Z propozycją, by rok 2015 był Rokiem Mariana Rejewskiego, wyszła wiosną ub.r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy, która od kilku lat nosi imię genialnego kryptologa i matematyka. Pomysł zaakceptowała Rada Miasta, podejmując 24 września 2014 r. stosowną uchwałę i powierzając jej wykonanie prezydentowi.
Marian Rejewski, absolwent Gimnazjum Klasycznego (obecnie LO nr 1) i Uniwersytetu Poznańskiego jest autorem najbardziej spektakularnego sukcesu międzywojennego polskiego wywiadu. Pod koniec 1932 r. , dzięki zastosowaniu równań matematycznych, udało mu się odtworzyć wewnętrzne połączenia Enigmy oraz rozpoznać podwójnie zaszyfrowany tzw. klucz depeszy, którym niemieccy szyfranci poprzedzali nadanie utajnionej wiadomości.
Zobacz także: Bydgoskie adresy pogromcy Enigmy. Dziś mija 35 lat od śmierci Mariana Rejewskiego [zdjęcia]
Na kilka tygodni przed wybuchem II wojny polski wywiad podzielił się swoją tajemnicą z sojusznikami - wywiadem francuskim i brytyjskim, przekazując po jednym egzemplarzu kopii Enigmy i wszystkich dodatkowych urządzeń, które zbudował Rejewski we współpracy z kolegami - Henrykiem Zygalskim i Jerzym Różyckim.
Geniusz Rejewskiego i jego kolegów sprawił, że w czasie II wojny światowej Anglicy mogli czytać niemieckie depesze szyfrowane Enigmą.
Czytaj e-wydanie »