Wiosna jest w pełni, kleszcze atakują ludzi i zwierzęta. Sygnały płyną ze wszystkich zakątków naszego województwa. Rolnicy i leśnicy są w grupie najbardziej narażonych na choroby wywołane przez kleszcza.
W 2019 r. w Polsce oddziały KRUS wypłaciły 294 odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci wskutek odkleszczowej choroby zawodowej. To 87,8 procent wszystkich odszkodowań. 282 przypadki dotyczyły boreliozy, a 12 kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).
W 2020 roku kleszczowe zapalenie mózgu odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim raz, w 2019 były trzy przypadki. Na terenie kraju w 2020 roku odnotowano 158 przypadków KZM.
Nie można się zaszczepić przeciw boreliozie, ale można przeciw KZM.
To choroba, która daje objawy podobne do grypy. Towarzyszą jej: gorączka, bóle głowy, nudności i wymioty. Zwykle przebiega łagodnie, ale w skrajnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego – porażenia nerwów, niedowładów kończyn.
Ministerstwo Zdrowia zaleca to szczepienie rolnikom i leśnikom. Odporność nabywa się zwykle po podaniu dwóch dawek, ale zaleca się trzy. Koszt jednej dawki waha się w granicach 90 – 130 zł. Co pięć lat trzeba przyjąć dawkę przypominającą. O podaniu szczepionki decyduje lekarz rodzinny. Najlepszym momentem na szczepienie jest zima lub początek wiosny.
