Za kilogram targowiskowych jabłek mieszkańcy naszego województwa płacą przeciętnie 2,5 zł. Podajemy ceny w poszczególnych miastach.

Odwiedziliśmy stoiska na toruńskim Rynku Nowomiejskim. Średnio 3 złote kosztują antonówki oraz odmiany Lobo, Celesta, Cortland i Champion. O złotówkę droższe są malinówki i Reneta.

Czytaj też: Siedem powodów, dla których warto jeść jabłka [wideo]

Bydgoszcz? Przeciętnie kg soczystych owoców kosztuje 3,5 zł. Jabłka mniejsze i z defektem są tańsze o 50 groszy. Na osiedlowym straganie, w sąsiedztwie szpitala Jurasza, wszystkie odmiany są za 3 złote.

W Grudziądzu (targowisko na osiedlu Lotnisko) ceny jabłek kształtują się w przedziale 3 - 5 zł. Mieszkańcy Strzemięcina za kg owoców płacą przeciętnie 2,5 zł.

Malinówki we Włocławku kosztują średnio 2,5 zł.

Ceny na inowrocławskim Manhattanie plasują się między 2,5 - 3,5 zł za kg.

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

W ostatnich dniach najtańsze jabłka mogliśmy kupić w Inowrocławiu, Chełmży i Golubiu-Dobrzyniu. Najdroższe były na koronowskim targowisku - wynika z danych Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Wyjdźmy poza nasze podwórko. Zbiorych letnich jabłek wystartowały dość wcześnie, bo na początku lipca. Jak szacuje Główny Urząd Statystyczny, tegoroczna produkcja jabłek może wynieść 3,7 mln ton. Oznacza to o 50% wyższą produkcję niż w 2017 roku. Szacunki przetwórców i sadowników są jeszcze wyższe. To zaś oznacza podaż wykraczającą poza potrzeby konsumentów.

Niskie ceny skupu owoców spędzają sadownikom sen z powiek, producenci mówią o zmowie cenowej. Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej zainicjował protesty przed zakładami przetwórczymi.

Szczegóły: Zapowiada się kolejna fala sadowniczych protestów

pixabay.com

Dodajmy, że - według prognoz WAPA (World Apple and Pear Association) - zbiory nad Wisłą osiągną poziom około 4,5 mln ton.

Podsumowanie sierpnia? Średnie ceny oferowane za jabłka w kraju, w porównaniu z sierpniem 2017, na rynkach hurtowych były niższe o 22%,w spółdzielniach ogrodniczych o 45%, a w firmach eksportujących o 51%, podaje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Przeciętne ceny hurtowe według Rynku Hurtowego Bronisze (20.09):

  • Ligol, Gala, Jonagold, Lobo, Rubinstar - złotówka za kg
  • Alwa, Cortland, Delikates, antonówka - 1,25 zł za kg
  • Celesta - 1,75 zł za kg

Źródła: Internauci, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, KPODR w Minikowie, Rynek Hurtowy Bronisze, Główny Urząd Statystyczny, World Apple and Pear Association

Co trzeba dołączyć do wniosku o pomoc po suszy: