Zobacz wideo: Bezpieczeństwo nad wodą. To musisz wiedzieć!
Najwyższe temperatury w Polsce
Pomiary temperatur prowadzi na co dzień Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Skrajnie wysokie temperatury powietrza zostały wyznaczone na podstawie trwających wiele lat pomiarów metereologicznych.
Zobacz także
Warto zaznaczyć, że najwyższa temperatura w Polsce, w ujęciu historycznym padła 29 lipca 1921 roku w Prószkowie na opolszczyźnie. W cieniu było aż 40,2 st. C. W znajdującym się bliżej naszego regionu, wielkopolskim Zbiersku wtedy zanotowane 40 st. C. Do dziś ten rekord nie został pobity.
Tego nie powinno pić się w upały! Te płyny nie sprawdzają si...
Jak zachować się podczas upałów?
- Specjaliści radzą jak powinniśmy zachowywać się w czasie upałów. Po pierwsze należy pić dużo wody wysokozmineralizowanej, przyda się także słaba herbata i pełne witamin soki owocowo - warzywne.
- Najwyższa temperatura w ciągu dnia jest zwykle w godzinach od 11:00 do 15:00 dlatego warto w tym czasie pozostać w chłodnym, zacienionym miejscu.
- Jeżeli musimy wyjść na dwór, będziemy potrzebowali lekkiego, przewiewnego ubrania i nakrycia głowy, których uchroni nas przed udarem słonecznym.
- Co jeść? Dietetycy radzą aby w trakcie wysokich temperatur przerzucić się na lekką dietę, bez np. dań smażonych.
Najwyższe temperatury w Kujawsko-Pomorskiem
Jakie były najwyższe temperatury zanotowano w Kujawsko-Pomorskiem? W których miasta w regionie było najcieplej? Wszystkie szczegóły w galerii poniżej:
