Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy chcą zaczynać żniwa na Kujawach i Pomorzu, a pogody brak [prognoza 16-29.07.2016]

Redakcja
Agata Wodzień
Połowa lipca to czas na początek żniw upraw ozimych, zwłaszcza jęczmienia czy żyta. Dojrzałość osiagnęły też rzepaki. Rolnicy tylko czekają na to, żeby kombajnami ruszyć w pola. Ale pogoda nie pozwala.

 

Część rolników jeszcze przed ostatnimi deszczami zaczęła na niewielkich powierzchniach tegoroczne żniwa. - W powiecie golubsko-dobrzyńskim to pojedyncze przypadki, na pierwszy ogień poszły jęczmiona ozime i rzepak - mówi Mariusz Jasieniecki z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Golubiu-Dobrzyniu. Przyznaje, że rolnicy z niepokojem patrzą w niebo, potrzebny wcześniej deszcz, teraz przeszkadza zebrać owoce pracy. Rzepaki zaczynają się otwierać. 

- Plony - jeśli nie przejdą kolejne burze, które i tak w miarę oszczędziły nasz rejon - zapowiadają się lepsze niż w ubiegłym roku - przewiduje Jasieniecki. - Ci, co mają bydło, cieszą się wzrostem kukurydzy i traw na łąkach po opadach. Po bardzo deszczowym czwartku, piątek przyniósł wiatr. - Przewietrza łan, co ratuje uprawy przed chorobami grzybowymi - tłumaczy doradca z KPODR

Kujawsko-Pomorską Strefę AGRO znajdziesz na Facebooku - dołącz do nas! 

Przebieg żniw stoi pod znakiem zapytania. - Od deszczu nie uciekniemy także w ciągu najbliższych dwóch tygodni - zapowiada Bogdan Bąk, bydgoski synoptyk. - Przewidywana suma opadów w najbliższych 10 dniach to 10–15 mm, ale w okolicach 26 - 27 lipca można znów spodziewać się lokalnych ulew - prognozuje.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego dzięki zamontowanym w powiatach stacjom, na bieżąco monitoruje opady. Można je śledzić na stronie KPODR - Meteo. Dane m.in. o opadzie godzinowym, dobowym, prędkość wiatru i temperaturze są aktualizowane co godzinę. Wkrótce pojawią się też powiatowe szacunki zaawansowania żniw i średnie plonowanie upraw. 

 

Najnowszy, 5. raport Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach z 14 lipca wskazuje na 15 gmin zagrożonych suszą w województwie kujawsko-pomorskim. Obszar znacznie zmniejszył się w ostatnich 10 dniach. "(...) susza nadal występuje wśród upraw zbóż jarych, odnotowano ją w pięciu województwach Polski w 100 gminach", podaje IUNG. 

 

IUNG: Pierwszą dekadę lipca na północy kraju charakteryzowały bardzo duże opady wynoszące od 40 do ponad 100 mm, na północnym-wschodzie były nieco mniejsze od 40 do 60 mm. Na przeważającej powierzchni Polski opady wynosiły od 10 do 40 mm.

Wideo: x-news/TVN Meteo Activ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska