Rolnicy już wiedzą ile zapłacą podatku od ziemi

  Rolnicy już wiedzą ile zapłacą podatku od ziemi

  Zdjęcie autora materiału
  Agnieszka Nawrocka

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Rolnicy już wiedzą ile zapłacą podatku od ziemi

  ©Archiwum/Agnieszka Nawrocka

  Wiadomo ile w przyszłym roku rolnicy będą płacić podatku. Wszystkie gminy ustaliły stawki. Najmniejsza jest w Dąbrowie, największa w Jeziorach Wielkich.
  Rolnicy już wiedzą ile zapłacą podatku od ziemi

  ©Archiwum/Agnieszka Nawrocka

  Mniejszy niż planowano podatek zapłacą rolnicy z gminy Mogilno. Według komunikatu Głównego UrzęduStatystycznego podstawą obliczania podatku ma być średnia cena skupu żyta. Określono ją na poziomie 54,36 zł za decytonę.

  Była opinia, ale radni chcieli niższych stawek


  Burmistrz Mogilna, LeszekDuszyński zaproponował obniżenie tej kwoty do 45 złotych. Taką stawkę pozytywnie zaopiniował Gminny Związek Kółek i Organizacji Rolniczych. Zastrzeżeń nie wniosła także Izba Rolnicza.

  Jednak o zmianę stawki zwrócili się radni. W imieniu większości radnych, czyli PSL propozycję zgłosiła Małgorzata Źrałka.
  Zaproponowano obniżenie ceny do 43 zł, czyli 107,5 zł z hektara. Jak wyjaśnia radna rok 2018 był rokiem strat spowodowanych suszą.

  - Za tym idzie spadek dochodów w gospodarstwach - mówiła Małgorzata Źrałka.

  Z kolei radny Łukasz Drzazowski przypomniał, że stawki jakie zaproponowano i tak były na poziomie ubiegłego roku. Ponadto są oczekiwania co do inwestycji, jakie gmina ma wykonać.

  W Mogilnie nie wszyscy zgodzili się na wyższe podatki gminne

  - W nieskończoność nie da się tak pracować, bo budżet nie jest z gumy. Każdy chciałby płacić niższe podatki, mieszkańcy będą mieli oczekiwania. Nie możemy podejmować decyzji, aby się komuś przypodobać - dodawał.

  W głosowaniu tylko ŁukaszDrzazgowski wstrzymał się od głosu, natomiast pozostałych 20 radnych zagłosowało za stawką 43 zł. Obniżenie stawki oznacza wpływy do gminnej kasy mniejsze o ponad 100 tysięcy zł.

  Tyle płacą w innych gminach


  W powiecie mogileńskim najmniejszy podatek będą płacić rolnicy z gminy Dąbrowa. Tu stawka to 40 zł za decytonę żyta, stawkę przyjęli jeszcze radni poprzedniej kadencji.

  W gminie Strzelno podatek rolny w 2019 roku będzie wyższy niż jest obecnie. Kwoty są dokładnie odwrotne niż w Mogilnie. Było 43 zł , a teraz rada miejska przystała na propozycję podniesienia stawki do 45 zł za decytonę. Przypomnijmy, że burmistrz
  DariuszChudziński podniesienie podatków tłumaczył koniecznością ratowania finansów gminy. Największy podatek w powiecie będą płacić rolnicy z gminy Jeziora Wielkie. Na ostatniej sesji radni ustalili stawkę podstawy obliczenia podatku i wynosi ona 48 zł.
  Flesz - Smog skraca nam życie. Jesteśmy jak palacze!

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej