RIO krytycznie o finansach Grudziądza: brakuje informacji o efektach programu naprawczego. Oceny wykonania budżetu za 2020 rok nie ma

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
RIO zaznacza, że przejęcie zobowiązań szpitala przez miasto Grudziądz zostało tylko odroczone w czasie i ryzyko ich pokrycia z kasy miasta nie zostało wyeliminowane.
RIO zaznacza, że przejęcie zobowiązań szpitala przez miasto Grudziądz zostało tylko odroczone w czasie i ryzyko ich pokrycia z kasy miasta nie zostało wyeliminowane. Piotr Bilski
Podniesiono opłaty dla grudziądzan, miasto zwiększyło dochody, ale szczegółowych informacji o efektach jakie przyniosła realizacja programu naprawczego Grudziądza, samorząd miasta nie przekazał Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Z tego powodu RIO nie oceniła realizacji budżetu miasta za 2020 rok.

Zobacz wideo: Te modele aut importujemy najczęściej.

Bydgoska Regionalna Izba Obrachunkowa zaopiniowała, ale nie oceniła sprawozdania Prezydenta Grudziądza z wykonania budżetu miasta Grudziądza za 2020 rok.

Sprawozdanie o wykonaniu budżetu miasta za 2020 rok, prezydent Grudziądza przedstawił Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Bydgoszczy. Dołączył do niego m.in. sprawozdanie z wykonania planów finansowych Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego. I to stan finansów zadłużonej lecznicy ma decydujący wpływ na opinię o budżecie całego miasta.

RIO w Bydgoszczy: długi szpitala zredukowano, ale wzrosły zobowiązania wymagalne

Jak zauważa RIO zobowiązania szpitala zredukowano o blisko 34,6 mln zł (do kwoty 421,9 mln zł), ale jednocześnie wzrosły zobowiązania wymagalne o blisko 11,5 mln zł (do kwoty blisko 92,9 mln zł).

W opinii RIO czytamy:

W ocenie Składu Orzekającego jest to również efekt niepokrycia ujemnych wyników finansowych Szpitala za ostatnie lata przez organ tworzący. Z załączonego do sprawozdania wstępnego rachunku zysków i strat wynika, że na koniec 2020 roku Szpital zrealizował zysk netto w wysokości 37 349 972 zł przy prognozowanej stracie na poziomie (minus) 15 652 609 zł. Należy podkreślić, że ze względu na panującą pandemię Szpital zrealizował w 2020 roku przychody w wysokości 424 673 279 zł, tj. na poziomie 128,23% planowanych. Ponadto w pozycji Pozostałe przychody operacyjne w łącznej kwocie 52 503 452 zł większościowy udział stanowią środki tytułem dodatkowego wynagrodzenia za pracę personelu medycznego, przekazane również przez NFZ

Przypomnijmy, że wcześniej RIO negatywnie oceniło wykonanie budżetu Grudziądza w pierwszej połowie 2020 roku.

A to dlatego, że miasto nie realizowało założeń programu naprawczego (przypomnijmy, że dwa główne założenia programu to uzyskanie pożyczki z budżetu państwa w wysokości 320 000 000,00 zł oraz przekształcenie Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w spółkę kapitałową do dnia 31 marca 2020 r.)

Polecamy także:

Nie tylko do połowy, ale także do końca roku 2020 r. założenia programu naprawczego nie zostały zrealizowane. Za to miasto w grudniu - korzystając z z furki, którą otworzyła "covidowa" zmiana ustawy o działalności leczniczej - z programu naprawczego się wycofało dokonując szeregu zmian w budżecie miasta oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Ze względu jednak na bardzo istotne zmiany w zakresie planu podstawowych parametrów budżetu, jak i założeń Wieloletniej prognozy Finansowej Miasta związanych z odstąpieniem od realizacji Programu postępowania naprawczego w grudniu 2020 roku (w oparciu o zmianę przepisów ustawy o działalności leczniczej), (izba - dop. red.) nie może wskazać oceny realizacji budżetu Grudziądza w ujęciu całorocznym - czytamy w opinii RIO.

RIO zaznacza, że przejęcie zobowiązań szpitala przez miasto zostało tylko odroczone w czasie i ryzyko ich pokrycia z kasy miasta nie zostało wyeliminowane.

Skład Orzekający RIO stwierdził też, że pomimo zwiększenia obciążeń fiskalnych mieszkańców Grudziądza i wygenerowania zwiększonych dochodów budżetowych, w przekazanym sprawozdaniu nie ma szczegółowych informacji o efektach realizowanego przez 11 miesięcy ub. roku Programu postępowania naprawczego.

W tej sytuacji Skład Orzekający RIO postanowił: zaopiniować sprawozdanie z wykonania budżetu Miasta Grudziądza za 2020 rok wraz z informacją o stanie mienia komunalnego bez wskazania oceny.

Polecamy także:

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
spowiadam się bez kłamstw

Gdzie jest PIS ? Co nam powiedzą ?

Dodaj ogłoszenie