Przypomnijmy, że brodnicki szpital usamodzielnił się rok temu. Wówczas nastąpiło oficjalne rozstanie z placówką w Grudziądzu, powołano nowego dyrektora. Na powiecie spoczął obowiązek przygotowania programu dostosowawczego szpitala, koniecznego do wymagań sanitarnych, który wyznaczały rozwój lecznicy do 2016 roku. Obowiązek ten nakładała ustawa z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Program powstał w lutym 2013 roku.
Zakłada on, że po zakończeniu rozbudowy szpital, który ma obecnie 5,5 tys. metrów kw. zajmować będzie 10 tys. metrów , kwadratowych powierzchni.
Zachowane będą wszystkie dotychczas działające oddziały i poradnie specjalistyczne. Po rozbudowie planuje się uruchomienie oddziału rehabilitacyjnego. W odrębnym budynku będzie oddział nefrologiczny organizowany przez dzierżawcę. W programie dostosowawczym znalazły się następujące wytyczne: maksymalnie trzyosobowe sale dla pacjentów, modernizacja bloku operacyjnego, adaptacja pomieszczeń dla administracji, przygotowanie lokum dla działu farmacji, a także pomieszczeń na poradnie specjalistyczne, rozbudowa szpitalnego oddziału ratunkowego.
W planie jest również utworzenie stacji dializ. Ma się tym zająć firma zewnętrzna, której wydzierżawiony zostanie teren w obrębie szpitala (szerzej o tym w kolejnych wydaniach "Pomorskiej"). - Na koniec roku 2013 mieliśmy gotową dokumentację budowlaną - mówi Piotr Boiński. Od lutego 2014 ważne jest pozwolenie na rozbudowę i modernizację szpitala. - To umożliwia rozpoczęcie procesu inwestycyjnego. Na przełomie kwietnia i maja 2014 roku ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę robót przy rozbudowie szpitala - dodaje starosta.
Inwestycję wyceniono na ok. 33 miliony złotych. W tegorocznym budżecie powiatu zabezpieczono na ten cel - 4 mln złotych. Wspomniane 4 mln złotych to: - Środki niezbędne, by ubiegać się, a potem i wykorzystać dofinansowanie z zewnątrz (tzw. wkład własny) - mówił w styczniu Jędrzej Tomella, wicestarosta.
W holu starostwa, ul. Kamionka 18 można oglądać makietę prezentującą rozbudowę szpitala.
