https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Sępólna Krajeńskiego. Archeolodzy odkryli na placu budowy przy kościele ludzkie szczątki. Zobaczcie zdjęcia

Sandra Szymańska
Ludzkie kości i czaszki odkryli archeolodzy podczas prac rewitalizacyjnych przy kościele w Sępólnie Krajeńskim
Ludzkie kości i czaszki odkryli archeolodzy podczas prac rewitalizacyjnych przy kościele w Sępólnie Krajeńskim fot. Sandra Szymańska
Podczas prac rewitalizacyjnych Sępólna Krajeńskiego natrafiono na ludzkie szczątki. Kości i czaszki archeolodzy wydobyli między kościołem a kostnicą, gdzie do XIX wieku istniał cmentarz.

Stare Miasto skrywa wiele reliktów. Zarówno ta część oraz Plac Wolności są objęte ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Rewitalizacja Sępólna Krajeńskiego, która rozpoczęła się w połowie października 2020 roku, przyniosła pierwsze odkrycia. Przy wymianie gruntu w pobliżu kościoła katolickiego i kostnicy archeolodzy natknęli się na ludzkie szczątki – kilkaset kości i czaszek.

- Przeprowadziliśmy prace z ponad 20 grobów na tym terenie. Do 31 marca będziemy prowadzić tu jeszcze badania. Trudno stwierdzić, z jakich lat pochodzą te szczątki. Tkaniny wskazują na koniec XVIII, początek XIX wieku, może nawet XX wiek. Znaleźliśmy również fragmenty ubioru, pruskie lub niemieckie monety, krzyżyk, kawałek różańca. Był też pochówek, który miał trzy monety na podniebieniu i do tego w okolicy rąk i miednicy krzyżyki. Wszystkie pochówki są na jednym poziomie, nie ma pod nimi innych – mówi archeolog Patryk Lenartowicz.

Wszystkie szczątki będą zabrane do Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przeprowadzone zostaną szczegółowe badania.

Zobacz odkrycie archeologiczne z prac rewitalizacyjnych Sępólna:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska