Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w zwolnieniach lekarskich 2025. Dla chorego pensja na raty, dla symulantów koniec ściemy!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
W 2023 roku na Kujawach i  Pomorzu  lekarze wystawili łącznie 1 079 249 zwolnień lekarskich na  12 495 797 dni.  po kontroli wstrzymano 1500 takich świadczeń.
W 2023 roku na Kujawach i Pomorzu lekarze wystawili łącznie 1 079 249 zwolnień lekarskich na 12 495 797 dni. po kontroli wstrzymano 1500 takich świadczeń. Archiwum/Polska Press
Szykują się rewolucyjne zmiany w zwolnieniach lekarskich i nadchodzą ciężkie czasy dla symulantów! Krótkie zwolnienia chorobowe, od 5 do nawet 10 dni, są zmorą polskich firm, m.in. na Kujawach i Pomorzu. Pracodawcy płacą za takie „L4”, ale to ma się zmienić. „Nareszcie!”

Spis treści

- Prowadzę trzy sklepy spożywczo-przemysłowe na terenie jednego powiatu, zatrudniam siedem osób. Jeśli zdarza się im zachorować to trwa to zwykle kilka dni, najczęściej tydzień, a to oznacza, że koszty „L4” ponoszę ja - mówi szczerze pani Krystyna z Kruszwicy. - Oczywiście, nie mówimy tu o przypadkach, gdy moje ekspedientki były w ciąży, bo są to sporadyczne sytuacje. I tylko jedna moja pracownica jest po pięćdziesiątce. Popieram zmiany. Nareszcie!

Faktycznie chorzy plus bajeranci - tak to dziś wygląda

  • Dziś sytuacja wygląda tak, że za pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim do 33 dni w roku płaci pracodawca.
  • W przypadku zatrudnionych powyżej 50. roku życia szef ponosi koszty za 14 pierwszych dni w roku.
  • Od 34. dnia lub 15. (dla osób 50 plus) obowiązek wypłacania chorobowego przechodzi na ZUS.

Niestety, krótkie zwolnienia chorobowe, trwające zazwyczaj od 5 do nawet 10 dni, są prawdziwą zmorą polskich firm, a w szczególności dużych zakładów produkcyjnych. Przełożonym bardzo trudno zastąpić jest nieobecnych. Jeżeli na „L4” przebywa ich zbyt dużo i do faktycznie chorych dochodzą także „bajeranci”, to może nawet dojść do przerwania produkcji.

- W dużej części zakładów produkcyjnych pracownicy pracują w systemie 10-godzinnym, 4-dniowym. Przeprowadzając kolejne kontrole zauważyliśmy, że podwładni bardzo często pobierają cztery dni chorobowego, a następnie korzystają z wolnego weekendu - mówi Mikołaj Zając, prezes Conperio, największej polskiej firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowej. - Gdy dodatkowo pozamieniają się z kolegami z pracy na grafiki, zyskują wolny kolejny poniedziałek oraz wtorek – razem 10 dni laby! To bardzo częsta praktyka, a, niestety, wiele z pobranych tego typu „L4” jest naciągana. Oczywiście, to firmy ponoszą koszty tych krótkich zwolnień.

Statystyczny pracownik przebywał 12 dni na zwolnieniu lekarskim w 2023 roku. 6 na 10 choć raz było nieobecnych w pracy z powodu choroby. W szczególności, do tygodnia (czyli 5 dni roboczych) na „L4” było 16 procent - wynika z raportu Enel-Med „Zdrowy pracownik 2023”.

  • Średnia liczba dni na L4 w przypadku pracownika fizycznego wyniosła 16,
  • podczas gdy wśród specjalistów wykonujących pracę umysłową ten wynik wyniósł 10 dni.
  • Pracownicy fizyczni dłużej także „chorują”.
  • Minimum 15 dni na zwolnieniu przebywało 27% z nich i 18% specjalistów.

Podwójne koszty: „L4” i firma nie ma człowieka do roboty

- Dane dotyczące absencji pracowników z powodu zwolnień lekarskich są alarmujące. Przedsiębiorstwa ponoszą wysokie koszty związane z nieobecnością członków zespołu, zarówno bezpośrednie jak wypłata wynagrodzenia za pierwsze dni zwolnienia, jak i pośrednie związane z czasowym obsadzeniem wakatów - komentuje Alina Smolarek, dyrektorka HR w Centrum Medycznym Enel-Med.

Kujawsko-Pomorskie - 1 079 249 zwolnień w 2023 roku

W 2023 roku na Kujawach i Pomorzu lekarze wystawili łącznie 1 079 249 zwolnień lekarskich na 12 495 797 dni.

- W ubiegłym roku ZUS przeprowadził w naszym regionie blisko 33,9 tys. kontroli zwolnień, czyli o 1,4 tys. więcej niż w 2022 roku - informuje Krystyna Michałek, rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. - W efekcie wydano 1,5 tys. decyzji, a kwota wstrzymanych z tego tytułu świadczeń chorobowych wyniosła 1 mln 467 tys. zł.

Zmiany w zwolnieniach lekarskich od 2024 roku

Tymczasem rząd planuje zmiany, które mają odciążyć pracodawców. Jak napisał „Dziennik Gazeta Prawna”, obowiązek wypłaty świadczeń chorobowych od pierwszego dnia trwania zwolnienia ma - od 2025 roku - spaść na ZUS.

Jak nowe przepisy wpłyną na wynagrodzenia?

Firma zapłaci za przepracowane w danym miesiącu dni w terminie wskazanym w umowie. Natomiast ZUS przeleje świadczenie chorobowe i ma aż 30 dni na wypłatę zasiłku chorobowego. Może to przełożyć się na wypłatę pensji w ratach.

- Tajemnicą poliszynela jest, że obecnie ZUS kontroluje zwolnienia po miesiącu, gdy sam za nie płaci. Gdy będzie musiał od początku, kontroli przybędzie, a symulanci oduczą się wreszcie kombinowania! - podsumowuje Jerzy R., właściciel warsztatu mechanicznego w Brodnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska