https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda zmienia się z wyżowej na niżową. To, co popada na Kujawach i Pomorzu, nie uzupełni braków wody

Marek Weckwerth
Widać już pierwsze symptomy wiosny, choćby te kępki przebiśniegów w Polskim Konopacie koło Świecia. Jednak region cierpi już na brak wody
Widać już pierwsze symptomy wiosny, choćby te kępki przebiśniegów w Polskim Konopacie koło Świecia. Jednak region cierpi już na brak wody Marek Weckwerth
Najbliższe dni przyniosą nam cieplejszą, wczesnowiosenną aurę, choć raczej pochmurną. Trochę popada, pod koniec tygodnia może nawet śnieg, ale braki wody w regionie są ogromne i już widać symptomy suszy.

Na Kujawach i Pomorzu pogoda zaczęła się zmieniać w niedzielne popołudnie – nadciągnęły chmury, pojawiła się mżawka i niewielkie opady deszczu.

To pierwsza oznaka przejścia z aury wyżowej (mroźnej i w większości słonecznej) w niżową (cieplejszą, pochmurną i wilgotną). Ciśnienie atmosferyczne spada więc, a wraz z nim warunki biometeorologiczne i w przypadku wielu osób samopoczucie.

Zmianę niosą atlantyckie niże

- Zmianę aury przyniosły atlantyckie niże, które poprzez Bałtyk niosą do Polski, w tym do naszego regionu, cieplejsze, wilgotniejsze powietrze i niewielkie opady deszczu – wyjaśnia nam toruński synoptyk Rafał Maszewski, autor strony internetowej www.pogodawtoruniu.pl

We wtorek na Kujawach i Pomorzu termometry wskażą maksymalnie 6 stopni Celsjusza, w środę 7, we czwartek 8. Wzrośnie także temperatura nocna – nie będzie już mrozów, ale od 1 do 3 kresek powyżej zera.

To oznacza, że lód na jeziorach zaczął powoli topnieć. Zdecydowanie odradzamy wchodzenia na zamarznięte akweny i przypomnijmy, że tej zimy w regionie (w okolicach Lipna) utonęło dwóch wędkarzy łowiących na jeziorze z lodu!

Do czwartku codziennie, ale słabo będzie padał deszcz. W piątek nieco się ochłodzi – termometry wskażą maksymalnie 6 stopnie. Popada też deszcz, który przechodzić będzie w śnieg.

W sobotę 1 marca (to początek meteorologicznej wiosny, która potrwa do 31 maja) kierunek wiatru już zdecydowanie zmieni się z zachodniego na północny i temperatura ustali się na ok. 4 stopnie. Tak samo ma być w niedzielę. Rafał Maszewski prognozuje na weekend przewagę pogody bezopadowej.

W przyszłym tygodniu nieco ociepli się, ale na razie trudno powiedzieć jak bardzo. Generalnie jednak możemy spodziewać się swoistej sinusoidy temperaturowej – raz będzie cieplej, raz chłodniej. Jednak powrotu prawdziwej zimy nie widać.

Na rzekach niżówka

Niewielkie opady nie uzupełnią w najbliższym czasie braków wody. Jak wynika z map na portalu HYDRO Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW) - a niemal całym biegu Wisły (oprócz krótkiego odcinka w rejonie Płocka, jest jej mało (stan niski).

Piaszczyste łachy są teraz doskonale widoczne na Wiśle – jakbyśmy mieli do czynienia z letnimi upałami. Krajobraz jest piękny, ale o tej porze roku, gdy lód topnieje, rzeka powinna nieść dużo wody.

Także dwa dopływy Wisły w Kujawsko-Pomorskiem: Mień i Tążyna mają mało wody. Na pozostałych dopływach naszej największej rzeki w regionie notowana jest woda średnia.

Od Inowrocławia w dół prawie do Krzyża Wielkopolskiego brakuje wody także w skanalizowanej Noteci.

Już widać suszę hydrogeologiczną

Niedostatek wody zaczynają odczuwać także kujawsko-pomorskie lasy. Gdyby w połowie lutego spadło więcej śniegu, ten teraz by topniał i nawilżał glebę. Dzięki temu pomógłby roślinom przetrwać suchsze miesiące. Niestety śniegu było mało i już go nie ma, a lód skuwający cieki wodne za chwilę stopnieje do końca. Spodziewane niewielkie opady deszczu nie dadzą tyle, co topniejący śnieg.

Jak wyjaśniają leśnicy - kiedy brakuje śniegu, lasy są bardziej narażone na suszę i stres w czasie upalnych lat. To efekt zakłóceń w tzw. małym cyklu hydrologicznym – obiegu wody, który natura przez wieki doskonale wypracowała.

- Widać już zatem suszę hydrologiczną, ale są już także symptomy suszy hydrogeologicznej, co oznacza, że i w glebie jest mało wilgoci. Gdy jeszcze bardziej się ociepli, wrośnie parowanie i ruszy wegetacja roślin, te nie będą miały dość wody do wzrostu – mówi Rafał Maszewski.

Zdaniem synoptyka nie musi być tak źle, jeśli tylko w marcu, kwietniu i maju będzie więcej opadów. Ale jak będzie, dopiero czas pokaże.

Z długoterminowej eksperymentalnej prognozy IMiGW wynika, iż od marca do maja tego roku średnie miesięczne temperatury powietrza w całej Polsce mają być wyższe niż przewiduje wieloletnia norma.

Co do opadów to w marcu mają być w normie, w kwietniu powyżej normy, zaś w maju w normie. To zasadniczo dobra zapowiedź, ale ta dotycząca wyższych temperatur, już nie, bo zwiększy się parowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska