Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

Redakcja
W Toruniu trwa 26. edycja Welconomy Forum in Toruń. Tematem tego spotkania świata polityki, biznesu i nauki będzie „Niepodległa - nowe wyzwania”. Nasi dziennikarze są na miejscu. Śledźcie relację na żywo.

- Godz. 16.30 - Centralny Port Komunikacyjny – tylko lotnisko przyszłości, czy może impuls rozwojowy dla polskiej gospodarki

- Widać brak spójności polityki. Jak przychodzi nowy rząd, to mówi, że poprzednie nie działały tak jak powinny. Jakie są szanse na ten wieli port? - pyta Jerzy Widzyk, minister transportu i gospodarki morskiej 2000-2001.

- Mam wrażenie, że tak jak w piosence braci Golec, śpiewa się, że jest ściernisko, ale będzie San Francisco – mówi Kazimierz Krupa z kancelarii prawnej Drawbridge, publicysta ekonomiczny. - Wiemy że Unia Europejska nie przyłoży się do finansowania i trzeba będzie szukać finansów w innych instytucjach międzynarodowych. Nie wiemy nic jakie będzie finansowanie projektu. Koszty utrzymania takiego portu będą ogromne. Niech CPK zgarnie w jakiej perspektywie ok. 35 mln pasażerów, czyli połowę wolumenu wszystkich lotnisk. Jeśli zamknie się Okęcie i Modlin to może uda się dojść do tej wartości. Nic nie wskazuje na to, że CPK przyniesie zysk.

LOT przewozi rocznie 10 mln pasażerów i na Okęciu zapewnia tylko 15 proc. przewozów. Na CPK narodowy przewoźnik będzie zupełnie niezauważalny. Do koncepcji budowy nie udało się przekonać nawet mieszkańców Baranowa, gdzie ma być budowany port, a jak przekonać resztę społeczeństwa. Jeśli wynik jesiennych wyborów będzie niekorzystny dla pomysłodawców, to port nie powstanie. Jeśli PiS wygra wybory, to będziemy świadkami takiego serialu jak w przypadku budowy elektrowni atomowej.

Sławomir Majman, doradca prezydenta Pracodawców RP, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w latach 2009-2016: - Trudno jest bronić tej idei, To jest wielki projekt cywilizacyjny, ale też ekumeniczny, bo to nie ten obóz władzy wymyślił CPK. Prace studyjne trwały od roku 2003. Potem zajmował się tym minister infrastruktury Grabarczyk z rządu PO. CPK nabiera coraz ostrzejszych barw partyjnych, a to olbrzymie niebezpieczeństwo, bo jeśli ta opcja polityczna przegra, lotnisko nie powstanie. Wydajemy ciężkie miliony na ruch tranzytowy na Okęciu. To 600 operacji lotniczych na dobę i dłużej tak się nie da. Dlatego, jeśli chcemy ratować tranzyt, musi powstać CPK. Założenie jest takie, że do tego lotniska z każdego punktu Polski nie będzie się jechało pociągiem dłużej niż 2,5 godziny. CPK może przynieść miejsca pracy w logistyce, turystyce. Nie można wykluczyć że powstanie lotnisko-miasto. To służy podniesieniu PKB, może w wielkości 1 procenta. Najgorsze jest to, że LOT jest małą linią lotniczą, więc nasuwa się pytanie skąd weźmiemy pasażerów? Problemem jest także niska mobilność lotnicza Polaków - statystycznie podróżujemy jeden raz na rok. Twórcy idei CPK liczyli na finanse chińskie, ale Chińczycy nie mogą zrozumieć, że rząd nie zapłaci.

Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli, przypomina że budowa nowego portu lotniczego w Berlinie ruszyła w 2006 roku i termin oddania minął w 2011 roku. Szacowany koszt 2 mld euro, a dziś przekroczyło grubo 7 mld euro. Może zostanie otwarty w 2020-21 r. Niemcy wydają co miesiąc 17 mln euro na utrzymanie tego nieczynnego lotniska. To świadczy z jakimi trudnościami przyjdzie nam się mierzyć. A Niemcy lepiej przygotowują się zwykle do takich inwestycji niż my.

- Nie mamy przekonania, że inwestycje w Polsce są tańsze niż na Zachodzie – mówi Kwiatkowski. - Komunikację z naszym portem ma zapewnić budowa do 900 km szybkich linii kolejowych. Na dziś mamy zagwarantowane tylko 30 mln zł do 2027 r. na działanie pełnomocnika rządu ds. CPK. Nie ma możliwości finansowania z Unii Europejskiej, a poza tym polska pozycja negocjacyjna w Europie nie należy do najsilniejszych. Eksperci mówią, ze dziś największy problem jest z rynkiem budowlanym, a będzie jeszcze gorzej. Niemcy otwierają się na pracowników z Ukrainy. Poza tym aktualne koszty są niedoszacowane na takie inwestycje. W ostatnich latach finansowało się 20 lotnisk regionalnych, a teraz – po budowie CPK – oznaczać to będzie straty dla portów regionalnych. W portach regionalnych pozostaną przewoźnicy niskokosztowi. Studium wykonalności odpowie czy realizacja inwestycji będzie realna. Powiem jednak- ta inwestycja na pewno będzie w zainteresowaniu NIK.

- Spójrzmy na te ideę jako na możliwość zwiększenia przewozowych możliwości Polski – proponuje Witold Strobel, członek zarządu ds. operacyjnych PKP Cargo Connect. - Dodatkowe 40 miliardów złotych trzeba będzie wydać na budowę i modernizacje dróg kolejowych i to jest klucz do powodzenia całego przedsięwzięcia. Pieniądze na takie połączenia możemy uzyskać z Unii Europejskiej. Potrzebna jest kolej dużych prędkości, ale 250 km na godz. nie jest możliwa do realizacji.

- Udało nam się uratować tę piękną firmę. Udało się, pozyskaliśmy inwestora, ułożyliśmy się z bankami. Ale nie uda nam się samodzielnie zbudować pociągów o prędkości 250 kilometrów na godzinę – wyjaśnia Krzysztof Sędzikowski, prezes zarządu Pojazdy Szynowe PESA w Bydgoszczy. - Na obecnej trakcji elektrycznej nie da się jeździć tak szybko – to też jest problem. Uważam jednak że potrzebujemy centralnego portu lotniczego i potrzebujemy połączenia z nim. Musi powstać precyzyjny plan. Każdy etap budowy musi być rentowny.

- Godz. 15.47 - Zobacz migawki z części panelowej

Welconomy Forum w Toruniu 2019. I dzień - panele [zdjęcia]

- Godz. 14.37 - NIK o szpitalach
- Szpital zespolony w Toruniu nie wystąpił o opinie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej - podaje Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

W 2017 roku szpitali woj. dostosowanych do wymogów było 34.

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

- Godz. 14.30 - Panel: Jak będą wyglądały miasta przyszłości - fragmenty wypowiedzi
- Nowe technologie pędzą tak bardzo, że prawo nie nadąża za nimi. Przykładem są hulajnogi elektryczne, które jeżdżą szybko - do 30 kilometrów na godzinę, ale ich użytkownicy traktowani są jako piesi - stwierdza Radosław Górecki, dyrektor ds. komunikacji Ghelamco Poland.

- Ustawodawca stara się nadążyć, ale kreatorzy technologii są szybsi - mówi Michał Kijewski, radca prawny Kancelaria Kijewski, Graś. - Nowe technologie są wyłapywane przez prawo. Tak samo było z prawem o leasingu, który początkowo nie był nazwany. Co do hulajnog to nie tylko Prawo o ruchu drogowym ale też kwestia odpowiedzialności przedsiębiorców, którzy wprowadzają dany produkt. Jak ubrać usługę w to, co jest na rynku? - nad tym trzeba się zastanowić. Ustawodawca zawsze jest kto w tyle.

Podobnie jest z aplikacjami...

- Problem nowych technologii, na przykład superaplikacji ułatwiających poruszanie się po mieście, powoli dotyka naszego miasta - mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia. - U nas na razie nie ma problemu z elektrycznych hulajnog. Korzystamy z aplikacji smartfonowych umożliwiających poruszanie się komunikacją publiczną. Trend "zwalniajmy z opłat" w transporcie publicznym nie jest najlepszy, bo za zapłacą wszyscy. Te hasła się szerzą, ale nie tędy droga. Każde działanie musi być potwierdzone ekonomicznie i na tym oparty jest cały cywilizowany świat. Miasta SMART są na razie nieliczne, jest ich zaledwie kilka. Rzeczywistość codzienna miasta to zmaganie się z rzeczywistością ekonomiczną. Podobnie jest z problemem odpadów. W Niemczech nie można kupić butelki nie opłacając kosztów jej recyklingu. Potem można dostać zwrot tej kaucji. U nas każdy plastik musi przerobić gmina a to jest nieefektywna konstrukcja prawna. To problemy odlegle od smartrzeczywistości.

- Godz. 13.50 - Rozmowy wideo już wkrótce na naszej stronie
Nagraliśmy kilka rozmów wideo, m.in. z doktorem Jackiem Janiszewskim. - Chcemy pokazać kraje, które leżą daleko od Polski - mówił nam.

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

- Godz. 13.39 - Rozpoczęły się panele
Migawka z panelu "Kto zapłaci za nasze emerytury jak nie będzie pracowników?".

- System emerytalny stoi przed pytaniem jak sprawiedliwie zabezpieczyć emerytury tych co teraz pracują, a jest to problem demograficzny - mówi Paweł Jaroszek, wiceprezes ZUS.

- Skrócenie wieku emerytalnego dało szanse brać ją i pracować, bo tłumy ruszyły na emeryturę. System ma problem, dużo osób wcześniej idzie - mundurowi, sędziowie, itd. - to daje bałagan - uważa Jan Król, były wicemarszałek Sejmu.

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

- Godz. 13.35 - Forum Samorządowców
Trwa Forum Samorządowców. Organizatorem jego jest Konwent Wójtów Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Gośćmi specjalnymi są:
- Henryk Kowalczyk, minister środowiska,
- Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi,
- Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski,
- Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Sporo miejsca poświęcono problemom związanym ze śmieciami.

Minister środowiska mówił, że problemem jest to, że potworzyli się monopoliści, którzy podnoszą ceny. Padła też propozycja rozwiązania tego - likwidacja regionalizacji, jeśli chodzi o wybór firm.

Wójtowie bili brawo.

Dużym problemem gmin są też bomby ekologiczne. Jako rozwiązanie zaproponowano wykonanie zastępcze i pożyczkę. Więcej na ten temat napiszemy już wkrótce na Strefie Agro.

- Godz. 12.30 - Trwa przerwa
O godz. 13.30 rozpoczną się panele dyskusyjne, które zakończą się o godz. 20.

- Godz. 12.00
Grzegorz Kurdziel, członek zarządu Poczta Polska: - Liczba przesyłek listowych kurczy się to 1,5 miliarda rocznie. Dlatego włączyliśmy się w tworzenie systemu przesyłek elektronicznych, nie zapomnimy o tych, którzy wciąż chcą korzystać z tradycyjnej poczty. Możemy zaoferować naszej gospodarce. Odrabiamy straty z ostatnich ośmiu lat, inwestujemy w infrastrukturę logistyczną i cyfryzację. Myślimy o naszych ludziach. Najtrudniej zmienia się kulturę organizacyjną, przestawia na nowoczesność.

Adam Banaszak, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości: - Polacy są pracowici i cenieni za to. Długo nie będziemy najlepsi gospodarczo w Europie, bo potrzebna jest innowacyjność. Zaledwie 11 małych i średnich firm jest innowacyjnych. Trzeba stworzyć dobre warunki dla tych firm. Nie bójmy się innowacji. Pieniądze są.

Bartosz Graś, adwokat, partner BC&Law Ltd.: - Blockchain to trzecia rewolucja technologiczna po internecie i mediach społecznościowych. Z technologi Blockchain korzysta już 5 milionów Polaków. Korzystając z tego programu w banku będziemy ocenieni automatycznie. To konieczność. Nie unikniemy tego.

- Godz. 11.46
Dr Marek Cywiński , prezes Kapsch Telematic Services: - To rynek powinien regulować sprawy związane z poborem opłat na autostradach, a nie państwo. Okazuje się, że wyklucza się z tej gry firmy prywatne. W systemie elektronicznego poboru opłat bierze się pod uwagę stopień emisji spalin.

Prezes Cywiński nawiązał też do strefy czystej komunikacji. Ten projekt funkcjonuje w kilkuset miastach europejskich. Ma poprawić jakość życia mieszkańców, Ale pierwsi protestują sklepikarze i restauratorzy. Doświadczenia dowodzą, że ruchu w małych sklepikach i restauracjach wzrasta.

W sesji plenarnej wystąpił także prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach: - U progu niepodległej Polski było obniżenie śmiertelności noworodków i matek. Zrobiliśmy przed lata ogromny postęp i inni mogą brać z nas przykład. Teraz na konsultacje medyczne przyjeżdżają do Polski obcokrajowcy. Nie dlatego, że jesteśmy tańsi, a lepsi. Jeśli wykonamy 10 tysięcy kroków dziennie to pożyjemy 10 lat dłużej. Ważna jest zmiana postaw, od nas wiele zależy. Najlepszy system opieki zdrowotnej nie pomoże, jeśli sami nie zmienimy postaw zdrowotnych. Musimy też walczyć ze smogiem.

- Godz. 11.40 - Galeria zdjęć z otwarcia i sesji plenarnej Welconomy Forum in Toruń 2019

Welconomy Forum in Toruń 2019 - Otwarcie i sesja plenarna [zdjęcia]

- Godz. 11.30 - Dyskusja z sesji plenarnej

Prof. dr hab. inż. Michał Kleiber (Polska Akademia Nauk): - Wchodzimy w niezwykle ważne rocznice w naszej ojczyźnie. Z szacunku dla naszych przodków sprzed 100 lat, ważne abyśmy uświadomili sobie wyzwania przed jakimi stoimy. To innowacyjność, cyberbezpieczeństwo, gospodarka odpadami i smog.

Dr Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju: - To szczególny rok, w tym roku będzie się działo w gospodarce. W tym roku Wielka Brytania chce wyjść z UE. Mam nadzieję, że nie będzie twardego Brexitu, co odbiłoby się na Polakach pracujących na Wyspach. Nigdy w historii Polski ie mieliśmy tak dobrych wskaźników gospodarczych, tak niskiego bezroboci. Polacy mają coraz więcej w kieszeni, rosną wynagrodzenia. A to jest dla nas najważniejsze. Najważniejsze wyzwanie to przestawienie gospodarki na tory innowacyjności. To jeszcze nie jest oczekiwany poziom innowacyjności. Innowacyjność małych i średnich firm to największe wyzwanie. Rząd przekazuje na wsparcie innowacyjności ogromne pieniądze i to powinno przynieść efekt. Wspieramy start-upy. 14 mld wsparcia unijnego przekazano na małe i średnie firmy. Zachęcamy firmy do korzystania z programów rządowych, jak Mieszkanie +, Czyste Powietrze, Dostępność + (dla osób niepełnosprawnych i starszych). Raport unijny dla polskiej gospodarki jest bardzo pozytywny. Ty sukcesów nie będzie jeśli nie będziemy ze sobą współpracować.

- Henryk Kowalczyk, minister środowiska: - Rośnie świadomość ekologiczna. Trzeba pomagać przy ścieżkach rozwiązań. Podjęliśmy się tej pomocy. Jest program Czyste Powietrze. Smog powodują najbardziej budynki jednorodzinne palące węglem zlej jakości. Za smog odpowiada też komunikacja. Proponujemy elektromobilność. Program Czyste Powietrze to program realizujący energooszczędność. Przyczyniamy się do redukcji dwutlenku węgla. Pieniądze w formie dotacji uzależnione od wysokości dochodów. Czyste Powietrze rozpisane jest na 10 lat. Złożono już 36 tysięcy wniosków. Ten program jest bardzo ważny dla samorządów. Kolejny jest problem odpadów. Produkcja odpadów rośnie lawinowo. Opakowania powinny być wykorzystywane wielokrotnie i można je było poddać recyklingowi. Przygotowujemy ustawę regulująca sposób segregacji odpadów. Wiele jest zdań: ochrona wód, lasów...

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]
Jacek Smarz

- Godz. 11.09 - Rozpoczyna się sesja plenarna

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]
Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

- Gratuluję Jackowi Janiszewskiemu za to, że 26 lat organizuje spotkania o gospodarce. W tym roku dużo się będzie działo w naszej gospodarce, spowolnienie w Europie już widać - mówi Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

- Godz. 11.04 - Nagrody c.d.
Promotor Polskiej Gospodarki - TZMO.

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

- Godz. 11.02 - Nagrody c.d.
Promotorzy Polski:

- Rafał Blechacz
Nagrodę odbiera ojciec pianisty.

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

- Adam Sowa - cukiernik i restaurator.
Nie ma go na miejscu.

- Godz. 10.52-11.00 - Nagrody c.d.
Ambasador Polskiej Gospodarki - Witold Marek Słowik.

Ambasadorzy Welconomy:
- prof. Michał Kleiber,
- Marek Ciesielski,

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

- Michał Jagodziński,
- Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej,
- Marlena Dominik.

Szmaragd Welconomy - Piotr Franciszek Całbecki.

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

- Godz. 10.49 - Nagrody c.d.
Nagroda bezpieczne i ekologiczne wakacje dla Światowego Centrum Słuchu.

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

- Godz. 10.44 - Nagrody
Stowarzyszenie Integracja i Współpraca przyznaje nagrody im. Stefana Mellera. Otrzymują je: Patrycja Zawadzka i Dominika Dąbrowska.

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

- Godz. 10.42 - Welconomy 2019 otwarte
"Welconomy 2019 właśnie zostało otwarte" - ogłosił Jacek Janiszewski.

Jacek Janiszewski, otwierając Welconomy 2019: - To jeden z największych kongresów gospodarczych w Polsce, to miejsce spotkań ekonomistów, działaczy życia gospodarczego, samorządowego, polityki. Spotykają się tu ludzie o różnych barwach politycznych. Wszystkim przyświeca jedno hasło sukcesu naszej ojczyzny Polski - Niepodległa - Nowe wyzwania
To ogromne wyzwanie logistyczne. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia organów władzy, samorządu.

- Godz. 10.37 - dr Jacek Janiszewski
- Wszyscy podchodzimy do dorobku Welconomy z szacunkiem - mówi dr Jacek Janiszewski.

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

- Godz. 10.35 - Ambasador Kazachstanu
- Cieszymy się, że dziś możemy przedstawić propozycje współpracy - powiedział Margułan Baimuchan, ambasador Kazachstanu.

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

- Godz. 10.29 - Michał Zaleski
- W wasze ręce na dwa dni oddajemy Toruń. Czujcie się tu ważnymi gośćmi - mówił Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Michał Zaleski: - Trzeba szukać nowych rozwiązań, nie szukać czegoś co już było. Cieszy już kolejna edycja w naszym mieście. Chodzi nam o lokalne rozwiązania, bo od nich wszystko się zaczyna. Ważne są kontakty gospodarki z samorządami. Ważne są problemy gospodarki odpadami, ważna jest walka ze smogiem. Cieszę się ze przyjechaliście i chcecie poznawać nasze miasto, miasto otwarte na obecność innych. Przyjeżdża do nas corocznie 2,5 miliona gości.

Prezydent mówił o tym, że miasto staje się coraz bardziej atrakcyjne, że o jego obliczu decydują m.in. wyższe uczelnie. Jackowi Janiszewskiemu podziękował za wytrwałość i solidność.

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]
Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

- Godz. 10.25 - Piotr Całbecki
- Chcę podziękować organizatorom za 26 edycję. Poprzez współpracę, integrację staramy się zrozumienia,na czym polegają potencjały - mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Marszałek Piotr Całbecki: - Poprzez współpracę z czynnikami ekonomicznymi próbujemy zrozumieć na czym polegają potencjały rozwoju regionu. Podyskutujemy o tym jak szybciej rozwinąć nasz region. Musimy głęboko zastanowić się nad przyszłością regionu. Tajemnica rozwoju ekonomicznego tkwi w dostrzeżeniu wielkich samorządów jak Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, ale te z mniejszych samorządów jak wójtowie. Każdy samorząd musi mieć pomysł na rozwój gospodarczy. Co zaproponować samego siebie, aby realnie wspierać rozwój gospodarczy na szych Małych Ojczyzn. Trzeba podjąć odważne decyzje w konkretnych sprawach. Aby wszystko służyło zwykłym mieszkańcom.

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

- Godz. 10.23 - Nagroda dla Jacka Janiszewskiego
Wojewoda wręcza nagrodę Jackowi Janiszewskiemu za pracę w Welconomy.

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]
Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

- Godz. 10.20 - Mikołaj Bogdanowicz/b]
- Nie byłoby tego wydarzenia gdyby nie Jacek Janiszewski, dziękuję doktorowi. Po raz drugi będą mogli się tu spotkać samorządowcy - mówi [b]Mikołaj Bogdanowicz
, wojewoda kujawsko-pomorski.

Mikołaj Bogdanowicz: - Przypomnę, że przez nasz region przeszła nawałnica. Wsparcie rządowe sięgnie niebawem 300 mln zł. Trudnym zadaniem było wsparcie rolników dotkniętych suszą. Przekazaliśmy im przeszło 350 mln zł. Będziemy mówić o 250 mln zł trafi na drogi samorządowe. W ciągu 10 lat za te pieniądze będzie można rozwiązać bardzo wiele problemow drogowych.

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

- Godz. 10.18 - Migawka z sali

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

- Godz. 10.16 - Rozpoczyna się Sesja plenarna Welconomy [śledź relację wideo na żywo]Źródło: Welconomy Forum in Toruń

- Godz. 10.06 - Za chwilę rozpoczęcie
W trakcie Welconomy można spotkać wielu znamienitych uczestników, będą to eksperci, przedstawiciele rządu, samorządów, politycy, przedstawiciele nauki, przedsiębiorcy, a także dziennikarze reprezentujący wszystkie rodzaje dostępnych nośników informacji. Prelegenci występujący podczas Welconomy reprezentować będą wiele branż i poglądów, dzięki czemu bieżące tematy polityczno - gospodarcze analizowane będą z wielu perspektyw, dając pełen obraz rzeczywistości.

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]
Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]
Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]
Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

- Godz. 10.03
Forum podzielone jest na dwie części konferencyjną i warsztatową. Dyskusje będą prowadzone w ramach 30 paneli tematycznych.

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

- Godz. 9.56 - Rozpoczęcie już wkrótce

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

- Godz. 9.53 - Współorganizatorzy
Głównymi współorganizatorami tegorocznej edycji są: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Gmina Miasta Toruń, Kapsch Telematic Services oraz Poczta Polska.

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

- Godz. 9.50 - Nagrywamy pierwsze rozmowy
Rozmowa z Henrykiem Kowalczykiem, ministrem środowiska.

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]

- Godz. 9.45 - Trwa rejestracja uczestników

Relacja z XXVI Welconomy Forum in Toruń 2019 [zdjęcia]
Ewelina Sikorska

- Godz. 9.38 - O sesji plenarnej
Sesja plenarna zostanie otwarta krótkim wykładem inaugurującym prof. Jerzego Buzka. Następnie prof. Michał Kleiber poprowadzi dyskusję, w której udział wezmą między innymi: Henryk Kowalczyk – minister środowiska, dr Jerzy Kwieciński - minister inwestycji i rozwoju, Marek Zagórski - minister cyfryzacji oraz dr Marek Cywiński - prezes Kapsch Telematic Services.

">

Wzrasta sprzedaż "małpek" ale kosztem dużych formatów

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3