https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

RLS - takie są objawy. Zespół niespokojnych nóg daje się we znaki w nocy

Agnieszka Kasperek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zespół niespokojnych nóg (RLS) to uciążliwe schorzenie neurologiczne, które utrudnia spokojny sen milionom osób na całym świecie. Zespół niespokojnych nóg objawia się przymusem poruszania kończynami dolnymi w trakcie spoczynku. Zobacz, jakie są objawy RLS. Po tym rozpoznasz czy to RLS czy jedynie chwilowe przemęczenie lub przebodźcowanie układu nerwowego.

RLS czyli zespół niespokojnych nóg - co to za choroba

RLS to schorzenie neurologiczne, które występuje dość powszechnie, jednak chorzy często nie wiedzą, że na nie cierpią, gdyż choroba ta często pozostaje niezdiagnozowana. RLS znany jest również jako zespół Wittmaacka-Ekboma.

Jak dotąd nie znaleziono dokładnej przyczyny RLS, jednak eksperci uważają, że przyczyną mogą być zaburzenia neurologiczne, niedobór żelaza lub czynniki genetyczne (idiopatyczny zespół niespokojnych nóg) lub różne choroby takie jak cukrzyca, choroby tarczycy i nerek, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Parkinsona (wtórny zespół niespokojnych nóg).

Najbardziej charakterystyczny objaw zespołu niespokojnych nóg to nieodparta potrzeba poruszania nogami, szczególnie podczas spoczynku. Chorzy na RLS często opisują to jako wewnętrzny przymus, impuls, któremu nie sposób się oprzeć.

ZOBACZ TEŻ:Budzisz się w środku nocy o 3 lub 4 rano? Te choroby mogą być przyczyną - lista schorzeń

RLS - takie są powikłania

Zespół niespokojnych nóg znacząco obniża jakość snu u chorych. Objawy RLS powodują, że chory często wybudza się w nocy, co pogarsza sen. Te objawy przydarzają się nawet kilka razy każdej nocy, co noc, co skutkuje chronicznym niewyspaniem. To z kolei przekłada się na pogorszenie funkcjonowania za dnia: chory jest zmęczony, bardziej podatny na stres, osłabiony zostaje układ odpornościowy, co ułatwia zapadanie na różne infekcje; pogarsza się również funkcjonowanie w sferze poznawczej: chory obniżoną zdolność koncentracji, logicznego myślenia, zapamiętywania.

RLS - objawy

Oprócz najbardziej znanego objawu, jakim jest potrzeba poruszania kończynami, są jeszcze inne symptomy, które pozwalają ocenić, czy chory cierpi na RLS. Zobacz te objawy w poniższej galerii.

Domowe sposoby na RLS

Objawy zespołu niespokojnych nóg można próbować zmniejszać domowymi metodami:

  • aktywność fizyczna (spacery, ćwiczenia, pływanie) pomaga "uspokoić" układ nerwowy,

  • zrezygnuj z kofeiny, alkoholu i nikotyny, 

  • zadbaj o higienę snu – kładź się spać i wstawaj o stałych godzinach, co pomoże uregulować naturalny rytm dobowy,

  • przed położeniem się do łóżka wywietrz sypialnię i unikaj stresujących sytuacji (możesz też zastosować techniki relaksacyjne i wyciszające),

  • wykonaj masaż nóg, gdy wystąpią parestezje.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska