https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Reaktywacja golubskich wspólnot mieszkaniowych

Tekst I Fot. Karolina Rokitnicka
Istnieją od wielu lat, ale dopiero w ostatnich miesięcach zauważyć możemy ich działalność. Mowa o wspólnotach mieszkaniowych.

Ich członkowie podejmują radykalne decyzje. Dzięki świadomemu wyborowi zarządcy, minimalnym zwiększeniu składki na fundusz remontowy czy zaciągnięciu kredytu, remontują swe obiekty.

Przez wiele ostatnich lat było tak, że lokatorzy mieszkań komunalnych płacili czynsze swemu zarządcy - Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu i na tym sprawa się kończyła. Powstały

ogromne zaniedbania

Dachy są do wymiany, elewacje straszą przyjezdnych, okna i drzwi już dawno powinny zostać wymienione. Trzy lata temu MZK straciło wyłączność na golubskim rynku, na wszelkie usługi dla miasta samorząd zaczął ogłaszać przetargi, spółka nie poradziła sobie na wolnym rynku, bo była zbyt droga.

Zaczęła się też akcja uświadamiająca członków wspólnot. Mieszkańcy zrozumieli, że tylko od nich zależy wybór zarządcy, że mają prawo kontrolować swoje pieniądze, zaciągać kredyty i decydować na co je przeznaczą. Wiele wspólnot już z tego korzysta. Większość wybrała na zarządcę firmę Invest Satelit. Gdyby byli niezadowoleni z wyboru zawsze

zarzadcę mogą zmienić

By ożywić działalność wspólnot miasto stworzyło preferencyjne warunki wykupu komunalnych mieszkań na własność. Mieszkania można przekształcić za 5 proc. wartości (średnio około 2500 zł).

- Niestety jest wielu mieszkańców, którzy mimo iż dysponują odpowiednimi pieniędzmi, zamiast wykupić mieszkania i wziąć sprawy w swoje ręce, wolą narzekać. A miasto mając na utrzymaniu kilkaset mieszkań i obowiązek budowy lokali socjalnych, nie jest w stanie w ciągu kilku lat nadrobić wieloletnich zaniedbań. Z mieszkań komunalnych nie czerpię zysku, a co roku do nich dokładamy - mówi burmistrz Roman Tasarz. - Cieszę się, gdy widzę, że są mieszkańcy, którzy podejmują inicjatywy. Ustalają nowe stawki na fundusz remontowy, zwiększając czynsz zaledwie o 30-40 złotych, inwestują w remont, czasem posiłkują się kredytem i później mają niższe koszty eksploatacji. Wspólnoty nie powinny bać się kredytów, bank nie da pożyczki przewyższającej możliwości finansowe.

Efekty reaktywacji wspólnot już są widoczne. Wiele z nich zainwestowało w wymianę okien, drzwi, ocieplanie budynków, remonty elewacji. Szkolna 24, Kościuszki 8, Sportowa 2 i Piłsudskiego 21 - to tylko nieliczne budynki, gdzie widać zmianę gospodarza. Obecnie trwa remont bloku przy ulicy Plac Tysiąclecia 19. Końca dobiega odnawianie elewacji, wkrótce naprawiony zostanie dach. Kolejne wspólnoty starają się o kredyty i planują inwestycje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Pociąg z Polski do Chorwacji w wakacje? Tak dojedziesz z Bydgoszczy

NOWE FAKTY
Pociąg z Polski do Chorwacji w wakacje? Tak dojedziesz z Bydgoszczy

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska