Samorządy w całym kraju mają niewiele czasu, by dostosować istniejącą sieć placówek oświatowych do nowej struktury szkolnictwa. - Obecnie intensywnie nad tym pracujemy. W lutym 2017 roku będzie podejmowana uchwała intencyjna o dostosowaniu sieci szkół do nowego ustroju szkolnego, więc musimy być gotowi na luty z nową koncepcją - tłumaczy Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia. Sytuacja w Toruniu nie jest tragiczna, bo działają tu tylko trzy samodzielne gimnazja. To Gimnazjum nr 2 przy Pająkowskiego, Gimnazjum nr 3 przy Żwirki i Wigury oraz Gimnazjum nr 21 przy Morcinka. Reszta tego typu szkół funkcjonuje w zespołach.
Jak informuje magistrat, rozważane są różne warianty dotyczące ich losów. Najbardziej prawdopodobne z nich to włączenie gimnazjum do ośmioletniej szkoły podstawowej bądź przekształcenie gimnazjum w ośmioletnią szkołę podstawową. I to dobra wiadomość przede wszystkim dla nauczycieli i oświatowej administracji, bo nigdzie nie pada bowiem groźne słowo likwidacja.
- Biorąc pod uwagę powyższe warianty, przewiduje się, że w budynkach wyżej wymienionych gimnazjów będą nadal funkcjonowały szkoły prowadzone przez gminę - dodaje Anna Kulbicka-Tondel.
Decyzje w sprawie samodzielnych gimnazjów są kluczowe również dla podstawówek, szczególnie tych małych. Są bowiem w Toruniu budynki, gdzie mogą nie zmieścić się dzieci od zerówki do ósmej klasy. To np. SP 17 przy Rudackiej czy SP 27 w Kaszczorku. Gmina liczy się m.in. ze zmianą obwodów sąsiadujących ze sobą szkół czy też przeniesieniem niektórych klas starszych do budynków dotychczasowych samodzielnych gimnazjów. Może być więc trochę zamieszania i całkiem poważne zmiany.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
O swój los nie muszą się natomiast obawiać zespoły szkół, w których skład wchodzą obecne 6-letnie podstawówki oraz 3-letnie gimnazja. Staną się one 8-letnimi szkołami podstawowymi. Inny scenariusz obowiązywać będzie w przypadku zespołów gimnazjalno-licealnych. Prawo zezwala włączyć gimnazja do trzyletniego liceum ogólnokształcącego bądź przekształcić je w trzyletnie liceum ogólnokształcące.
Na wprowadzenie zmian wymuszonych przez reformę samorządy nie mają zbyt wiele czasu. Wszelkie decyzje dotyczące roszad w sieci placówek oświatowych, muszą zostać podjęte najpóźniej do 31 marca 2017.
Propozycje zmian - nim trafią na sesję rady gminy czy miasta - najpierw muszą zostać pozytywnie zaopiniowane przez kuratora oświaty. Ten ma na to 21 dni od daty otrzymania projektu. Jeśli wprowadzi zmiany, gmina musi nanieść je na swoją sieć szkół.