Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy na Kujawach będą mieć coraz większy problem z wodą. Jeden z najżyźniejszych obszarów Polski może zostać wyłączony

Roman Laudański
Roman Laudański
Wszystkie argumenty przemawiają za tym, że powinien powstać kolejny zbiornik na Wiśle. Wszystkie kolejne argumenty przemawiają za tym, żeby robić to jak najszybciej. Zmiany klimatyczne wręcz przymuszają nas do podejmowania takich działań - uważa poseł Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.
Wszystkie argumenty przemawiają za tym, że powinien powstać kolejny zbiornik na Wiśle. Wszystkie kolejne argumenty przemawiają za tym, żeby robić to jak najszybciej. Zmiany klimatyczne wręcz przymuszają nas do podejmowania takich działań - uważa poseł Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Tomasz Czachorowski
Rozmowa z posłem Janem Krzysztofem Ardanowskim, przewodniczący Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 33 - Biskupin

od 16 lat

Wierzy pan, że powstanie stopień wodny w Siarzewie?
Wszystkie argumenty, podkreślam – wszystkie - przemawiają za tym, że powinien powstać kolejny zbiornik na Wiśle. Nie wiem, czy uda się zbudować całą kaskadę dolnej Wisły (8-9 stopni wodnych przyp. red), chociaż byłoby to najbardziej logiczne działanie. Koncepcja kaskady była przeanalizowana, wyliczona już kilkadziesiąt lat temu. Wszystkie kolejne argumenty przemawiają za tym, żeby robić to jak najszybciej.

Zmiany klimatyczne wręcz przymuszają nas do podejmowania takich działań. To, o czym mówią eksperci, między innymi profesor Zygmunt Babiński z UKW i wielu innych budzi niezrozumiały opór organizacji ekologicznych.

Przepraszam, to ekolodzy są winni, że stopień wodny w Siarzewie jeszcze nie powstał? A może rząd przyjął niewłaściwą kolejność inwestycji?
Nie rozumiem WWF, Greenpeace, ludzi, którzy wbrew oczywistym faktom cały czas udowadniają, że budowle hydrologiczne, których zadaniem jest zatrzymywanie wody, są szkodliwe dla przyrody.

Raz jeszcze zapytam o kolejność inwestycji. A może najpierw należało zbudować Siarzewo, a dopiero później przekop na Mierzei?
A co ma wspólnego jedno z drugim? Siarzewo powinno być zbudowane już kilkadziesiąt lat temu! Jest potrzebne do podpiętrzenia tamy we Włocławku, dla utworzenia kolejnego zbiornika wodnego oraz dla przeciwdziałania powodzi. Natomiast przekop Mierzei Wiślanej jest strategiczną inwestycją państwa. Powinien również powstać dawno temu ze względu na politykę Rosji. Nie ma znaku równości między inwestycjami.

Tylko "kołdra" z pieniędzmi na inwestycje jest krótka. Na wszystko nie wystarczy.
Problemem z budową Siarzewa nie są pieniądze. Było przygotowane finansowanie tej inwestycji. W części energetycznej przez Energę, także przez Ministerstwo Infrastruktury, które miało zająć się układem drogowym, a Europejski Bank Rozwoju gotów był to finansować. To wszystko zostało zablokowane nie z powodu braku pieniędzy, tylko uporu organizacji ekologicznych, które w tym przypadku działają z pewnością nie na rzecz polskiego interesu. Te inwestycje nie były aż tak kosztowne. Był to problem blokowania inwestycji przez organizacje nazywające się ekologicznymi. Uważały, że ich racje są ważniejsze. Wielkie zbiorniki, duża retencja powinny powstawać. Czy to korytowe, czy zbiornikowe.

Przypomnę, że nawet prezydent Andrzej Duda jakiś czas temu przekonywał wszystkich do inwestowania w małą retencję (podpiętrzanie stawów, jezior).
Nie wiem, dlaczego utknęła ustawa upraszczająca przepisy? To pewnie wynika z obaw urzędników, że jeżeli wszystko zostanie uproszczone, to po co będą potrzebne urzędy? To jakiś absurd! Słyszałem z jednej strony głosy narzekania w Wodach Polskich, że mają za dużo roboty, że się nie wyrabiają, mają za mało ludzi ze zbyt niskimi pensjami, a tu wszyscy przychodzą i domagają się pozwoleń na spiętrzenia niewielkich zbiorników wodnych na wsi. To zaproponowałem radykalne uproszczenie przepisów, a wtedy usłyszałem chór urzędników, że w takim razie oni nie będą potrzebni. To trzeba się na coś zdecydować. Ludzie kochają wodę, lubią się wodą zajmować, to trochę atawizm. Nie potrzebują nawet dużych pieniędzy wpompowanych w obszary wiejskie, żeby powstawała mała retencja w systemach zmeliorowanych otwartych (rowy melioracyjne) czy zamkniętych systemach drenarskich, czy to przy podpiętrzaniu stawu, jeziorka, oczka wodnego. Ludzie to zrobią. Tylko potrzeba jasnych przepisów, które na to pozwalają.

Jeśli nie powstanie stopień wodny w Siarzewie, to co z rolnictwem na Kujawach?
Rolnicy będą mieli coraz większe problemy z wodą. Widzimy dziś już coraz większy pobór wody ze studni głębinowych, w większości nielegalny. To już zaczyna być problemem dla komunalnych ujęć wody w części gmin. I nie jest tak, że nie powinniśmy wykorzystywać wody głębinowej do nawodnień. Twierdzenie, że jest ona zbyt cenna to pewne uproszczenie i nadużycie. Rozmawiałem na ten temat z głównym geologiem kraju, zleciłem przygotowanie raportu na temat zasobów wód głębinowych w Polsce. W większości Polski są na tyle duże, że można je wykorzystywać do racjonalnego nawadniania upraw. A retencja powierzchniowa jest potrzebna, by następowało odtworzenie zbiorników podziemnych. W zależności od miąższości skorupy ziemskiej wymaga to czasami kilku miesięcy, kiedy woda dociera do wód podziemnych. Czasem potrzeba na to kilku lat, ale retencja powierzchniowa jest podstawą wykorzystywania zbiorników podziemnych.

Jeżeli nie zapewnimy wody Kujawom, to niestety jeden z najbardziej żyznych obszarów Polski, jeden z najlepszych obszarów także pod względem kultury rolnej, tradycji rolnictwa, zostanie wyłączony. Tylko nie wiem, kto wtedy będzie dla nas wszystkich produkował żywność?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska