https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja bezgotówkowa wkracza do urzędów. Zamiast portfela - karta płatnicza lub smartfon

(d-ka)
Chcąc zapłacić za rejestrację pojazdu czy wydane dokumenty w urzędach, nie musimy już zabierać ze sobą gotówki. Wystarczy, że będziemy posiadać kartę płatniczą bądź smartfon z dostępem do Internetu. Ta bezgotówkowa rewolucja to efekt uruchomienia przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A. ogólnopolskiego Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wnioski o przystąpienie do programu złożyły 22 urzędy. Warto sprawdzić czy interesująca nas placówka jest wśród nich.

Chcąc zapłacić za rejestrację pojazdu czy wydane dokumenty w urzędach, nie musimy już zabierać ze sobą gotówki. Wystarczy, że będziemy posiadać kartę płatniczą bądź smartfon z dostępem do Internetu. Ta bezgotówkowa rewolucja to efekt uruchomienia na początku kwietnia tego roku przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A. ogólnopolskiego Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wnioski o przystąpienie do programu złożyły 22 urzędy. Warto sprawdzić czy interesująca nas placówka jest wśród nich.

Teraz w kontakcie z kadrami będziesz poprzez aplikację w smartfonie
Projekt zakłada bezpłatne wyposażenie urzędów wszystkich szczebli – wojewódzkich, marszałkowskich, urzędów miast i gmin, starostw powiatowych - w zależności od wybranego rozwiązania - w terminale POS, czyli terminale płatnicze, jakie są nam znane choćby ze sklepów oraz / lub usługę WebPOS Paybynet, która jest rodzajem terminala wirtualnego, umożliwiającego wykonywanie płatności za pomocą smartfonu, w oparciu o mobilne aplikacje bankowe. Oznacza to, że urzędy nie płacą za instalację i używanie terminali POS i usługi WebPOS Paybynet. Żadnych opłat z tytułu realizowanych płatności nie ponoszą także klienci.

– KIR konsekwentnie realizuje strategię cyfrowego przyspieszenia, angażując się w projekty sektorowe na rzecz podnoszenia poziomu digitalizacji usług publicznych. Naszym zadaniem jest wspieranie działań umożliwiających popularyzację obrotu bezgotówkowego i elektronicznych procesów we wszystkich możliwych obszarach gospodarki – mówi Dariusz Marcjasz, wiceprezes KIR.

Jak zapłacić bezgotówkowo w urzędzie

Płatność kartą w terminalu płatniczym POS to nie jedyna opcja, z której możemy skorzystać w ramach Programu. Miłośnicy nowych technologii mogą także wybrać możliwość zapłacenia w urzędzie smartfonem, z wykorzystaniem aplikacji mobilnej banku obsługującej płatności BLIK, lub aplikacji PeoPay. Jak to zrobić? W przypadku terminala płatniczego POS i kodów BLIK, wystarczy zalogować się do bankowości mobilnej i podać urzędnikowi kod BLIK, a następnie potwierdzić transakcję w aplikacji mobilnej swojego banku. Korzystając z WebPOS Paybynet, mamy możliwość użycia: kodu BLIK z aplikacji mobilnej Banku PKO BP lub aplikacji PeoPay Banku Pekao S.A., gdzie procedura działa bardzo podobnie, z tym, że zamiast kodu BLIK podajemy swój numer telefonu. W obydwu przypadkach na smartfonie pojawi się prośba o zatwierdzenie płatności, którą urzędnik wprowadzi do systemu. W celu zakończenia transakcji należy ją zaakceptować na własnym smartfonie. Wykonując płatność za pośrednictwem WebPOS Paybynet, nie musimy udawać się do kasy – dokonamy jej przy stanowisku obsługi klienta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Polacy lubią płacić bez gotówki

Program służący upowszechnianiu płatności bezgotówkowych jest wdrażany na szeroką skalę od początku kwietnia 2017 r., ale już teraz wiadomo, że Polacy będą z niego chętnie korzystać. Z przeprowadzonego wcześniej pilotażu, w którym uczestniczyło 130 urzędów z całego kraju wynika, że taka forma regulowania zobowiązań cieszy się wśród konsumentów znacznym powodzeniem. – W okresie od sierpnia ubiegłego roku do końca marca tego roku za pośrednictwem dostarczonych terminali klienci urzędów dokonali ponad 48 tys. płatności na kwotę przeszło 7,1 mln zł. – mówi Tadeusz Kościński, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju. - Poziom zainteresowania udziałem w Programie systematycznie rośnie. Codziennie kolejne urzędy zgłaszają chęć uczestnictwa.

Szczegółowe informacje o Programie są dostępne na stronie www.mr.gov.pl/bezgotowka oraz www.kir.pl/program.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
To nie dla starszych
Wiele osób nawet nie wie, że ma włączoną w telefonie i karcie usługę płacenia dotykowego. W razie kradzieży złodziej może zarobić zakupy na niewielkie kwoty w kilkunastu sklepach i opróżnić mam konto. Bank za każdą transakcję pobiera opłaty co dla zamożnych nie ma znaczenia ale dla emeryta lub rencisty, który liczy każdy grosz, ma ogromne znaczenie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska