Rada Powiatowa Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Sępoleńskiego wnosi o uwzględnienie głosu rolników w dyskusji nad zmianami w przepisach łowieckich.
- Z dużym niepokojem przyjmujemy plan wprowadzenia zakazu lub ograniczenia polowań zbiorowych i komercyjnych. Są one skutecznym sposobem redukcji nadmiernego pogłowia zwierząt łownych, ale też źródłem dochodu kół łowieckich, potrzebnych do wypłat odszkodowań za straty w uprawach - argumentują rolnicy.
ASF będzie bliżej gospodarstw
Krytykują oni pomysł ograniczania myśliwym używania nokto i termowizji. - Ten wysoce specjalistyczny sprzęt poprawia nie tylko skuteczność polowań przy ograniczonej widoczności, ale też ogranicza możliwość wystąpienia pomyłki - podkreślają rolnicy.
Ich zdaniem, zwiększenie odległości od zabudowań podczas polowania ze 150 do 500 metrów uniemożliwi ochronę upraw na bardzo dużym areale. - Co przełoży się na duże straty i spowoduje niekontrolowane zbliżenie się zwierząt zainfekowanych wirusem ASF do gospodarstw - wyjaśniają. Zwracają też uwagę na to, że zmniejszenie populacji dzika w Polsce jest zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej.
Ludzie oczekują zmian w prawie łowieckim
Nad zmianą prawa łowieckiego pracuje zespół do spraw reformy łowiectwa pod przewodnictwem Mikołaja Dorożały, wiceministra klimatu i środowiska. Narady z udziałem Polskiego Związku Łowieckiego, Państwowej Straży Łowieckiej, Lasów Państwowych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz strony społecznej trwają od połowy ubiegłego roku.
- Społeczeństwo oczekuje reformy łowiectwa, np., by wszyscy posiadacze broni w Polsce przechodzili okresowe badania. Tych postulatów jest bardzo wiele. Chyba nie ma większego obszaru oczekiwania zmiany - powiedziała PAP Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.
Jednym z postulatów jest wprowadzenie obowiązku informowania właścicieli nieruchomości o zamiarze polowania na ich ziemi. Resort środowiska planuje stworzenie elektronicznego systemu, w którym gromadzone będą obligatoryjne informacje o polowaniach, dostępne dla każdego. Nie powstał jeszcze żaden wstępny akt prawny. Środowisko rolnicze apeluje o uwzględnienie w nim jego argumentów, m.in. Wielkopolska Izba Rolnicza.
