko, soja i zboża