Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice protestują. A radni głosują po swojemu - za likwidacją szkoły

Agnieszka Nawrocka [email protected]
zapowiedział, że wykorzysta wszelkie prawne możliwości, aby zaskarżyć uchwałę o zamiarze zmian w Rzeszynku
zapowiedział, że wykorzysta wszelkie prawne możliwości, aby zaskarżyć uchwałę o zamiarze zmian w Rzeszynku Agnieszka Nawrocka
Wbrew woli rodziców rada gminy zdecydowała o przeniesieniu gimnazjum z Włostowa do Strzelna oraz o zmniejszeniu liczby oddziałów szkoły w Rzeszynku.

- To rozbiór gminy! Nasze zdanie się nie liczy! - komentowali po głosowaniu rodzice. Na sesji stawiło się kilkudziesięciu mieszkańców, przeciwnych zmianom w oświacie.

Za przeniesieniem gimnazjum głosowało 10 radnych, przeciwni byli Aneta Bemke, Jerzy Burzyński, Roman Skowron, Rafał Żuchowski i Sławomir Jendrzejczak.

Wiadomości z Mogilna

Burmistrz nie da hali i boiska

- Rodzice są przeciwni. Nie godzą się ani na przeniesienie gimnazjum, ani na likwidację oddziałów w Rzeszynku - przekonywał Jerzy Burzyński.

Przed głosowaniem radna Aneta Bemke przeczytała pismo, jakie burmistrz Strzelna wysłał do radnych. Informuje w nim, że nie zawarł z powiatem porozumienia w sprawie korzystania uczniów szkół powiatowych z hali sportowej i orlika. To zdaniem przeciwników przeniesienia gimnazjum dowód na to, że wbrew zapowiedziom uczniowie nie będą mieć lepszych warunków nauki.

- Nie wiem czemu ma służyć pismo burmistrza - mówił wójt Zbysław Woźniakowski i wyjaśniał, że szkoła może wynajmować od gminy Strzelno halę, czy boisko i płacić za to.

Zwolennicy przeniesienia gimnazjum, nie przyjęli też argumentu, że młodzież będzie dłużej jechać do Strzelna, niż do Włostowa.

Marszałek będzie skarżył decyzje radnych

Rodzice nie obronili gimnazjum. Ponieśli też porażkę jeśli chodzi o zmniejszenie oddziałów w Rzeszynku. Jednak ta decyzja nie jest ostateczna. Na poniedziałkowej sesji wicemarszałek Dariusz Kurzawa zapowiedział, że decyzje radnych zaskarży. Dodajmy, że za zabraniem ze szkoły oddziałów IV-VI głosowało ośmiu radnych.

- Rok 2005 był jednym z najtragiczniejszych dla gminy, bo zamykano wtedy szkołę w Siedlimowe. Zmusiła do tego sytuacja finansowa gminy, jednak teraz sytuacja jest inna. Gmina nie stoi na skraju zapaści finansowej - mówił Dariusz Kurzawa. - Rozumiem koszty, ale gmina to nie jest instytucja dochodowa.

Zdaniem wicemarszałka, absolwenta szkoły w Rzeszynku, zmiany, jakie chce wprowadzić samorząd to wygaszanie szkoły, czyli jej faktyczna likwidacja.

Wicemarszałek Kurzawa zapowiedział, że wykorzysta wszelkie prawne możliwości, aby zaskarżyć uchwałę o zamiarze zmian w Rzeszynku. Przyznał, że przeniesienie z Włostowa gimnazjum jest przesądzone. Ale jak mówił zaskarżenie uchwały o Rzeszynku osobiście wręczy wojewodzie.
Więcej w środę w papierowym wydaniu "Gazecie Pomorskiej".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska