- Wykonuję tylko swoją pracę - mówi skromnie Anna Wieloszyńska, kierowniczka Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowej Wsi Wielkiej. W kierowanej przez nią placówce w zajęciach uczestniczy 35 niepełnosprawnych.
- Organizujemy warsztaty psychologiczne, terapię tańcem, hipoterapię - wymienia kierowniczka. - Na skutki trzeba czekać czasem 5-7 lat, ale warto. Nasi podopieczni robią się bardziej ufni. Niektórzy, gdy tu przyszli, nie potrafili mówić. Teraz sami zaczynają pogawędkę.
Zofia Głogowska szefuje Domowi Dziecka w Jaksicach. W jej placówce przebywa 65 wychowanków.
- Stworzyliśmy minioddział dla nieletniej matki z dzieckiem - teraz przebywa w nim jedna młoda mama z maluszkiem - mówi Głogowska.
Przedtem w powiecie inowrocławskim nie było ani jednego ośrodka adopcyjnego. Od dwóch miesięcy działa taki w jaksickim domu dziecka. Trwają szkolenia kandydatów, którzy chcieliby stworzyć rodziny zastępcze.
Kierowniczka Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Barcinie, Dorota Dokładna, od kwietnia prowadzi wśród swoich podopiecznych projekt "Drogowskaz do aktywności".
- Uczestniczy w nim 28 pań, przeważnie długotrwale bezrobotnych, bez kwalifikacji - informuje. - Brały udział między innymi w szkoleniach zawodowych. Program jeszcze się nie zakończył, a już jedna uczestniczka znalazła pracę.
Wojewoda je docenił
Hanna Kosińska, dyrektorka placówki opiekuńczo-wychowawczej wsparcia dziennego przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego i Św. Siostry Faustyny w Toruniu - honorowe wyróżnienie wojewody za nowatorskie rozwiązania w pomocy społecznej,
sześć wyróżnień: Anna Wieloszyńska - kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowej Wsi Wielkiej, Zofia Błaszkiewicz - dyrektor Rodzinnego Domu Dziecka w Górznie, Zofia Głogowska - dyrektor Domu Dziecka w Jaksicach, Małgorzata Błaszkiewicz - z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu, Anna Krygier-Kulasińska - specjalistka do spraw pomocy socjalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Toruniu, Dorota Dokładna - kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Barcinie.