W południowych województwach (lubelskim, lubuskim, małopolskim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim oraz podkarpackim) wiosną pojawiał się deszcz, a w północnej i centralnej części kraju, w tym w Kujawsko-Pomorskiem, nie pada od półtora miesiąca.
- W pierwszej dekadzie maja opady atmosferyczne na terenie całego kraju były małe, ale na północy Polski wynosiły poniżej 5 mm. Szczególnie niskie opady notowano w trzeciej dekadzie tego miesiąca, na przeważającym obszarze Polski nie wystąpiły lub nie przekraczały 5 mm – uściśla Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa.
Najgorzej w naszym regionie jest w zachodniej części Kujaw. Od 1 kwietnia do 31 maja 2023 roku Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa monitorował wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego ocenia zagrożenie suszą i średnia dla zachodnich Kujaw wyniosła od -150 do -169 mm, podczas gdy średnia w Polsce to – 70 mm.
Na tej podstawie IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w czterech uprawach. Najgorzej wyglądają zboża jare, a także ozime, truskawki i krzewy owocowe
W ilu gminach w Kujawsko-Pomorskiem jest susza?
- zboża jare - 134 gminy (na 144 gminy)
- zboża ozime - 123 gminy
- truskawki - 92 gminy
- krzewy owocowe - 27 gmin
- Brak opadów, zwłaszcza w trzeciej dekadzie maja, spowodował, że deficyt wody jest o 41 mm wyższy niż w pierwszym raporcie za okres 21 marca – 20 maja i niedobory wody dla roślin uprawnych zwiększają się – alarmuje IUNG.
