Można by rzec, że wyspecjalizowali się we włocławskich wielostro-nnicowych kalendarzach, których bohaterami są artyści, a dokładniej - ich prace. W poprzednich latach byli to m.in. Mikołaj Konczalski, Jan Marian Marciniak, Zbigniew Stec. - Przyjęliśmy taką filozofię, aby w ten sposób wspierać włocławską kulturę - mówi Piotr Rybiński, prezes "Expolu". Za pomoc placówkom kulturalnym firma otrzymała tytuł "Darczyńcy Roku", przyznawany przez prezydenta Włocławka. - To efekt naszej współpracy między innymi z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej oraz Dob-rzyńsko-Kujawskim Towarzystwem Kulturalnym - dodaje Jacek Dąbek, dyrektor "Expolu".
Tylko w ubiegłym roku z "Expolu" wyszło w świat ponad 170 tytułów, w tym także wydawnictw akademickich na potrzeby Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Śląskiego i UAM w Poznaniu. W tym roku "Expol" wydrukował m.in. kalendarz z okazji 100-lecia Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej i katalog z okazji 25-lecia Włocławskiego Centrum Kultury. Firma wzbogaciła się niedawno o maszyny do druku cyfrowego. - Skłoniły nas do tego potrzeby rynku i klienci, którzy chcą mieć książkę wydrukowaną w trzy dni - przyznaje Piotr Rybiński.
Kalendarz na 2008 r. firmuje spółka "Saniko". Każda karta będzie prezentacją obrazów włocławskiego artysty Grzegorza Dębowskiego. - U nas to nieodkryty talent, ale znany i doceniany jest w kraju i poza granicami - uważa Piotr Rybiński.
Prace Grzegorza Dębowskiego rzeczywiście rzadko są wystawiane we Włocławku. Przed kilkoma laty można było je oglądać w galerii "dk" przy Piwnej.
