Real Madryt - FC Barcelona 1:1. Niesamowita końcówka w Londynie. To był weekend pełen emocji

(DARK)
W weekend rozegrano wiele ciekawych meczów w ligach europejskich.

ANGLIA

Najważniejszym wydarzeniem były derby Manchesteru w półfinale Pucharu Anglii. City pokonali United 1:0 po golu Yaya Toure. "The Citizens" awansowali do FA Cup po raz pierwszy od 30 lat. Ich rywalem w finale będzie Stoke City, które rozgromiło Bolton 5:0.

Hitem 33. kolejki Premier League było starcie Arsenalu z Liverpoolem. Do bramki "Kanonierów" powrócił Wojciech Szczęsny. Końcówka meczu była bardzo dramatyczna. W 8. minucie doliczonego czasu gry rzut karny dla "The Gunners" wykorzystał Robin van Persie. Cztery minuty później Dirk Kuyt trafił z jedenastki dla "The Reds".

Pozostałe mecze: West Bromwich Albion - Chelsea 1:3, Birmingham - Sunderland 2:0, Blackpool - Wigan 1:3, Everton - Blackburn 2:0, West Ham United - Aston Villa 1:2.

Czołówka: 1. MU (69), 2. Arsenal (63), 3. Chelsea (61), 4. MC (56), 5. Tottenham (53).

FRANCJA

Dariusz Dudka zapewnił zwycięstwo Auxerre w wyjazdowym meczu nad Tuluzą. Polak trafił w doliczonym czasie z rzutu wolnego. Cały mecz w barwach Auxerre zagrał także Ireneusz Jeleń. Drużyna Polaków wydostała się ze strefy spadkowej. Lider Ligue 1, Lille tylko zremisował z Bordeaux 1:1. Lu-dovic Obraniak zagrał 7 minut. Zespół reprezentanta Polski ma punkt przewagi nad Olympique Marsylia, które pokonało na wyjeździe Montpellier 2:1.

Pozostałe mecze: Arles - Valenciennes 0:1, Sochaux - Caen 3:2, Saint-Etienne - Nancy 2:1, Rennes - Lorient 1:2, Nice - Monaco 3:2, Lens - Brest 1:1. Mecz Paris SG - Olympique Lyon zakończyło się po zamknięciu "Pomorskiej".

Czołówka: 1. Lille (59), 2. OM (58), 3. OL (53), 4. Rennes (51), 5. PSG (49).

HISZPANIA

Oczy futbolowego świata były skierowane na Madryt i Estadio Santiago Bernabeu, gdzie Real podejmował Barcelonę. 209. "El Classico" zakończyło się remisem 1:1. "Gran Derbi Europa" szczególnie w pierwszej połowie rozczarowało poziomem. Składnych akcji i emocjonujących spięć pod bramkami było jak na lekarstwo. Może dlatego, że Jose Mourinho zdecydował się zagrać aż trzema defensywnymi pomocnikami.
Kontrowersję wzbudziła sytuacja, w której faulowany był w polu karnym David Villa, ale sędzia nie zdecydował się podyktować jedenastki.

Po wznowieniu gry po przerwie wynik meczu otworzył Lionel Messi, który wykorzystał rzut karny po faulu na Villi. Z boiska wyleciał z czerwoną kartką winowajca Albiol. Mouri-nho, nie mając nic do stracenia, wprowadził Mesuta Oezila. Pojawienie się niemieckiego pomocnika ożywiło poczynania "Królewskich". Efektem był karny wywalczony przez Marcelo, którego faulował Dani Alves.

Jedenastkę na gola zamienił Cristiano Ronaldo. Warto podkreślić, że Messi strzelił pierwszego gola zespołowi prowadzonemu przez Jose Mourinho. Także Ronaldo strzelił pierwszego gola Barcelonie.
Wydaje się, że losy tytułu mistrza Hiszpanii są przesądzone. "Duma Katalonii" ma 8 punktów przewagi nad "Los Blancos" i trudno przypuszczać, by na sześć meczów do końca roz- trwoniła taką przewagę.
Przypomnijmy, że był to pierwszy z czterech meczów, które te zespoły zagrają ze sobą w ciągu 18 dni. Następne starcie już w środę w finale Pucharu Króla. Anieco ponad tydzień rozpocznie się rywalizacja w półfinale Ligi Mistrzów.

Pozostałe mecze: Almeria - Valencia 0:3, Getafe - Sevilla 1:0, Malaga - Mallorca 3:0, Deportivo La Coruna - Racing Santander 2:0, Levante - Hercules Alicante 2:1, Real Sociedad - Sporting Gijon 2:1. Mecze Osasuna Pampeluna - Athletic Bilbao i Espanyol Barcelona - Atletico Madryt zakończyły się po zamknięciu "Pomorskiej". Spotkanie Villarreal - Real Saragossa w poniedziałek.

Czołówka: 1. Barcelona (85), 2. Real Madryt (77), 3. Valencia (63), 4. Villarreal (54), 5. Sevilla (46).

NIEMCY

W hicie 30. kolejki Bundesligi Bayern Monachium rozgromił Bayer Leverkusen 5:1. Hat tricka zaliczył Mario Gomez. Potknięcie "Aptekarzy" wykorzystała Borussia Dort-mund, która pokonała Frei-burg 3:0. Drugiego gola strzelił Robert Lewandowski. Borussia powiększyłą przewagę nad Bayerem do 8 punktów.
Sławomir Peszko (FC Koeln) doznał kontuzji kolana w meczu przeciwko Stuttgartowi. Polak zagrał tylko 17 minut. Uszkodził więzadła poboczne i będzie musiał pauzować minimum trzy tygodnie. Drugi z naszych rodaków - Adam Matuszczyk - występujących w drużynie "Koziołków" musiał pauzować za kartki. Koeln przegrało 1:3.

Pozostałe mecze: Mainz - Borussia Moenchengladbach 1:0, Wolfsburg - St. Pauli 2:2, Kaiserslautern - Nuernberg 0:2, Hamburger SV - Hannover 0:0, Hoffenheim - Eintracht Frankfurt n/Menem 1:0, Werder Brema - Schalke Gelsenkirchen 1:1.

Czołówka: 1. Borussia D. (69), 2. Bayer (61), 3. Bayern (55), 4. Hannover (54), 5. Mainz (48).

WŁOCHY

Milan pewnie pokonał Sampdorię Genua 3:0. Z walki o mistrzostwo odpadł Inter Mediolan, który przegrał na wyjeździe z Parmą 0:2.

Artur Boruc zachował czyste konto w meczu Fiorentina - Juventus Turyn.

Pozostałe mecze: Roma - Palermo 2:3, Catania - Lazio 1:4, Cesena - Bari 1:0, Chievo Werona - Bologna 2:0, Genoa - Brescia 3:0, Lecce - Cagliari 3:3. Mecz Napoli - Udinese zakończył się po zamknięciu "Pomorskiej".

Czołówka: 1. Milan (71), 2. Napoli (65), 3. Inter (63), 4. Lazio (60), 5. Udinese (56).